Швеція в НАТО: які кардинальні зміни чекають на країну та Альянс — The Guardian
Фото: REUTERS
Лише кілька місяців тому членство Швеції в НАТО здавалося дуже далеким від завершення. Подавши заявку на вступ у травні 2022 року після вторгнення Росії в Україну, часом здавалося, що Стокгольм може залишитися в підвішеному стані нескінченно довго. У той час як Фінляндія, яка подала заявку на вступ до Альянсу одночасно зі своїм сусідом, стала членом з рекордною швидкістю в квітні минулого року, Швеція застрягла в дипломатичній трясовині.
Про це пише The Guardian, інформує UAINFO.org з посиланням на ТСН.
Перепони
Минулого літа серія спалень Корану у Швеції розпалила відносини з Туреччиною, що зробило “так” з боку Анкари малоймовірним, а часом і немислимим. А нещодавно, у вересні, уряд Віктора Орбана був втягнутий у публічну словесну війну зі Швецією через критику угорської демократії та викладання у шведських школах. Наприкінці минулого місяця, після того, як парламент Туреччини дав Швеції зелене світло, угорський прем'єр-міністр все ще наполягав на переговорах у публічному листі до свого шведського колеги Ульфа Крістерссона.
Рішення Угорщини
Тепер все це вже в минулому. Майже дворічна гра в очікування закінчилася минулого тижня, коли правляча партія Угорщини “Фідес” оголосила, що це питання буде винесене на розгляд парламенту. До п'ятниці Крістерссон і Орбан стояли пліч-о-пліч, оголошуючи про військову угоду, яка дозволила Угорщині купити чотири літаки Gripen у Швеції, і заявляючи, що, хоча вони ще не про все домовилися, вони “готові померти один за одного”. У понеділок, 26 лютого, угорський парламент нарешті проголосував за членство скандинавської країни в НАТО.
Що це означатиме для Швеції і всього світу
За умови, що всі адміністративні процедури між Угорщиною і Вашингтоном підуть за планом, це може бути питанням кількох днів, перш ніж прапор Швеції замайорить над штаб-квартирою НАТО в Брюсселі. Але що це означатиме для Швеції і всього світу?
Для НАТО це дає Альянсу доступ до території Швеції і перетворює Балтику на “море НАТО”, оточене країнами-членами.
Емма Розенгрен, наукова співробітниця Шведського інституту міжнародних відносин, вважає, що Швеція, ймовірно, слугуватиме логістичним центром для оборонного планування, “в тому числі для транспортування особового складу і матеріальних засобів до уявного майбутнього фронту війни”.
А як щодо Швеції? Протягом місяців країна готувалася до цього моменту, діючи майже так, ніби вона вже є повноправним членом НАТО. Вона підписала угоду з США про надання повного доступу до 17 своїх військових баз, розпочала інтеграцію в НАТО і навіть оголосила про плани відправити війська до Латвії.
Для історично нейтральної країни це знаменує драматичну зміну національної ідентичності. У січні Крістерссон попередив шведів, які звикли вважати себе миролюбною нацією, щоб вони готувалися до можливості війни, і країна відновила обов'язковий громадянський обов'язок — форму національної служби, яка була демонтована після холодної війни. Невелика частина населення буде призвана на військову службу проти своєї волі. Членство в НАТО також означає збільшення витрат на оборону.
Для виборців соціал-демократів цей крок стане особливо приголомшливим відходом. Ідея членства в НАТО довгий час вважалася в партії немислимою, а колишній міністр оборони Петер Хультквіст восени 2021 року заявив, що може “гарантувати”, що ніколи не братиме участі в процесі вступу до НАТО.
Лише через кілька місяців, коли російське вторгнення призвело до кардинальних змін як у громадській думці, так і серед політичних партій, лідерка соціал-демократів, тодішня прем'єр-міністерка Магдалена Андерссон, розпочала процес вступу Швеції до НАТО.
Магнус Хьорт, генеральний директор Агентства психологічного захисту Швеції, назвав це історичним моментом для країни. Роберт Далсьо, директор з досліджень Шведського агентства оборонних досліджень, сказав, що голосування Угорщини може зробити Швецію членом НАТО до кінця тижня. За його словами, Альянс вже підготував шатро і флагшток для церемонії.
На макрорівні, за словами Далсьо, цей крок є частиною чогось набагато більшого, завершуючи “довге прощання Швеції з нейтралітетом” — процес, який розпочався наприкінці холодної війни, коли країна зняла з себе цей ярлик і подала заявку на членство в ЄС.
Для Крістерссона, поміркованого лідера правоцентристської правлячої коаліції Швеції, над яким питання НАТО тяжіє відтоді, як він став прем'єр-міністром у жовтні 2022 року, це буде величезним полегшенням.
Оскільки його Поміркована партія має відносно низькі рейтинги в опитуваннях — лідирують соціал-демократи, за ними йдуть ультраправі Шведські демократи — це виводить його на світову арену як ключового гравця в новій північноєвропейській структурі влади. А виключення НАТО зі списку пріоритетних справ стало ключовим пріоритетом для його уряду, залишивши більше часу для вирішення внутрішніх проблем, таких як бандитизм.
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки