MENU

Кремлю потрібне "виправдання": в ISW пояснили, що стоїть за зверненням "депутатів" невизнаного Придністров’я до Росії

440 0

Кремлю потрібне "виправдання": в ISW пояснили, що стоїть за зверненням "депутатів" невизнаного Придністров’я до Росії

Сьомий з'їзд депутатів невизнаного Придністров'я від 28 лютого ухвалив рішення, спрямовані на те, щоб надати Росії виправдання широкого спектра можливих ескалаційних дій проти Молдови. Кремль може здійснити їх негайно або у довгостроковій перспективі, хоча не виключено, що диктатор Володимир Путін відповість на запити ПМР під час свого виступу у Федеральних зборах 29 лютого.

Кремль також може використати підсумки цього Конгресу для обґрунтування низки можливих угод про співпрацю, які не є взаємовиключними. На це вказав Інститут вивчення війни (Institute for the Study of War, ISW), передає OBOZ.UA, інформує UAINFO.org.

Напередодні депутати проросійського анклаву поскаржилися на "економічну блокаду з боку Молдови" і звернулися до Росії за "допомогою". Цей Конгрес ухвалив сім рішень, враховуючи запит до Держдуми та Ради Федерації РФ про російський "захист Придністров'я" у відповідь на ймовірне посилення тиску з боку Молдови.

Придністровські "чиновники" у своєму запиті спеціально використовували слово "захист", яке означає одночасно "оборону" та "захист", ймовірно, ставлячи Кремлю умови інтерпретувати його у військовому розумінні, якщо він того забажає. Вони посилалися на зобов'язання російської "миротворчої місії", щоб "захистити" приблизно 220 000 російських громадян в анклаві.

На думку аналітиків, придністровські "чиновники" прагнуть до того, щоб ці заклики послужили основою для будь-якого потенційного російського втручання в "Придністров'я" та Молдову в короткостроковій чи довгостроковій перспективі, оскільки вони узгоджуються з російськими виправданнями попередніх інтервенцій, насамперед вторгнень РФ в Україну.

У ISW нагадали, що Кремль все активніше просуває риторику про "співвітчизників Росії за кордоном", до яких входять етнічні росіяни та російськомовні, щоб ще більше виправдати свою війну проти України та, ймовірно, створити інформаційні умови для провокацій у країнах, де проживають російські "співвітчизники".

"Він уже використав ідею їхнього "захисту" для виправдання того факту, що російські війська окупували "Придністров'я" з 1992 року, а придністровські "чиновники", ймовірно, зверталися із закликами щодо мешканців, які мають російське громадянство, щоб створити Кремлю подальші інформаційні умови для ескалації у Молдові", – зазначили експерти.

Міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров заявив 14 лютого, нібито Росія "стурбована" становищем російських громадян у невизнаному Придністров'ї та "не дозволить їм стати жертвами чергової західної авантюри".

Конгрес придністровських "депутатів" також конкретно закликав Організацію Об'єднаних Націй (ООН) та Європейський парламент припинити передбачувані порушення Молдови придністровських прав і свобод. Організацію з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ) він закликав вплинути на Молдову та привести її до "адекватного діалогу" зі Співдружністю Незалежних Держав (СНД) для запобігання ескалації ситуації на річці Дністер, а Міжнародний комітет Червоного Хреста (МКЧХ) – забезпечити права мешканців так званого Придністров'я.

Також вони просили учасників повернутися до переговорного процесу у форматі 5+2 щодо придністровського конфлікту, до якого входять Росія, Україна, "Придністров'я", Молдова та ОБСЄ як посередники, а Європейський Союз (ЄС) та США як спостерігачі.

В ISW вважають, що ці звернення до багатосторонніх організацій та переговорних форматів спрямовані на легітимізацію невизнаного Придністров'я як суверенної утворення, окремого від Молдови, без пред'явлення претензій на його незалежність. А також на надання Кремлю підготовлених виправдань для ескалації та втручання в ім'я виконання як будь-яких міжнародних зобов'язань. Звернення до очолюваного Росією СНД можна витлумачити як дозвіл йому "запобігти ескалації" як у Молдові, так і в "Придністров'ї", оскільки в ньому не вказано бік річки Дністер.

"Акцент у зверненнях на захист прав і свобод "Придністров'я", найімовірніше, спрямований на те, щоб створити умови для того, щоб Кремль міг застосувати аналогічний наратив про запобігання "дискримінації" та "геноциду" проти "росіян" у Молдові, як він робив це до та під час повномасштабної війни проти України", – наголосили аналітики.

Вони впевнені, що кремлівські чиновники та рупори продовжують висувати інформаційні умови для використання "Придністров'я" та проросійської автономної області Молдови Гагаузії для дестабілізації Молдови, але ще не вказали, як і з якою конкретною метою вони це робитимуть.

"Всі ці заклики насправді не закликають російські сили вжити конкретних дій, а мають широке охоплення, щоб надати Кремлю максимально широкий набір можливих курсів дій для ескалації та інтервенцій, спрямованих на дестабілізацію Молдови. Вони також не обмежені за часом і дозволяють Кремлю звертатися до різних звернень тоді, коли він вважатиме це за необхідне або доцільне. Заклики "Придністров'я" дають Кремлю довгострокові виправдання для продовження ескалації та інтервенцій проти Молдови незалежно від результату її війни проти України", – сказав ІSW.

Підписуйся на сторінки UAINFO FacebookTelegramTwitterYouTube

OBOZ.UA


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини