Отримали додаткові інструменти: Ігнат розповів, чому Повітряні сили стали частіше збивати російські літаки
Втрати авіації стали серйозним психологічним ударом по російським військовим льотчикам.
Майже щоденне збиття російських літаків стало можливим завдяки отриманню Повітряними силами "додаткових інструментів". Про це розповів речник Командування Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат в ефірі телемарафону, інформує UAINFO.org з посиланням на OBOZ.UA.
"Деталі ми не можемо розповідати. Знищуються літаки і на південному, і на східному напрямках. Є в нас засоби, які працюють фактично щодня, окупанти вже розуміють, що на тому чи іншому напрямку їх може очікувати сюрприз. Робота ведеться майже щодня, і ворог не почувається так вільно, як це було раніше", - сказав він.
За словами Ігната, Повітряні сили отримали певні додаткові інструменти, і хоча їх недостатньо, аби закрити величезну територію лінії фронту, це дає можливість підстерігати ворога там, "де він нахабніє".
Читайте також: Завдяки чому ЗСУ почали частіше збивати літаки РФ: пояснення Defense Express
"Знищуються (літаки – ред.) на великих відстанях. Звичайно, хочеться побачити російських льотчиків – чи катапультувалися, чи ні, палаючий літак, який падає, але на відстані 100 і більше кілометрів в глибину оборони противника це нереально побачити", - сказав речник.
Ігнат зазначив, що випадки частого знищення ворожих літаків на великих відстанях є серйозним психологічним фактором для російських пілотів.
"Подивіться, на яких відстанях було знищено А-50. До речі, сьогодні шостий день без А-50 в Азовському морі, і це доволі приємний для нас факт, що окупанти не знають, як далі використовувати ці літаки, якщо вони можуть піти за руським кораблем", - сказав він.
Читайте також: Агресор сліпне: Forbes пояснив наслідки втрати росіянами літака А-50
За словами Ігната, збиття ворожих літаків дає можливість українським військовим перевести подих, адже зараз ведуться оборонні дії, і керовані авіабомби, що запускаються з цих літаків, є серйозним викликом.
"Щоб бомбу далі кинути, треба підлетіти ближче, адже керована авіабомба має обмежений радіус дії, аби діставати подалі. А підлітати поближче - це може бути квиток в один кінець, вони це розуміють і обережніше діють, а це дає можливість нашим військам більш-менш перевести подих", - зазначив речник.
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки