MENU

Масниця чи Масляна: як правильно називати свято українською і в чому відмінність традицій

1411 0

В Україні протягом тижня перед Великим постом відзначають давнє й веселе свято проводів зими та зустрічі весни. Однак не всі знають, як правильно його називати, Масляна чи Масниця.

Окрім суто мовного аспекту, за цією термінологічною дилемою криються й глибші культурні відмінності. Тому OBOZ.UA зібрав інформацію та розповість, чим відрізняються Масляна та Масниця, інформує UAINFO.org.

Дехто може подумати, що Масляна та Масниця це синоніми, які означають період, коли усі печуть налисники, в очікуванні Великого посту. Але насправді це два зовсім різних свята.

Масниця, Колодій

Масниця – це давнє українське свято, яким люди відзначали прихід весни. Воно символізує відродження життєвих сил природи та людини. З давніх-давен останній тиждень перед Великим постом вважався часом примирення, злагоди та добра.

На Масницю зазвичай готують не налисники, а вареники з сиром та маслом, а також й інші страви з молочних продуктів.

Також паралельно з Масницею українці відзначали Колодій або Колодку. На це свято заміжні жінки влаштовували пишні гуляння та прикрашали поліно чи колодку стрічками. Цей святковий атрибут вважався символом продовження роду.

Потім молодиці брали прикрашені колодки та обходили хати незаміжніх хлопців або дівчат, щоб у жартівливій формі "покарати" їх за те, що не створили сім’ю. "Не жинився єси, то колодку носи!".

Російське свято Масляна

Масляна – це народні гуляння заради того, щоб добре наїстися перед Великим постом. У Росії було прийнято не лише готувати налисники з різними начинками, а й мірятися силою. Росіяни влаштовували масові бійки "стінка на стінку", щоб продемонструвати свою міць та могутність.

В Україну зросійщення Масниці та традиція випікати налисники більшою мірою впровадилися за часів СРСР. Тоді по всій території союзу впроваджувалися одні і ті самі свята, щоб затьмарити культуру та звичаї етносів, що входили до складу імперії.

Таким чином споконвічні та автентичні традиції різних народів почали відходити у забуття та трансформуватися.

Масниця – це не просто свято, це частина культурного коду. Зберігаючи автентичну назву та традиції, ми бережемо свою ідентичність та утверджуємо українську культурну самобутність.

Підписуйся на сторінки UAINFO FacebookTelegramTwitterYouTube

OBOZ.UA


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини