РФ планує ввести податок на бездітність
Росія планує ввести податок на бездітність, підвищуючи податки для чоловіків з 23 років і жінок з 25 років (на майно – 0,5%, ПДФО на 3%, на спадок – 5%). Схоже, російські чиновники вирішили, що залякати громадян новими зборами – найкращий спосіб розв'язати демографічну кризу, яку самі ж і створили.
Про це пишуть росЗМІ. Ідея податку на бездітність, яка раніше діяла в СРСР, знову повертається у політичний дискурс країни, передає OBOZ.UA, інформує UAINFO.org.
Цього разу її підняли на новий рівень, запропонувавши додати спеціальні збори до існуючих податків, щоб змусити громадян народжувати дітей. Російський державний соціальний університет (РДСУ) розробив параметри нового податку, а також механізми його впровадження.
Проректор РДСУ Джомарт Алієв вважає, що податок на бездітність стане "найефективнішим" методом для підвищення народжуваності в Росії. На його думку, не варто запроваджувати новий окремий податок, краще додати збори до вже існуючих. Пропонується підвищити податок на майно для бездітних громадян на 0,5%, прибутковий податок (ПДФО) на 3% та податок на спадок на 5%.
Зміни стосуватимуться чоловіків із 23 років і жінок із 25 років, тобто тих, хто не має дітей, буде оподатковуватися більшою мірою. Алієв підкреслив, що для тих, хто не може народити дітей, рішенням стане усиновлення. Він також запевнив, що ці заходи допоможуть досягти приросту населення на рівні 1,05 осіб на кожну тисячу росіян щорічно, що він вважає "дуже багато".
Податок на бездітність не новий для Росії. Така практика вже існувала в СРСР, де зобов’язували бездітних чоловіків і заміжніх жінок платити до 6% від своїх доходів, залежно від рівня заробітної плати. Радянський Союз застосовував цей інструмент для стимулювання народжуваності, однак навіть тоді ефективність цього заходу була під сумнівом. Багато критиків стверджували, що цей податок лише додатково навантажував тих, хто не міг мати дітей, і не стимулював справжнього приросту населення.
Зараз податок знову намагаються повернути, але вже в нових реаліях – у ситуації, коли економічні труднощі та соціальні проблеми, зокрема війна з Україною, значно вплинули на демографічні показники. За даними Вищої школи економіки, росіяни масово відмовляються заводити дітей через війну, внутрішню політичну ситуацію та економічну нестабільність.
Читайте також: У Росії на тлі війни проти України та шалених втрат заговорили про податок на бездітність
Ідею податку підтримав і депутат Держдуми генерал-лейтенант Андрій Гурулєв, який заявив, що доходи від такого збору можна направити на підтримку дітей-сиріт. На його думку, кожна людина повинна залишати після себе нащадків, інакше "завтра тебе вперед ногами понесли, і що лишилося?". Для Гурулєва цей податок – це спосіб стимулювати народжуваність та вирішити проблему з дитячими будинками.
Крім того, у вересні 2024 року в Держдумі почали розглядати законопроєкт, який передбачає заборону "пропаганди бездітності" (чайлдфрі) у медіа та в інтернеті. За ініціативою спікера В'ячеслава Володіна, пропонується накладати штрафи до 5 мільйонів рублів за пропаганду бездітного життя. Це викликає серйозну критику з боку правозахисників та громадських активістів, які вважають, що кожна людина має право самостійно вирішувати, чи заводити дітей.
На цей час коефіцієнт народжуваності в Росії становить 1,4 дитини на одну жінку, що є катастрофічно низьким показником для збереження стабільного зростання населення. Прессекретар президента Росії Дмитро Пєсков визнає серйозність ситуації, зазначаючи, що демографічна проблема є "великою загрозою для майбутнього нації". Відтік населення, фінансові труднощі та війна з Україною стали основними факторами, через які багато сімей відкладають або взагалі відмовляються від народження дітей.
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки