MENU

Як Омега-3 впливає на здоров'я серця?

199 0

Одне з найпоширеніших і найнебезпечніших захворювань нашого часу – атеросклероз, звуження кровоносних судин через відкладення на їх стінках ліпопротеїнів низької щільності та пов’язаного з ними холестерину. Значно знизити ризик розвитку цього захворювання допомагають продукти, багаті жирними поліненасиченими кислотами, та капсули Омега 3, завдяки яким можна компенсувати дефіцит цих речовин у раціоні.

Механізм розвитку атеросклерозу

В крові постійно циркулюють часточки ліпідів, що містять холестерин. Цей жирний спирт виконує низку важливих функцій – входить до складу клітинних мембран, бере участь у синтезі жирних кислот і гормонів, формує зв’язки між нервовими клітинами. Холестерин може циркулювати в крові у складі ліпопротеїдів низької чи високої щільності. Перші забирають зі стінок судин надлишки холестерину, зв’язують їх та переносять до печінки, де холестерин виконує травну функцію. Другі, натомість, мають властивість осідати на стінках судин. Зміна співвідношення ліпопротеїдів високої та низької щільності на користь ЛПНЗ небезпечна:

  • у судинах затримується забагато холестерину;
  • ЛПНЗ осідають на стінках судин, у міру накопичення зливаються в жирові бляшки, що звужують просвіт судин;
  • серцю доводиться частіше скорочуватись, щоб прокачати потрібний об’єм крові через судини зі звуженим просвітом;
  • холестерин у складі жирових бляшок окислюється, стає нестабільним, може приникати у стінки судин та пошкоджувати їх;
  • розвивається запальний процес із виробленням специфічних антитіл, судини стають ще більш вразливими та менш еластичними;
  • через надлишок «поганого» холестерину знижується концентрація в крові оксиду азоту, який сприяє розширенню судин і нормалізації артеріального тиску.

Прогресування атеросклерозу призводить до виражених порушень кровообігу, гіпоксії та ішемії різних органів і тканин, що недоотримують з кров’ю кисень і поживні речовини. особливо небезпечний розрив бляшок з утворенням тромбів.

Що таке ненасичені жири та чим вони корисні

Жири (жирні кислоти) – це велика група речовин, що розрізняються хімічною будовою та роллю в організмі, вони поділяються на насичені та ненасичені. Молекули насичених жирів за рахунок відсутності подвійних зв’язків між атомами вуглецю не можуть приєднувати атоми водню. В молекулах ненасичених жирних кислот є один чи кілька подвійних зв’язків між атомами вуглецю, до них можуть приєднуватись атоми водню. Жирні кислоти з одним подвійним зв’язком називаються мононенасиченими, з кількома такими зв’язками – поліненасиченими. Омега 3 – приклад поліненасичених жирних кислот.

Насичені жири легко можна відрізнити від ненасичених – перші при кімнатній температурі тверднуть, другі зберігають рідку форму. Насичені жири надають їжі привабливого смаку, але в них є досить неприємна властивість підвищувати рівень загального холестерину та холестерину низької щільності («поганого», того, що є причиною атеросклерозу).

Поліненасичені жирні кислоти, зокрема, Омега 3, мають низку корисних властивостей. Вони є будівельним матеріалом для утворення ліпідів, зокрема, фосфоліпідів, що входять до складу ліпопротеїдів високої щільності. Отже, ліпідний баланс в організмі при вживанні достатньої кількості Омега 3 змінюється на користь ЛПВЩ. Омега-3:

  • мають антиатерогенну дію – нормалізують співвідношення «поганого» та «хорошого» холестерину, сприяють очищенню судин, розсмоктуванню холестеринових бляшок, попереджають утворення нових;
  • стабілізують мембрани ендотелія, основної тканини стінок кровоносних судин, підтримують їх еластичність, завдяки чому покращується кровообіг і знижується ризик пошкодження, руйнування судин;
  • пригнічують запальні процеси, зокрема, знижують ризик запалення судин при атеросклерозі та запальних уражень серцевих оболонок.

А ще Омега 3 сприяють нормалізації ваги. Якщо в раціоні переважають поліненасичені жирні кислоти, ймовірність утворення надлишкових жирових відкладень і набору зайвої ваги знижується. Це також корисно для серця, бо зайва вага – це зайве навантаження на серцево-судинну систему.

Підписуйся на сторінки UAINFO FacebookTelegramTwitterYouTube

UAINFO


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини