"Якщо ми не зупинимо війну ‒ це буде дуже цікаво", - Європа занепокоєна поведінкою Трампа ‒ Bloomberg
Перші за три роки прямі переговори між Україною та Росією, які відбулися в Стамбулі, завершилися без прориву. Російська сторона повторила свої жорсткі вимоги, а спроби досягти припинення вогню не принесли результатів. На цьому тлі зростає занепокоєння європейських лідерів через непередбачувану позицію президента США Дональда Трампа щодо війни в Україні та його готовність до жорсткіших дій проти Кремля залишається під питанням.
Про це повідомляє Bloomberg із посиланням на джерела, знайомі з перебігом подій, інформує UAINFO.org з посиланням на ZN.ua.
Видання нагадує, що лідери Франції, Німеччини, Польщі та Великої Британії долучилися до телефонної розмови з президентом України Володимиром Зеленським і Трампом, аби обговорити можливі подальші кроки. Попри публічну підтримку санкційного тиску на Москву, невідомо, чи вплинули вони на зміну позиції Трампа, зокрема щодо жорсткішої лінії стосовно очільника Кремля Владіміра Путіна.
Ще тиждень тому у західних столицях панував стриманий оптимізм: США та ЄС були єдині в намірі висунути Путіну ультиматум ‒ безумовне припинення вогню на 30 днів або новий пакет жорстких санкцій. Проте, коли Кремль уникнув прямої відповіді й запропонував відновити переговори з Україною, стратегічна єдність почала давати тріщину.
За словами співрозмовників агентства, тоді як у Європі очікували жорсткої реакції з боку США, Трамп, навпаки, закликав Зеленського "негайно" розпочати прямі переговори з Москвою, щоб оцінити можливість досягнення мирної угоди.
Унаслідок цього делегації обох країн прибули до Стамбула. Сам Трамп, перебуваючи з візитом на Близькому Сході, заявив, що жодна угода неможлива без його особистої зустрічі з Путіним. Він навіть натякнув, що готовий прибути до Туреччини, якщо побачить шанс на прорив. Однак цього не сталося.
Європейські лідери зустрілися в Албанії, висловили розчарування тим, що Москва направила на перемовини не високопоставлених представників, а посадовців нижчого рівня.
Публічно європейські лідери зберігають жорстку позицію. Прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер заявив, що якщо Путін відмовиться від повного й безумовного припинення вогню, "він повинен за це заплатити". Політик наголосив, що разом зі США та більш ніж 30 партнерами Європа не дозволить Кремлю зірвати можливість припинення бойових дій.
У приватних розмовах європейські чиновники висловлюють стурбованість тим, що позиція Трампа залишається нестабільною. За словами одного з інформаторів, у Брюсселі сподіваються, що провал переговорів у Стамбулі переконає Вашингтон у нещирості намірів Москви та необхідності рішучіших дій.
Дехто все ще вірить, що Трамп дотримуватиметься раніше озвученої жорсткої лінії, зокрема розгляне запровадження вторинних санкцій і банківських обмежень щодо Росії та її союзників. Також він може підтримати законопроєкт, запропонований сенатором Ліндсі Гремом, який передбачає "нищівні" санкції проти РФ і має підтримку з обох партій у Конгресі.
Читайте також: Прем’єр Британії: Позиція РФ у переговорах з Україною є неприйнятною
Джерела Bloomberg зазначають, що впродовж останніх тижнів у адміністрації США посилилася критика Путіна, як головного бар’єра на шляху до миру. Водночас деякі аналітики сумніваються, що Трамп готовий підтримати радикальні заходи, зокрема тарифи на країни, які купують російські енергоресурси.
Американські посадовці, за словами співрозмовників, дали зрозуміти європейським партнерам, що остаточне рішення щодо наступних дій залишається за Трампом.
Повертаючись у США, президент заявив журналістам на борту літака Air Force One, що може зателефонувати Путіну. Він додав, що їхня зустріч є необхідною для спроби припинити війну. "І якщо ми її не зупинимо ‒ це буде дуже цікаво", ‒ резюмував Трамп.
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки