MENU

«Путін, не плануючи цього, об’єднав усю нашу країну», - Тимошенко в інтерв'ю німецькому журналу Stern

1306 5

Російський президент розуміє лише мову сили. Але у Кримській кризі, за словами Юлії Тимошенко, найвідомішого політика України, силу повинен також проявити і Захід

 

Росіяни вступили на територію Криму. Чи загрожує війна в Україні?

 

- Агресія з боку Росії є небезпечною не лише для Криму та України. Це небезпека для всієї Європи та всього світу. Якщо російський президент Володимир Путін захопить Крим, то миру вже не буде. Адже це буде порушенням усіх правил, договорів та міжнародних угод. А вони стосуються не лише України.

 

Хто тепер може зупинити Путіна?

 

- Якщо ми дозволимо Росії захопити Крим, це буде загрозою не лише для України, а й для всього демократичного світу. У 1994 році Україна відмовилася від ядерної зброї. Натомість, США та Велика Британія гарантували у Будапештському меморандумі, що у разі нападу на Україну, вони нададуть всебічну підтримку. Для цього мають бути використані всі доступні засоби. Західний світ у жодному разі не повинен допускати таку війну.

 

Але Захід зазначає, що меморандум не є зобов’язуючим. Крім того, це означало б, що Захід тепер повинен застосувати військові засоби?

 

- Якщо Росія перейде до відкритого наступу, тоді Україна звернеться до своїх партнерів відповідно до меморандуму. Захід повинен виконати ті гарантії, які були надані у меморандумі. Це передбачено цією угодою.

 

Яка небезпечна гра, якщо США, Велика Британія та Росія стоятимуть один проти одного зі зброєю?

 

- Якщо наші союзники США та Велика Британія підтримають нас, то Росія автоматично відступить. Тоді війни не буде.

 

Тоді загрожує нова Холодна війна?

 

- Міжнародна спільнота повинна зараз чітко вказати Росії на її місце. Зараз потрібні швидкі, сильні та рішучі кроки. Це набагато ефективніше, ніж довгі та безрезультатні переговори. Чим довше триватиме Кримська криза, тим вірогіднішою стає Холодна війна.

 

Але хіба вже Крим не втрачено? Там говорять переважно російською мовою, багато людей відчувають себе росіянами.

 

- На екранах ми бачимо замовлені демонстрації. На акцію підтримки Росії у Сімферополі змогли зібрати лише двісті людей. Жителі Криму хочуть насамперед спокою та стабільності, а ніяк не війни. Російське вторгнення означає кінець їхньої надії на мирне життя. Вторгнення принесло для людей насамперед кризу.

 

На Сході і на Півдні Росія також провокує конфлікти. Чи загрожує Україні розкол?

 

- Українці готові, боротися за свою незалежність усіма засобами. Усі війська мобілізовані, а патріотичний дух об’єднав усіх українців від Заходу до Сходу. Путін, не плануючи цього, об’єднав усю нашу країну.

 

Чого тоді хоче Путін?

 

- Росія очікувала, що Україна стане членом Митного союзу. Україна потрібна Путіну, аби побудувати свою нову імперію. Можливо, що колишній президент Віктор Янукович погодився на це під час свого правління. Тепер Росія намагається силою загнати Україну у свої обійми. Росія боїться, що Україна може стати частиною Європи.

 

Росія хоче розколоти країну?

 

- Путні хоче, щоб під російським впливом опинилися уся Україна. І Путін буде старатися стільки, скільки світ це допускатиме. Але ми не повинні віддати йому жодного метра української землі.

 

Європейці зараз обмірковують дипломатичні кроки, аби уникнути подальшої ескалації.

 

- Зараз важливо, аби Україну швидко прийняли до Європейської спільноти. Тому я вимагаю, щоб якомога швидше була підписана Угода про асоціацію з ЄС, ще під час цієї кризи. Це означає для нашої країни додатковий захист.

 

Чи потрібна Україні від Європи перспектива вступу до ЄС, конкретна дата?

 

- Зараз необхідно підписати угоду. Вона готова. Тисячі українців три місяці, власне всю зиму, боролися за це право, протестуючи на Майдані. Багатьох було застрелено, поранено, над багатьма знущалися. За цей договір з ЄС вони заплатили своєю кров’ю. І це перший раз, коли народ у Європі так боровся за це. Росія не насмілилася б так агресивно діяти проти України, якби наша країна була більше прив’язана до західних союзів.

 

- Ходили чутки, ніби в останні дні Ви говорили по телефону з Путіним. Це правда?

 

- Ні, Україна не може вести переговори з Росією. Адже наша позиція у цих переговорах була б надто слабкою. Це повинна робити міжнародна спільнота. Путін поставив нам ультиматум: колишній президент Янукович та інші колишні члени уряду повинні повернутися до влади, тоді Путін звільнив би Крим. Але це немислимо. На це ніхто в Україні не піде.

 

Минулого тижня зниклий екс-президент Янукович у Росії заявив про своє повернення. Він попросив у Путіна про допомогу. Чи є він тепер маріонеткою у руках Кремля?

 

- За той захист, який Путін йому пропонує, він буде ставити Януковичу і певні вимоги.

 

Янукович кинув Вас, свого головного політичного ворога, за ґрати. Чи відчуваєте ви бажання помститися?

 

- Неможна робити помсту своєю життєвою метою. Янукович цьому гарний приклад. Він помстився за Помаранчеву революцію. Тоді, у 2004-му році, він намагався сфальсифікувати вибори і вже тоді програв протестам на Майдані. Але не можна витрачати свій час на помсту.

 

Два з половиною роки Ви були за ґратами. Чи змінило Вас ув’язнення?

 

- Я відчула, наскільки безправними є люди у нашій країні. Ця система є жорстокою, закони існують лише на папері. Я хочу зруйнувати цю систему. Відносини між владою та людиною повинні невідкладно змінитися. Люди у нашій крані не повинні бути беззахисними перед владою.

 

Що Ви подумали, коли відкрилися двері камери?

 

- Коли я після такого довгого часу вперше вийшла на свіже повітря, я побачила людські обличчя, небо. Я була зворушена. Це був не лише крок у свободу, це був крок у нову епоху. Україна після протестів повністю змінилася. Це нова країна.

 

Ніна Єглінські та Беттіна Зенглінг, Stern


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини