Перший значний крок для подолання алкоголізації суспільства зроблено. Але цього мало
У вівторок 16 червня у приміщенні Реанімаційного Пакету Реформ відбулася прес-конференція народних депутатів – представників різних парламентських фракцій, громадськості та експертів, під час якої її учасники засудили спроби пивних лобістів пом'якшити законодавство, що регулює алкогольні вироби та наголосили на необхідності вжити заходів для того, щоб убезпечити молодь від вживання алкоголю. Про це йдеться на Фейсбук-сторінці координатора коаліції громадських організацій «За тверезу Україну» Юлії Солохи.
Як відомо, з 1 липня 2015 р. усі напої, що містять спирт етиловий в кількості понад 0,5% об'ємних одиниць будуть віднесені до категорії алкогольних напоїв, зокрема ця норма стосується пива. Це означає, що відтепер і на пиво розповсюджуватимуться усі норми законодавства, що регулюють алкогольну галузь. Вже через кілька тижнів виробникам доведеться купувати ліцензію на оптову та роздрібну торгівлю, що дозволить поповнити місцеві бюджети. Обмеження діятимуть і на рекламу та спонсорство, а продавати пиво можна буде лише у місцях продажу, площа яких більша за 20 м. кв.
Україна нарешті спромоглася зробити прогресивний крок на шляху до захисту молодого покоління від вживання алкоголю, прирівнявши пиво до алкогольних напоїв. Наша країна була однією з небагатьох країн, де пиво досі вважалося безалкогольним напоєм. Варто зазначити, що у світі напої поділяють на безалкогольні та алкогольні, а їх гранична межа визначається відсотковим вмістом алкоголю. Проте пиво в практично в усіх країнах вважається алкогольним напоєм.
«З 1 липня Україна приєднається до когорти тих прогресивних країн, де алкогольними вважаються усі напої із вмістом спирту від 0,5%, серед яких зокрема США, Великобританія, Швеція, Данія тощо. Визнання пива алкоголем повністю відповідає практиці Європейського Союзу, – наголосила Ганна Гопко, народний депутат, член опікунської рали НЛСД «ОХМАТДИТ». Міжнародний досвід показує, що серйозні законодавчі регуляції по відношенню до алкоголю здатні зменшити рівень його споживання. Закликаю парламентарів дбати в першу чергу про інтереси та захист здоров'я громадян, а не керуватися комерційними інтересами».
Очевидно, що такі кроки з боку держави не сподобалися пивній галузі, яка намагається послабити норми прийнятого законодавства за місяць до набуття чинності новим законом. Так, пивні лобісти 28 травня цього року зареєстрували у Верховній Раді законопроект №2971, яким хочуть дозволити спонсорство заходів широкого спектру та відмінити ряд регуляцій, під які пиво потрапляє з 1 липня як алкогольний напій. Цікаво, що виробники пива мали півроку перехідного періоду для того, аби розпочати працювати за новими правилами, зокрема і оформити нові ліцензії. Показово, що представники пивної галузі не хочуть виконувати закон та за місяць до набуття ним чинності намагаються пролобіювати законодавчі зміни, щоб отримати певні преференції.
«Ніяка економічна мотивація не може виправдати себе, коли мова йде про знищення здоров'я людей. Те, що Кабмін вніс цей законопроект, ставить питання про його адекватність - невже урядовців для того ставили на посади, щоб вони плодили такі шкідливі законопроекти?!», - відзначив Ігор Луценко, народний депутат ВО «Батьківщина».
Громадськість та експерти стверджують, що зазначений законопроект є абсолютно лобістським та у разі прийняття поверне широкі можливості пивним компаніям й надалі призвичаювати молодь до пиття. Примітно, що в пояснювальній записці до законопроекту 2971 зазначено, що зауваження Міністерства охорони здоров'я не були враховані, оскільки «на думку МОЗ прийняття проекту Закону може призвести до алкоголізації населення».
«Ініціатори законопроекту №2971 жаліються на важкий економічний стан пивної галузі, яка тепер має платити гроші за ліцензії, проте вимагають для себе права витрачати гроші на спонсорство та поширення сувенірних товарів, пов'язаних із споживанням пива. - зауважує Костянтин Красовський, Український інститут стратегічних досліджень МОЗ. - Очевидно, що витрати на спонсорські акції та сувеніри можуть окупитися лише за рахунок збільшення споживання пива серед молоді».
Сьогодні Україна є лідером серед країн Європи та СНД по споживанню пива дітьми у віці 11-15 років та займає друге після Чехії місце у рейтингу. Варто зазначити, що у 2010 р. Україна займала 1 місце серед 38 країн HBSC за показником споживання слабоалкогольних напоїв. Як стверджують науковці, головню причиною алкогольних проблем є споживання алкоголю незалежно від того міститься він у вині, пиві або міцних напоях. Крім того, ризик смерті від пов'язаних з алкоголем причин зростає тим більше, чим більше людина споживає алкоголю, і не існує неризикованого рівня його споживання.
«На жаль, Україна у світовому рейтингу посідає одне з перших місць (5 місце) за показником споживанням алкоголю на душу населення (15,6 літрів), поступаючись лише Молдові, Чехії, Угорщині та Російській Федерації. Прослідковується негативна тенденція до зростання цього показника ( 5,4 л - у 2002 р.; 15,6 л - в 2012 р.). Особливу тривогу викликає домінуюча модель споживання алкоголю, а саме - ранній вік початку вживання, часте вживання, у великих дозах. Згідно з показниками Європейської бази даних «Здоров'я для всіх» стандартизований коефіцієнт смертності від причин, пов'язаних з алкоголем, в Україні (185,4 на 100 тис.) є одним з найбільших у Європі, поступаючись лише Казахстану (308,4) та Білорусі (187,9)», - констатує Тетяна Грузєва, д-р. медичних наук, професор, завідуюча науковим відділенням організації медичної допомоги ДНЗ «Науково-практичний центр пофілактичної та клінічної медицини».
В багатьох країнах світу було успішно застосовано заходи, які ефективно зменшили тягар викликаних алкоголем проблем. У спільному документі, підготовленому 2011 р.
Світовим економічним форумом та Всесвітньою організацією охорони здоров'я, визначено три основні стратегії, які здатні зменшити шкоду, яку завдає споживання алкоголю:
1) Обмеження економічної доступності алкоголю шляхом підвищення податків і цін на алкогольні напої;
2) Обмеження фізичної доступності алкоголю шляхом скорочення часу і місць продажу алкогольних напоїв;
3) Обмеження привабливості алкоголю шляхом заборони маркетингових заходів алкогольних напоїв.
«Підлітки в розпалі фізичного та розумового розвитку, вживаючи пиво, яке є алкогольним напоєм починають себе руйнувати. Не краща статистика і серед молоді, а це майбутні вчителі, лікарі, політики, бізнесмени, інтелігенція. Крім того, це майбутні батьки, які захочуть народжувати здорових дітей. Ми мусимо захистити наших дітей, щоб вони росли здоровими та розумними, - заявив Павло Унгурян, народний депутат, голова Міжфракційного депутатського об'єднання «За духовність, моральність та здоров'я України». Більше того, сповідуючи європейські цінності, ми маємо і в цьому питанні бути послідовними, адже у Європі пиво вважається алкогольним напоєм!»
Європейський план дій щодо скорочення шкідливого вживання алкоголю 2012-2020, прийнятий 53 країнами-членами Європейського регіону ВООЗ говорить про необхідність законодавчих обмежень, здатних убезпечити молодь від вживання алкоголю, зокрема йдетья і про маркетингові заходи: «Існує багато способів обмеження впливу комерційної комунікації комунікації від обмеження асоціації алкоголю з гумором та гламуром й іншими привабливими для молоді аспектами до обмеження спонсорства, реклами на телебаченні та в кіно, навіть до повної заборони реклами та стимулювання продажу.
В цілому між впливом на молодь маркетингу алкогольних напоїв та вірогідністю того, що молоді люди почнуть пити або будуть пити більше, існує взаємозв'язок типу «доза-реакція». Дослідження в реальному часі показали, що маркетинг може безпосередньо та суттєво впливати на те, скільки випивають молоді люди...».
«Прийняття закону, яким пиво прирівнюється до алкогольних виробів свідчить про те, що влада почала дбати про здоров'я українців та майбутнє молодого покоління. Однак це лише перший значний крок для подолання алкоголізації суспільства, - підкреслила Юлія Солоха, координатор коаліції громадських організацій «За тверезу Україну». Наступним має бути суттєве підвищення цін на алкоголь, обмеження фізичної доступності алкоголю шляхом скорочення часу і місць їх продажу та обмеження привабливості через заборону реклами та спонсорства алкогольних напоїв».
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки