Потребуємо інституту імпічменту генпрокурора – Фесенко
Президент Петро Порошенко передав до парламенту проект змін до Конституції, де пропонує виключити пункт про право Верховної Ради виявляти недовіру генеральному прокуророві, що тягне за собою його відставку, повідомляє в своєму блозі на "Новому часі" політолог Володимир Фесенко.
Наскільки мені відомо, це не примха президента, а побажання західних партнерів України та частини експертного середовища.
Мета таких змін полягає в тому, щоб мінімізувати зовнішній політичний вплив на інститут прокуратури. До перипетій української політики ця ініціатива не має безпосереднього стосунку і є базовим принципом функціонування прокуратури на Заході.
Звичайно, ліквідація істотного важеля впливу парламенту на генпрокурора несе в собі певні небезпеки. Норма про відставку генпрокурора після оголошення йому недовіри з боку Верховної Ради була введена як елемент системи стримувань і противаг, щоб прокуратура не підпорядковувалася одноосібно президентові.
Для забезпечення більшої незалежності генпрокурора, як мені здається, потрібно вдосконалити систему його призначення і характер повноважень таким чином, щоб президент теж не міг його звільнити, а для форс-мажорних обставин ввести своєрідний інститут імпічменту – на випадок, якщо генпрокурор грубо порушує закон, наприклад. Головне, що всі ці нововведення повинні бути націлені на посилення незалежності цієї посади.
Враховуючи нинішню ситуацію з Віктором Шокіним і попередніми прокурорами, пропозиція президента, безумовно, буде викликати величезну критику. На жаль, знайти сьогодні необхідна кількість голосів депутатів для внесення змін до Конституції з чітким визначенням статусу правових і політичних інститутів буде вкрай складно.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки