MENU

Перед ухваленням бюджету: кому пенсії та соціалка?

3237 0

Питання пенсій, соцвиплат та субсидій завжди було болючим мозолем для українських урядів. Воно ставало розмінною монетою передвиборчих кампаній та кісткою, яку майстерно кидали політики з екранів під час дискусій на ток-шоу. "Мізерні пенсії", "Підтримаймо знедолених", "Помогти всім, хто не може заплатити за комуналку" – ці мантри кочують в ефірах з уст в уста політичних еліт. Запит збіднілих громадян є очевидним та зрозумілим, але представники влади, які взяли на себе відповідальність за українське сьогодні та завтра, не повинні лише відповідати на поточні потреби.

Яскравим уроком стало цьогорічне співвідношення між коштами, які держава витратила на субсидії для населення, щоб не поширити "тарифний майдан" по всій країні, – 24 000 000 000 грн; та заходи в сфері енергоефективності та енергозбереження: 300 000 000 грн. Фактично держава витрачає у вісімдесят разів більше коштів на збереження сьогоднішнього позірного спокою, ніж для економії завтра.

Також важливо відзначити, що на 25 році незалежності Україна досі не знає конкретної кількості громадян які отримують пенсії, субсидії та соцвиплати. Держава досі немає єдиної електронної бази, яка б дозволила здійснювати автоматизовану перевірку права на отримання виплат для виявлення "мертвих душ". Відсутність єдиної системи, яка б дозволяла перевіряти отримувачів таких послуг створює направду тепличні умови для розкрадання публічних коштів.

Останній приклад із Дніпропетровська, де завдяки відсутності єдиного електронного реєстру отримувачів соцпослуг за останні п'ять років злочинна група розкрала 1 млн 300 тис. гривень із бюджету коштами Управління праці та соціального захисту населення. Для цього було виготовлено всього лиш 40 фіктивних довідок. А скільки таких "мертвих душ" отримують кошти на банківські картки по всій Україні?

Зважаючи на те, що "соціалка" зжирає п'яту частину ВВП, важливо паралельно з підготовкою та ухваленням держбюджету 2016-го року розпочати аудит Пенсійного фонду та створити реєстр отримувачів соціальних виплат.

Ось що йдеться в заяві "Реанімаційного пакету реформ" щодо ситуації з реформою пенсійного та соціального забезпечення:

"У 2014 році витрати Пенсійного фонду у відсотках до ВВП склали 15,7%, на соціальний захист – 3,7%, що є найбільшими показниками соціальних витрат у світі. Витрати на соціальну сферу є фактичним гальмом економічного зростання. Держава роками займалася соціальним популізмом, виплачуючи всім без винятку замість того, щоб вирішувати питання соціального захисту пенсіонерів та вразливих груп. Ці проблеми суттєво загострилася внаслідок анексії Криму, переоформлення пенсіонерів, що знаходяться в зоні проведення АТО, значної кількості біженців, збільшення субсидій на оплату комунальних послуг. Всі ці фактори, за відсутності належного електронного реєстру та надійних інструментів контролю, призвели до побудови неефективної системи пенсійного та соціального захисту.

Експерти "Реанімаційного пакету реформ" вважають за необхідне терміново (в контексті прийняття державного бюджету) вжити всіх заходів щодо проведення аудиту Пенсійного фонду та здійснити верифікацію одержувачів пенсій і соціальної допомоги. Йдеться, зокрема, про створення загального реєстру отримувачів соціальних виплат. Відповідний інструмент має бути інтегрований з іншими державними реєстрами та мати автоматизовану перевірку права на отримання коштів для виявлення "мертвих душ" та невідповідності критеріям отримання такої допомоги. Досвід інших країн, таких як Грузія та Греція, свідчить про значну кількість виявлених зловживань, усунення яких, дозволили нормалізувати систему соціального захисту населення і спрямувати вивільнені кошти на надання соціальної підтримки тим особам, які реально її потребують та на зниження податків.

Вважаємо, що для забезпечення ефективності і прозорості цього процесу до організації і контролю за процесом верифікації доцільно залучити представників різних міністерств, зокрема Міністерства фінансів, Міністерства внутрішніх справ та Міністерства юстиції, міжнародних експертів та представників громадянського суспільства. Тільки прозорий і відкритий процес реформування дозволить нормалізувати систему пенсійного і соціального забезпечення та уникнути соціального напруження в країні.

Наголошуємо, що зволікання із вирішенням цього питання є неприпустимим і може свідчити про бажання зберегти неефективну корупційну систему пенсійного та соціального захисту".

Ярослав ЮРЧИШИН


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини