Взаємини, стосунки й відносини – в чому полягає різниця
Олександр Данилович Пономарів
Видатний мовознавець, доктор філологічних наук Олександр Пономарів на сторінці свого блогу продовжує втаємничувати широкий загал у тонкощі української мови. Із-поміж іншого професор пояснює, як правильно називати витвори найстрашнішого жанру художнього фільму, а також яка стилістична відмінність між словами "ряд", "низка" і "перелік"
Олексія Дейкуна цікавлять такі питання. Як українською мовою економічний термін котирувати?
Оскільки в українській мові чужомовний суфікс -ир- майже не вживаний, то в розмовному мовленні досить часто використовують котувати. До нього ще не звикли, то можна використовувати ще оцінювати.
Обезболивающее средство – крім Дейкуна, про це запитує також Тетяна Шелько – знеболювальний засіб.
Співати пісень і співати пісні – паралельні конструкції, але традиційніша перша – співати пісень.
Зі слів удобно, помагати, молітва, ціпкий суржиковими є удобно, молітва, ціпкий. Замість них потрібно використовувати зручно, молитва, чіпкий. Помагати – рідше вживаний синонім до слова допомагати.
Селфи-палка українською мовою селфі-палиця.
Конструкція я маю справді українська і взагалі слов'янська, а в мене є – запозичена з російської, куди потрапила з фіно-угорських мов.
Чи є стилістична відмінність між словами ряд, низка, перелік?
Одне зі значень слова низка – нанизані на нитку, на мотузку, дротину однорідні предмети, наприклад, низка перцю. Ряд має кілька значень: група, категорія, розряд, лава. Перелік – це список із перерахуванням осіб або предметів.
Ці слова мають і спільне значення – сукупність чогось, що йде одне за одним. Наприклад: "З-за очеретів виринула під проміння низка човників" (Степан Васильченко). "Мій пам'ятник ... не сточить ні років довгий ряд, ні часу літ невпинний" (Микола Зеров). У цьому сенсі перевагу потрібно віддавати слову низка.
Ольга Кулько запитує, як називати мешканців міста Кіцмань Чернівецької області.
Правильна назва кіцманці, але чернівчани. Порівняймо: луганці, але донеччани. Звуковий комплекс -чан- уживаний тоді, коли в твірному слові є ц або цц, що переходять у ч або чч.
Читачку Ольгу Капелюх цікавить, чи правильно писати в області наростають проблеми.
Теоретично можна, але ліпше казати в області більшає проблем, або стає дедалі більше проблем.
Ірена зі Львова має сумнів у правильності закінчення -у в родовому відмінку іменника за́пал, адже це не явище і не процес. Сумнів читачки безпідставний. За́пал – це стан, тож закінчення -у цілком умотивоване.
Відповіді на запитання читача Дмитра Мурашка.
Приїжджати і приїздити – морфологічні синоніми, обидва належать до активної лексики літературної мови.
Варіянт ліворуч від стола правильніший від ліворуч стола.
Погреб українською льох, погріб (погреба). Подвал – підвал, те саме що й льох та погріб, а ще – нижня частина газетної сторінки.
Взаємини має тільки множину і означає стосунки між людьми.
Стосунки означає зв'язки між людьми і між державами, організаціями тощо. Наприклад: "Приятельські стосунки пов'язували Миколу Лисенка та Петра Чайковського" (Максим Рильський). "У постійних стосунках з Київською Руссю в ХІІ ст. перебувало Закавказзя" (з підручника).
Відносини використовують, як правило, в суспільно-політичному значенні: міжнародні відносини, економічні відносини й под.
Французский жим словники подають як французький жим. Мені це не подобається, тому я запропонував би французький витиск.
З двох варіянтів – час настав і час прийшов – кращий перший.
Фильм ужасов – фільм або стрічка страхіть.
Ячейка має кілька українських відповідників: чашечка, комірка, вічко, осередок, вибір яких зумовлено контекстом.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки