Як роблять чіпси. ФОТО
Вважається, що чіпси з'явилися понад 150 років тому в США. Легенда свідчить, що в одному з елітних американських ресторанів, клієнту (залізничний магнат Вандербільту) не сподобалося фірмове блюдо ресторану «картопля фрі» та він повернув його на кухню, з претензією, що картопля дуже товста. Шеф-кухар ресторану вирішив пожартувати над клієнтом і нарізав картоплю на найтонші скибочки і обсмажити в маслі подав до столу. На подив, клієнту блюдо особливо сподобалося, і з тих пір в меню ресторану з'явилося нове блюдо - чіпси.
Основа чіпсів - хороший картопля. За підрахунками компанії, з чотирьох кілограмів картоплі виходить кілограм чіпсів.
Співробітники розповідають, що не кожен сорт картоплі підійде для приготування чіпсів. Плоди повинні бути щільними за структурою і містити мінімальну кількість цукру, таких сортів всього сім.
На виробництво картопля потрапляє в фурах, які можуть одноразово везти до 20 тонн продукту.Приїхавши на завод, машина висипає картопля в ємність для приймання. Співробітник оглядає картопля - перевіряє, чи годиться він для чіпсів. Якщо на бульбах багато зелені або чорних плям, таку партію можуть відправити назад постачальнику.
Картопля по конвеєрній системі надходить в бункери-біни, де відбувається перша стадія сортування - чистка від паростків і землі. Бульба картоплі повинен бути від чотирьох до дев'яти сантиметрів в діаметрі, тому зовсім дрібні бульби бракуються, і машина відкидає їх в окремий мішок. Таких бінов на заводі всього вісім, кожен з них може вмістити в себе 40 тонн картоплі, які повністю переробляються за чотири години.
З бінов картопля потрапляє на наступну ділянку, на якому картопля миють і відокремлюють від сторонніх забруднень, каменів і трісок. Очищення відбувається у великій ємності - всередині неї встановлено барабан, на який за допомогою форсунок потрапляє чиста вода. Потім позбавляються від шкірки за допомогою установки круглої форми: потрапляючи в неї, бульби обертаються навколо шорстких стінок, і шкірка стирається. Відбувається це всього за 90 секунд.
Після цього картоплю знову миється в спеціальних ваннах, щоб уникнути попадання найменших часточок шкірки після чистки. Потім проходить сортування за габаритами, і особливо великі бульби чекає грейдер - в ньому картопля розрізають на кілька шматків за допомогою круглих ножів.
Особливо велику картоплю ріжуть ще навпіл. Відсортовані бульби потрапляють на інспекційний стіл - співробітники стежать за якістю продукту, вручну ріжуть упущені машиною шматки або викидають невідповідні.
Після сортування картопля по системі конвеєрів потрапляє на наступну ділянку - слайсер, який нарізає бульби на тонкі скибочки: допустима товщина одного Слайса - не більш 1,3 міліметра. У слайсери встановлено п'ять «голів», всередині яких знаходяться барабани з ножами - Ломтерізки.Для приготування гофрованих чіпсів ножі змінюють на хвилясті.
Потім слайси потоком води переміщують на етап швидкого миття, де їх знову промивають - ця процедура потрібна для того, щоб позбавитися від зайвої крохмалю. Окрахмаленная вода йде на спеціальну установку, де рідина випаровують, одержуючи сухий крохмаль. Його компанія збирає і продає.
Нарешті, слайси надходять на етап смаження, яка відбувається в закритій ємності при температурі 180 градусів. Чіпси знаходяться в обжарочная апараті всього три хвилини - за цей час кожну скибочку занурюється в розпечену суміш рослинних масел до готовності. На виході з апарату стоять вологоміри, які перевіряють, чи достатньо присмажився картопля. Якщо раптом картопля виявиться сирою і погано прожареною, система подасть сигнал оператору, і він буде змушений утилізувати партію. Наступний етап перевірки - оптична сортування, під час якої за допомогою форсунок «відстрілюються» чіпси з дефектами. Тільки після цього продукт направляється на ділянку нанесення спецій.
Чіпси надходять у великій крутящий барабан, усередині якого розпорошуються приправи. Через те що скибочки масні, приправа добре лягає на кожен шматочок і прилипає до нього. Як приправи на виробництві використовують трави (сушена петрушка, цибуля або кріп), спеції, ароматизатори та сіль.
На нанесенні приправ процес приготування чіпсів закінчується. Скибочки спочатку надходять на ваговий дозатор, а потім маса подається в розкритий пакет, який виглядає як рукав. Формер заповнює пакет азотом і запаює: так продукт може зберігатися довго і не псуватися. Час приготування однієї партії чіпсів - трохи менше години.
Після упаковки пакети складаються в коробки і відправляються на склад, звідки вони надходять в магазини.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки