Зачароване коло української освіти і як із нього вирватись
Вчора на своїй сторінці в фейсбуці я розмістив пост співзасновника платфоми для масових онлайн-курсів Prometheus Івана Примаченка, в якому він дуже влучно назвав три великі прични, які стоять на заваді розвитку освіти в Україні, "трикутником смерті" і запропонував свій вихід, до якого я додав декілька пропозицій, впровадження яких вважаю критично важливими для розвитку освіти в Україні і її виходу на світовий рівень не окремими елементами, а всією новою системою.
Я тегнув багато відомих людей, від думок і дій яких залежить майбутнє країни, в тому числі, депутатів, урядовців, громадських діячів, міністра освіти і науки, прем'єр-міністра, керівників АП, медійників, деяких експертів.
Сьогодні цей пост з моєї стрічки зник. Напевно, він був видалений фейсбуком на чиюсь скаргу. Хто б це не зробив, хтось з тих, кого я тегнув, чи хтось інший, це був дуже дріб'язковий вчинок. Але я маю звичку копіювати тексти, які вважаю важливими, тому публікую його вдруге.
Переконаний, що прорив в освіті можливий. Для цього треба лише об'єднати зусилля небайдужої і фахової частини українського суспільства, освітян, які дивляться в майбутнє і хочуть змін, соціально-відповідального бізнесу і прогресивної частини парламентарів і урядовців.
Ось цей пост (текст Івана Примаченка і імена "тегів" залишаю в оригіналі):
Підписуюсь під кожним словом Івана Примаченка! -
"Предельно упрощая, проблемы украинского образования можно свести к тотальной нехватке 3 ресурсов: достаточного количества высококвалифицированных преподавателей/менеджеров, отсутствию денег и времени на изменения. Эти три ключевые проблемы образуют "треугольник смерти" украинского образования и цель любой серьезной реформы должна состоять в том, чтобы вырваться из этого "треугольника" на оперативный простор стремительного развития.
Безусловно, в Украине есть преподаватели и менеджеры образования мирового уровня, но их критически не хватает. Они скорее исключения из правил, фанатики, в хорошем смысле этого слова. Чтобы системно нанимать высококлассных специалистов или обучить их с нуля не хватает денег: на зарплаты сравнимые с теми, что платят в приватном секторе, на радикальное реформирование педагогических вузов и так далее. Наконец, как показывает вся современная история Украины, у нас может просто не быть десятилетий на проведение медленных консервативных реформ образования - серьезные успехи в этой сфере жизненно нужны стране в ближайшие 5 лет.
Пока мы не выработаем стратегию выхода из "треугольника смерти" все остальные реформы образования либо малоэффективны либо бесполезны вообще. Даже самые правильные инициативы, как недавняя идея нового министра образования о введении уроков предпринимательства в школе, оказываются обречены еще до начала их реализации. Где мы возьмем тысячи учителей, которые могли бы качественно обучать школьников предпринимательству? За какие деньги мы привлечем людей из бизнес-сферы или переобучим учителей для этого нового предмета? Сколько лет (десятилетий?) понадобится на то, чтобы запустить этот проект по всей стране? Даже лучшие идеи обречены, попав в "треугольник смерти".
Существует ли выход из сложившейся ситуации? Существует и имя ему "смешанное обучение": интеграция массовых онлайн-курсов в учебный процесс университетов и школ. В этом формате лекции заменяются на видеолекции лучших преподавателей страны, текущие задания выполняются студентами онлайн, а рядовые вопросы решаются на форуме массового онлайн-курса. В офлайне остаются те формы работы, которые нецелесообразно переносить онлайн (семинары, физические лабораторные и т.д.), индивидуальное общение преподавателя со студентами и финальный контроль (модули, зачеты, экзамены). Такой формат уже доказал свою чрезвычайную эффективность на Западе (прирост учебных результатов до 30%), а в Украине, где между лучшими и средними вузами настоящая бездна, смешанное обучение имеет просто невероятные перспективы. И главное, смешанное обучение является настоящим антидотом от трех главных проблем украинского образования: с помощью массовых онлайн-курсов мы можем "масштабировать" лучших преподавателей на всю страну и сделать обучение у них доступным каждому, а производство таких курсов сравнительно недорого и занимает считанные месяцы. Развертывание реформы "смешанного обучения" будет происходить в сети уже существующих университетов и школ и станет органичным дополнением и радикальным оздоровлением существующей системы.
Уже этой осенью Prometheus и несколько ведущих украинских вузов запустят пилотный проект смешанного обучения в своих кампусах. Нет сомнений, что, как и на Западе, пилот окажется успешным. Превращение пилотного проекта в полноценную национальную реформу образования окажется в руках Министерства, комитета парламента и самих вузов. Решатся ли они на по-настоящему радикальную реформу? Как всегда, зависит от нас: если у общества будет запрос на эту реформу, то и власть возьмется за нее. Если об этом будут говорить, если это будет на слуху в Фейсбуке и СМИ, то есть хорошие шансы. Пора начинать".
До цього ще треба додати зняття статусу бюджетних установ з університетів, щоб для особистісного спілкування, лабораторних, проектної роботи тощо вони могли залучати кращих фахівців на гідні зарплати, змінити механізми призначення/обрання ректорів і запровадити сучасну модель "корпоративного управління" з незалежними від ректорів і дієвими наглядовими радами та іншими інструментами кращого управління.
А також принципово змінити систему управління школою - зробити школу суб'єктом у всіх сенсах, в тому числі, в сенсі фінансів (власний бюджет школи і можливість ним розпоряджатись), педагогічної автономії - можливості впроваджувати свої навчальні програми без бюрократичних погоджень по вертикалі аж до міністерства, запровадити нову роль і підготовку директора школи, як не лише педагога, а й справжнього ефективного управлінця, лібералізувати можливості додаткових оплат вчителям зі спеціальних фондів під прозорим управлінням (а не лише від держави і місцевої влади, хоча це не означає, що держава про це не повинна дбати, але її ресурси ще багато років будуть дуже обмежені), щоб професія вчителя, вчителя нового формату, здатного якісно провадити таке змішане навчання, поступово ставала привабливою для талановитих людей.
Ще треба багато чого іншого зробити, але поштовхом має стати cаме зняття будь-яких обмежень на використання якісних сучасних форматів навчання від дитячого садочку до університету вже сьогодні. І це можна швидко зробити!
До речі, минулого року я намагався добитись, щоб в державному бюджеті з'явились кошти бодай в мізерному (як до всього обсягу фінансування освіти) розмірі 10 млн. грн, щоб почати масштабний проект зі створення сучасного, відповідно до кращих світових прикладів, контенту для онлайн-навчання від кращих вчителів України і світу (добре, що платформа вже є!). Писав листи, спілкувався про це де тільки можливо - і на державному рівні, і в публічних висловлюваннях, намагався довести, що це - найстратегічніший пріоритет в реформуванні освіти, але поки що результату це не принесло.
В цьому році на початку лютого ще встиг про це доповісти на парламентських слуханнях з інфомаційно-комунікаційної стратегії країни. Презентація ("Стратегія ІКТ в освіті") є тут
Ми справді маємо об'єднати зусилля, щоб ініціювати ці стратегічні і проривні зміни вже цього року! Без цих змін жодні опорні школи, нові закони, класні проекти типу GoGlobal та інші правильні ініціативи не принесуть бажаного прориву.
Але суспільство разом з прогресивними політиками здатне домогтися якісних трансформацій. Давайте це зробимо, адже реформи мають бути справжніми!
Прошу всіх, кому небайдуже майбутнє країни долучатись і переконати суспільство і державну владу, що ці зміни треба почати робити якнайшвидше, без жодних зволікань. Правильна, сучасна, якісна і проривна реформа в освіті може об'єднати всіх. Вона на користь усім - від простого робітника до олігарха. Вона може бути саме тією об'єднавчою національною ідеєю, яка сьогодні так потрібна країні і суспільству - зробити Україну країною з найкращим в світі середовищем і можливостями для навчання.
Якщо реформа державного управління, викорінення корупції, і економічна політика, які представлені в
Маніфесті об'єднання "Реформи мають бути справжніми" є необхідною, але не достатньою, умовою, то створення сучасної системи, а точніше мозаїки, освіти, є тією достатньою умовою, завдяки яким (необхідній і достатній умовам) Україна може здійснити свій настільки омріяний з давних давен і життєво потрібний сьогодні стрибок з третього світу в перший.
Дуже прошу, Міністра освіти і науки пані Лілію Гриневич, прем'єр-міністра Volodymyr Groysman, адміністрацію президента Boris Lozhkin іDmytro Shymkiv, народних депутатів, зокрема Oleksiy SkrypnykMustafa Nayyem Svitlana Zalishchuk Андрій Журжій Victoria VoytsitskaLev Pidlisetskyy Victoria Ptashnyk Альона Шкрум Alex Ryabchyn Lena Sotnyk Oleksiy Mushak Anna Romanova Григорий Шверк Владислав Голуб Yaroslav Markevich Георгий Логвинский урядовців, громадських діячів і експертів, зокрема Andriy Gerus Svitlana Kolomiyets Sergiy Petukhov Nataly Sevostianova Ivanna Klympush-Tsintsadze Yuriy HusyevVladyslava Rutytska Vladyslav Rashkovan Max Nefyodov Nataliya Mykolska Volodymyr Omelyan Валерій Пекар Ruslan Korzh Andrii DligachAnna Romanova Oksana Markarova Aleksey Goncharuk Yulia Klymenko,Тимофей Милованов Lena Minitch медійників Zurab Alasania Oleksandr Kharebin Katya Gorchinskaya, cоціально-відповідальних бізнесменів та всіх небайдужих громадян - професіоналів своєї справи звернути увагу на те, про що написав Іван Примаченко, на те, як стрімко зараз все в світі, і освіта в тому числі, змінюється. Нам не треба витрачати такий цінний час і ресурси, щоб створювати в освіті те, що знову стане застарілим, коли буде створене. В суспільстві, в бізнесі і, навіть, в освітянському середовищі достатньо потенціалу, щоб здійснити прорив в освіті. Держава має це просто уможливити. Не треба нічого надскладного робити, просто УМОЖЛИВИТИ!!!
Розумію, скільки у кожного своїх справ і відповідальності, і моя думка і можливості - це крапля в морі, але разом ми можемо це зробити.
"Виховання - справа важка, і тому поліпшення його умов - один із священних обов'язків кожної людини, бо немає нічого важливішого, як освіта самого себе і своїх ближніх" - Сократ.
Олег ДЕРЕВ'ЯНКО, громадський і культурний активіст
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки