Христина Дикун: "Як я, сходознавець із двома маленькими дітьми, знайшла скарби в інтернеті і навчаю цьому інших"
Заходите на сайт компанії або інтернет-магазину, а вам відразу вмикається відео або мультик, де в цікавій, доступній формі показують, яке щастя вам буде з цією сукнею, шпалерами або новим мобільним додатком. Відразу й хочеться натиснути кнопку "купити".
Знімки з архіву Христини Дикун
Вам усе зрозуміло, ви приємно здивовані, вам уже подобається такий підхід до справ. У героях ролика ви впізнаєте себе, весела пісенька підняла настрій, а який хвилюючий голос у намальованого героя!
Знайома картина?
Такі мультики в кілька разів підвищують продажі з сайтів компаній і дуже подобаються покупцям. Науково – це мальоване відео, відеоанімація, або взагалі страшне слово – відеоскрайбінг"!
Яка талановита людина це все могла придумати і намалювати?
Знайомтеся! Христина Дикун – засновниця і директорка онлайн-відеостудії video4sales.com.ua. Їй усього 31, а вона вже двічі мама, до того ж перший україномовний онлайн-тренер з відеоанімації. Не тільки сама засвоїла цю складну науку та досягнула таких результатів, що розпочала свої авторські курси! Христина навчає всіх охочих створювати такі рекламні анімаційні ролики і дуже добре заробляти в американській валюті!
І це все – сидячи вдома, в декреті з двома маленькими дітьми!
А для душі Христина веде Блог мудрості для жінок SmartLady (є його авторкою та засновницею).
2003 року Христина вступила до Львівського національного університету на філологічний факультет і обрала для навчання кафедру сходознавства. Багато дізналася про культуру Сходу, вивчила перську, арабську мови та літератури. 2008 року вступила до аспірантури, а потім вийшла заміж і народила двійко дітей.
Що робити, щоб не збожеволіти, стрибнувши з декрету у декрет?
– Перші кроки у власній справі якими були?
– Я вирішила зайнятися своєю справою, коли моєму молодшому синочкові було 11 днів. Я ще не вийшла з попереднього декрету, а тут – трапився другий. Зрозуміла, ще три роки в такому темпі не витримаю. Дуже хотілося чимось зайнятися попри догляд за дітьми. Відволіктися, перезавантажитися. Почала шукати, знайшла онлайн-курси. Мене захопила справа створення відеоанімації. Все було для мене настільки новим та цікавим, що я могла в п'ятій ранку прокинутися і бігти писати сценарій до наступного ролика.
Словами це важко передати, але коли енергія просто вихлюпується з тебе, в голові роїться сто мільйонів ідей, ти забуваєш їсти, спати – і твориш. Отак було в мене. Це і досі в мені, тільки я вже, мабуть, звикла до такого стану (усміхається).
Найважче було знайти баланс між захопленням і реальністю) Це була реальна проблема
– Був момент, коли в мене горіло замовлення і я цілодобово сиділа над проектом, і дуже злилася, коли мене відволікали. А відволікли переважно діти, бо ж вони вдома зі мною, і в якийсь момент я подивилася на ситуацію зі сторони і зрозуміла, що так бути не може. Якщо я відповідаю за свій робочий час – я мушу його відкоректувати так, щоб його вистачало на всіх. Дуже легко провалитися в віртуальний світ. Дуже легко там забутися і загубитися. Тому я розставила пріоритети і розробила графік. Згодом, коли фінансовий потік налагодився я найняла собі допомогу – няню, яка гуляла з дітьми, гралася з ними, вивільняючи мені більше часу для роботи. Насправді дуже важливо мати помічників, коли ти мама з маленькими дітьми, бо, як не як, це таки втомлює. Це цілодобова робота.
– З чого все почалося? Яким був переломний момент?
– З думки: "Все, я так більше не можу, треба щось змінювати в житті". Я люблю рух. Хотілося дорослого спілкування. Насправді онлайн-справа – досить складна штука. Тут потрібно багато знати нюансів, уміти неординарно мислити, добре знати комп'ютер, можливості інтернету. Мені знадобилося півроку після прийняття рішення і старту, щоб отримати першого клієнта, який заплатив мені за роботу. Бо до того я робила відео для портфоліо безкоштовно.
Я й сьогодні постійно вчуся, проходжу курси, вдосконалюю свої техніки, спостерігаю за колегами. Це відкриває все більші і більші можливості і показує, яка насправді багатогранна ця сфера.
– Зараз ви вже не одна працюєте, а з командою?
– Створювати команду вирішила з перших замовлень. Адже я створюю відео для бізнесу. Мої замовники хочуть отримувати якісний продукт. Є речі, які я просто не можу робити. Наприклад, я не вмію малювати, тож малюнки мені малює професійний художник. Я добре розбираюся в фотошопі, але коли треба якісно намалювати якийсь елемент в мультику – я замовляю це в професіонала. Окремо замовляю озвучення в дикторів. Вони пишуть, начитують тексти на спеціально облаштованих студіях, де не проникає жоден сторонній звук. До того ж у них бездоганно поставлені голоси.
Бувало що мені присилали запис голосу, я слухала і мало не мліла, такий гарний голос. Знаєте, коли чоловічий голос такий низький, проникливий, з хриплинкою – це щось.
Для кожного ролика ми підбираємо окремий голос, щоб був в тему і гарно звучав. Окремо я замовляю музику, бо саме звук творить настрій і враження від відео. Також часом залучаю сценаристів, хоча сценарій здебільшого пишу сама.
Ну і все це зводжу докупи. Така робота, коли треба з ідеї створити візуальне відтворення – дуже креативна і цікава. Зібрати докупи команду, дати завдання, зібрати завдання і віддати клієнту готовий продукт – це дуже захопливий процес. Я цим живу.
До речі, я працюю з дому, і з командою спілкуюся через скайп, мейл. Просто пишу завдання, яке треба зробити, даю чіткі вказівки або описи, і вони присилають мені свої роботи. Оплату також проводимо через онлайнові перекази. Все це дуже економить час. На одне відео в такому режимі витрачаю до двох тижнів.
Більшість своїх замовників я в очі не бачила. Хоча часом люди дивуюся, як це не потрібно зустрічатися?
Тоді вже виходжу на зустрічі до них в офіси, якщо вони у Львові. Але мені зручніше працювати з дому. Зараз вже й не знаю, чи зможу коли-небудь працювати на звичайній роботі, сидячи в офісі від години до години.
– Хто ваші клієнти?
– Я працюю через інтернет. Це дає мені доступ без обмежень до замовників з усіх країн світу, де є мережа. Єдине, що може перешкоджати – мовний бар'єр. Наразі я знаю чотири мови (польська, англійська, французька, російська) неідеально, звісно, але для порозуміння досить. Паралельно я постійно підвищую свої мовні навики за допомогою спілкування, я можу брати замовлення з будь-якого куточку світу. Нещодавно закінчила відеорезентацію для замовника з Індії. Це був цікавий досвід, адже це зовсім інша культура. З кожного замовлення я дізнаюся про щось нове для себе, і це такий досвід, який ніде більше не отримаєш.
Маю постійних клієнтів з Казахстану, Канади, Білорусі. З Росією не працюю з політичних переконань
– До того ж кожне замовлення має іншу тематику. Я занурююся в різноманітні бізнеси, сервіси, знайомлюся з людьми, з якими в реальному житті і за інших обставин мені б ніколи не довелося зустрітися, спілкуватися.
– З ким була цікава співпраця?
– Цікавих замовників було багато. Серед останніх – яскравий момент був із Індією. Клієнт замовив відео для презентації на зборах індійських сантехніків. Виявляється в Індії дуже серйозно діють правила кластерів – тобто професійних груп. Там існують цілі династії спеціалістів, і дуже важко вирватися зі свого кола і вступити до чужого. Це практично неможливо. Відео вийшло досить цікавим, як і робота над ним.
– Як плануєте надалі розвиватися в цьому керунку?
– Я постійно вчуся і вдосконалюся. Мені шалено подобається моя робота. Хочу розвиватися в цьому напрямку, слідкую за лідерами на ринку. Була просто в захопленні від візуалізації виступу Джамали на Євробаченні. Хотіла б учитися і працювати з такими хлопцями і дівчатами. Я бачу великий потенціал у цій ділянці, бо сьогодні відео – лідер на ринку подання інформації, тому це перспективний і прогресивний шлях. Я дуже рада, що знайшла це для себе.
Не розумію людей, які плачуться, що немає роботи чи мало платять, чи ненавидять свою роботу... Просто зробіть перший крок до змін. І зміни як лавина покотяться одна за одною.
– Ви засновниця і директорка онлайн – відеостудії video4sales.com.ua. Скільки людей працює у ваші команді?
– Вже понад три роки я успішно працюю, навчаю та створюю відео для бізнесу. В мене в команді працює 15 людей. Це звукорежисер, художники, аніматори, сценаристи, диктори. Всі фрілансери і працюють з різних міст. Ми ведемо наше спілкування через інтернет, тож це економить купу часу.
– Охарактеризуйте себе як керівницю цієї установи.
– Я креативна цілеспрямована керівниця. Люблю інновації, якісну роботу. Я дуже ліберальна. Ніколи не стою над душею, але не люблю, коли люди нехтують моєю довірою. Оскільки ми працюємо через інтернет – я не можу кожного проконтролювати особисто у вчасності виконання роботи. Але якщо людина періодично підводить мене з кінцевими термінами виконання роботи – я перестаю з ними працювати. В інтернеті дуже багато спеціалістів. І я не прив'язана до одного міста чи одного спеціаліста, який може зі мною працювати. Коли ж людина якісно, вчасно і з любов'ю виконує свою роботу – це мій улюбленець.
Я не люблю формального спілкування. Можливо, це відсутність професійного етикету, але мені приємніше відверто спілкуватися з людьми. Не люблю недомовок, утаювань. Це створює підозри.
– Ви проводите онлайн-навчання, хто ці люди, які йдуть до вас вчитися?
– Ці курси створені в першу чергу для жінок, які б хотіли заробляти в інтернеті, для мам у декреті, для тих, хто не може або не хоче виходити на стандартну роботу. Але жінками я не обмежуюся, мої курси проходять успішно також і чоловіки, які хочуть реалізуватися в ІТ. На сьогодні я маю вже два курси: створення відео-коміксів та кольорових мультиків. Вони для креативних людей, які шукають нового шляху і які готові розвиватися, вчитися, змінюватися і відкривати нові світи.
– Чим вам цікаво навчати інших?
– Я люблю бачити успіхи своїх учнів. Це мене надихає і мотивує більше за все на світі. Коли знаю, що можу показати напрямок в новий шлях людині, яка шукає, це дуже окрилює мене. Я знаю, що завдяки своїй діяльності, змінила життя багатьох жінок і чоловіків. Вони про це мені пишуть і дякують за те, що я їм показала цей світ, і що їхнє життя добряче змінилося після моїх курсів. Дуже приємно отримувати такі листи. І заради цього я готова працювати.
Я знаю, як тяжко жінкам з роботою в Україні. Я знаю про дискримінацію та занижену самооцінку.
Якщо я можу показати українській жінці інший шлях, де їй не доведеться тяжко працювати, щоб отримати мізерну заробітну плату, де в неї буде цікава та творча робота, яка буде розкривати її потенціал і окриляти – я буду боротися за цю жінку
– Пригадайте найбільш колоритних учасниць ваших зустрічей?
– До мене приходять різні жінки. Є мами з малими дітками. Є мами з дорослими дітками. Є неодружені дівчата та хлопці. Є одружені чоловіки. В мене вчаться навіть пенсіонерки. Я веду курси винятково українською мовою, та до мене приходять учні з цілого світу! І це мені дуже імпонує, бо я можу працювати для тих людей, які близькі мені за духом, які поділяють мої цінності та любов до України.
– Як виникла ідея Блогу мудрості для жінок SmartLady?
– Я мама і жінка, яка любить рух. Люблю мудрих жінок, таких, які з нічого можуть зробити все. Ось для таких, готових змінювати і змінюватися, я придумала цей блог. Ну і для себе, щоб пам'ятати і занотовувати свій шлях, щоб власним прикладом мотивувати до змін і руху. На цьому блозі різна інформація, кулінарні рецепти, поради щодо догляду за дітьми, юридичні консультації, статті, що стимулюють і надихають. Я люблю надихати людей.
– Скільки часу забирає у вас це заняття?
– Я працюю повний робочий тиждень. Проте можу в будь-який час зробити собі перерву. Хоча бувають і творчі кризи. Тоді я влаштовую ванну з піною і дивлюся якесь гарне кіно або мультик. Взагалі мультики більше люблю, на жаль, їх менше випускають, тому, коли всі вже передивилася, доводиться переглядати дорослі фільми.
– Ви щаслива дружина, порадьте, чого уникати у стосунках?
– Дуже важливо пам'ятати, що жінка берегиня сімейного вогнища. Жінка має розпалювати і гасити. Має любити і турбуватися. Прощати, надихати і відпускати. Лише тоді, коли вона сама буде щаслива, всі довкола будуть щасливі. Але в сім'ї мають бути рівномірно розподілені обов'язки, щоб ніхто не відчував себе ображеним. У нас чоловік – годувальник. Він створює та реалізовує креативні інтер'єри та дизайнерські меблі.Я забезпечую порядок, спокій, готую їсти, займаюся дітьми і працюю в своє задоволення. В нас дуже гарна сім'я. Ми дуже любимося і тішимося, що знайшли одне одного. В нас чудові діти, і, власне, дивлячись на них, бачу що все дійсно добре. Бо діти – це віддзеркалення стосунків в сім'ї. якщо діти неспокійні, нечемні, вередливі, щось у сім'ї негаразд.
Я рада, що мій чоловік також дуже любить свою роботу. Він приватний підприємець і створює просто бомбезні меблі для бізнесу. Його роботи можна побачити в найвідоміших і найкрутіших кав'ярях і офісах Львова. Це талант, який швидко розвивається. Думаю, що скоро йому стане тісно у Львові. Тож я сміливо чекаю моменту, коли ми вирушимо в мандри.
– До речі, як ставитеся до мандрівок?
– Це те, що наповнює мене, допомагає пізнати світ і себе в ньому. Я завжди мандрувала і тепер з нетерпінням чекаю того моменту, коли ми знову зможемо повернутися до такого життя. Нашим діткам зараз майже п'ять і майже три роки. Вони розумники і винахідники. Ми вчимо разом англійську, українську мову, знаємо алфавіт український та англійський, вміємо рахувати до 40 українською і англійською, знаємо фігури, кольори. Діти дуже гармонійно освоюють дві мови, часом навіть чую як вони між собою спілкуються англійською. За цим дуже цікаво спостерігати.
– Як знайти собі однодумців для цікавого проведення часу?
– Щоб знайти однодумців треба сформувати свою думку і дізнатися, в якому колі тобі хочеться бути. Бо коли просто безцільно шукати, його можна нічого не знайти. Люди дуже часто органічно зближуються, особливо коли шукають чогось нового. В мене завжди було коло друзів, які були поруч, підтримували, розраджували і надихали. Це коло часом звужується, часом розширяється, але завжди залишається певна кількість людей, з якими мені комфортно. Якщо ви чимось захоплюєтеся і у вас мало часу для того, щоб вештатися містом у пошуках людей з такими ж захопленнями – почніть із простішого – пошукайте в інтернеті форум, у соцмережах – групи, які збирають людей з однаковими захопленнями, спілкуйтеся там. Згодом все органічно переросте в живе спілкування. Не зациклюйтеся на тому, що ніхто вас не розуміє і не поділяє ваших захоплень. Краще сконцентруйтеся на тому, щоб знайти тих, хто думає так само, як і ви. Щойно ви повірите у свій успіх і зробите перші кроки для втілення своїх мрій – усе складеться в суцільний пазл і вийде все навіть краще, ніж ви тільки могли сподіватися!
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки