Чим стрільба відрізняється від стрілянини
Видатний мовознавець, доктор філологічних наук Олександр Пономарів на сторінці свого блогу продовжує втаємничувати широкий загал у тонкощі української мови. Із-поміж іншого професор пояснює, що сполучником "аби" можна послуговуватися як синонімічним до "щоб"
Із запитанням, чому мовознавці не створять правила передачі ієрогліфічних назв українською мовою, прошу звертатися до Інституту мовознавства імені Олександра Потебні НАН України.
Читач Іван Лопатинський хоче знати, як звати маля коня. Його звемо лоша, родовий відмінок – лошати, пестливо – лошатко. Синонім – жереб'я, жереб'ятко.
Львів'янка Уляна сумнівається в доцільності виправлень при температурі на за температури. Ці конструкції паралельні, тож їх обидві можна використовувати.
Щодо написань з дефісом і без нього, раджу звернутися до Українського правопису, виданого в Києві в 1990 році, ст. 37-39.
Електронні видання, про які запитує читачка, потрібно поширювати, а не розповсюджувати в інтернеті.
Читач Тимофій не має рації, вважаючи за помилку вживати сполучник аби в значенні щоб. Посилання на польську та російську мови тут ні до чого. Сполучник аби в українській мові має кілька функцій. Одна з них – бути синонімічним до щоб. Хоч у цій ролі перевагу віддаємо щоб, але рідше можна використовувати й аби. Наприклад: "Дівчина, очевидячки, тільки й чатувала, аби стягти хустину з шиї" (Михайло Коцюбинський). "Я Нептуну півкопи грошей в руку суну, аби на морі штурм утих" (Іван Котляревський).
У словах запорізький, криворізький цілком закономірно в закритому складі стоїть і, а не о. Порівняймо: ніч – ночі, піч – печі.
В іменниках на взірець молодість, свіжість, радість в орудному відмінку теж колись був закритий склад. Потім приголосний j випав, склад став відкритим, але за традицією пишемо молодістю, свіжістю, радістю.
Відмінність між словами стрільба й стрілянина, про що запитує Олена Грущинська, така. Стрільба (частіше в множині – стрільби) – це навчальні, тренувальні заняття, коли стріляють у ціль. Стрілянина – безперервне стріляння.
Мел Ґібсон і Дені Ґловер у стрічці "Смертельна зброя". Ґібсонів герой Мартін Ріґз продемонстрував неабияку майстерність у стрільбі. Втім, й у стрілянині він не пасе задніх).
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки