Транш МВФ, покемони та гвинтокрили в Раді
Літо, що виснажує спекою і спустошує вулиці міст, підійшло до свого екватора. Дуже нестандартне літо на ринках капіталу. Замість новинного затишшя - суцільна інформаційна буря. Замість стандартного правила "Sell in May and go away" ми бачимо ралі, яке виносить американський ринок на історичні максимуми. Яке, в свою чергу, стало результатом Brexit, який міг спровокувати глибоку корекцію, а замість цього розігнав ринки. Про це у своєму блозі на сайті "Новое время" пише Сергій Фурса.
І тільки люди, які бігають за покемонами показують, що, все ж, на вулиці літо, яке приносить з собою розслаблення мізків. У тих, хто собі це може дозволити. І це точно не люди, які поставили на корекцію, прочитавши пару тижнів тому ранкові дані про результати референдуму. Минуло всього 2 тижні, а індекс S&P500 відкриває п'ятницю на позначці 2163 пункти. Навіть фунт припинив падати, відігравши втрати останніх тижнів не тільки на тлі появи в Британії прем'єр-міністра, але і завдяки заяві Банку Англії про те, що ставка залишається незмінною. Найбільший страх спекулянтів з Сіті та власників іпотечних квартир у Лондоні (іноді ці множини перетинаються) поки не збувся.
При цьому зростає і все інше, як пшениця в цьому році в Україні, радіючи зливам і спеці. Тільки нафта на цьому тлі примудрилася впасти на тлі активності американських нафтовиків і пасивності чергових повстанців в якомусь богом забутому місці. І, звичайно, негативні ставки продовжують мандрувати світом. Німецькі пенсіонери, напевно, вже перебувають у відчаї. Модель, яка передбачала в собі активну працю все життя з подальшим життям на відсотки перестає працювати, тому що немає горезвісних відсотків. Прикро, адже працювали вони по-чесному.
І вже не тільки в Німеччині ви повинні доплачувати, якщо хочете припаркувати свої гроші на десятиліття. Негативні ставки добралися вже і до Угорщини, де при владі не найбільш адекватні люди і де ще кілька років тому говорили про можливий дефолт. А цього тижня в Японії побував Бен Бернанке, даючи інструкції місцевому Центробанку - як розкидати гроші з вертольота, щоб економіка при цьому бігла вперед. А ось японці вже кілька десятиліть друкують і друкують гроші, а користі мало.
Український сегмент єврооблігацій не залишається осторонь. Воно й не дивно. У світі не так багато залишилося країн, схожих на Україну (Пакистан або Нігерія, наприклад), де ще можна отримати пристойну прибутковість. При цьому українська залишається найбільш прибутковою прибутковістю. Так і нових випусків набирається не так багато. В результаті, спекулянти бігають в пошуках українських паперів, а прибутковість суверенних єврооблігацій України вже опустилася нижче 8%. Не зайвим буде нагадати, що це мінімальний рівень прибутковості з часів реструктуризації.
Покупці дісталися навіть до українських варантів, які останні місяці залишаються на плюс-мінус незмінному рівні в районі 30% від номіналу. Навряд чи спекулянти повірили в розрахунки українських журналістів, які нарахували божевільні виплати в перші роки. А може, надихалися майстерністю статистів з Ірландії, які нарахували країні +26% зростання ВВП в 2015 році. Хоча, якщо українські статисти і проявлять свою майстерність, то таке зростання буде спостерігатися в 2018 році; поки ще воно не буде впливати на виплати, а потім не буде перевищувати 2,9%. В ціні нині і корпоративні облігації, переважно квазісуверенні і претендує на такий статус ДТЕК. Якщо ажіотаж збережеться (хоча довго так, звичайно, не буває, особливо влітку), то скоро, може, хто-небудь буде шукати навіть єврооблігації Авангарду або Укрлендфармінга.
А внутрішні справи поки залишаються загадкою. Насамперед, загадкою залишається доля траншу МВФ. В принципі, останній транш був ще минулого вересня, і не так далеко вже до ювілею, який можна було б відсвяткувати наступним траншем. Не вносять ясності навіть коментарі від самого Фонду, який говорить «може, в липні, а може, пізніше». При цьому нічого начебто не заважає, навіть ледарі з парламенту. Українські депутати вирішили, що, все-таки, літо і працювати вже не можна. Хтось утік ловити покемонів, інші розважалися в парламенті як могли, запускали гвинтокрил і влаштовували пікніки під трибуною. Може, справа в тому, що треба нарешті відправити їх на канікули, щоб написати фінальну версію меморандуму, в якій записати на майбутнє те, що не встигли (чи не захотіли) зробити сьогодні. Але майбутнє - воно якраз ближче до вересня і буде. Адже бюрократи чітко дотримуються букви закону, і якщо в серпні відпустка, тоді відпустку.
Разом з тим, перипетії переговорів з МВФ мало турбують економічну громадськість. Принаймні, гривня залишається стабільною, а іноді і відвойовує у долара пару зайвих копійок. Йому все одно, а нам приємно. Мінфін потихеньку знижує ставки на ринку облігацій, без різких рухів, та й без азарту. Але на те воно і літо. І ринок акцій припинив зростання, лише відзначаючи дні млявою корекцією, залишаючись при цьому поблизу локальних максимумів останніх багатьох місяців. Індекс УБ відкриє п'ятницю на позначці в 711 пунктів. І учасники ринк більше зайняті боротьбою з Комісією та законом про їх повноваження, ніж торгівлею. Ось де шанують традиції. І літні правила.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки