Шість кроків до безвізового режиму
Крок 1. 7 липня рішення ухвалив комітет із закордонних справ Європарламенту
Цей комітет не є профільним у питанні надання безвізового режиму Україні. Тому медійний ажіотаж в Україні довкола цього рішення незрозумілий.
Крок 2. Наступним питання має розглянути профільний комітет з питань юстиції і прав людини, і винести на розгляд пленарного засідання Європейського парламенту
На даному етапі ключовою є питання готовності доповіді Марії Габріель, члена Європарламенту, офіційної доповідачки з цього питання. Її доповідь, яка, за свідченням самої Габріель, буде позитивною для України, в цілому буде готова уже в липні. Однак, у зв'язку зі зміною порядку денного ЄП через Брексіт, і через відпустки у серпні, офіційне представлення доповіді призначене лише на початок вересня. Це не є критичним для загальних часових рамок.
Крок 3. Після схвалення у комітетах, у Європарламенті, як правило, відбудеться два читання в сесійній залі, тобто на пленарних засіданнях
Рішення ухвалюється простою більшістю. За оптимістичним сценарієм, вже у вересні Європарламент може закінчити свою частину роботи. Максимум - у жовтні.
Крок 4. Європарламент має прийняти рішення, схваливши пропозицію Єврокомісії надати громадянам України право безвізових поїздок на термін до 90 днів
Крок 5. Паралельно відбуватиметься процес ухвалення рішення Радою Євросоюзу
На засіданні Ради ЄС зберуться всі країни-члени, які повинні будуть ухвалити остаточне рішення. Тобто, формально Рада ЄС не чекає рішення Європарламенту для початку своєї частини роботи (ця робота вже почалась). Однак, остаточне рішення Рада приймає вже після голосування в парламенті.
Рада Євросоюзу - це ключова інстанція. Адже там буде активніше звучати голос "скептичних" країн. Там рішення формально може бути прийняте кваліфікованою більшістю, але на практиці країни ЄС прагнутимуть досягти повного консенсусу, щоб не створювати прецеденту, коли якась навіть невелика група країн не сприймає ухвалене рішення.
Ситуацію ускладнює те, що одночасно (формально - не в одному пакеті, але фактично паралельно) розглядатиметься питання надання безвізовому режиму одразу чотирьом країнам. Крім України, це Грузія, Туреччина та Косово. Очевидно, це дещо ускладнює загальний політичний фон навколо "українського досьє".
Однак, слід сподіватись, що певна невизначеність у питаннях Туреччини не стане на зашкодить своєчасному рішенню щодо України та Грузії, які виконали відповідні умови.
Під час нещодавнього візиту в Україну комісар Ган натякнув, що таке рішення може бути ухвалене уже в жовтні. Хоча, не слід виключати, що розгляд може розтягтися до кінця року.
Крок 6. Рішення Ради ЄС за кілька днів публікується в Офіційному Журналі ЄС
Відтак, за 30-45 днів фізично запроваджується безвізовий режим.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки