СБУ вилучила в «чорних археологів» архіви УПА, знайдені на Тернопільщині. ФОТО
У Чернівцях співробітники управління Служби безпеки України в Чернівецькій області вилучили у "чорних археологів" близько 4000 архівних документів УПА, які були знайдені на території Тернопільської області - повідомляє 0352.ua.
Начальник управлінння СБУ Руслан Сторожук продемонстрував журналістам частину цих документів на брифінгу. Він не зміг дати відповідь на запитання, коли були виявлені та вилучені ці матеріали, посилаючись на слідство.
Водночас Сторожук повідомив, що двоє "чорних археологів" на території Тернопільської області на 4-метровій глибині відкопали бідон, що був вщент заповнений історичними документами. Чоловіки привезли ці матеріали до Чернівців з метою продажу історичних цінностей. Проте співробітники СБУ виявили цих осіб та переконали їх у добровільному порядку повернути матеріали.
За словами керівника управління СБУ, приблизна вартість цих документів - понад 20 тисяч доларів.
"Серед документів - понад 4000 друкованих і рукописних документів. Одна з найбільших цінностей - кліше так званих грошових знаків періоду УПА - бофонів", - повідомив Сторожук.
Співробітники СБУ передали документи для оцінки та аналізу істориками Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича.
"Після проведення експертизи наші експерти зробили висновки про унікальність матеріалів у зв'язку з тим, що вони вперше потрапили для вивчення", - повідомив посадовець.
За словами кандидата історичних наук ЧНУ Олега Суровцева, у бідоні були виявлені документи щодо діяльності УПА періоду 1945-1947 років.
"Ці документи, в основному, не про бойову діяльність, не про військові дії проти радянської армії, а матеріали про соціальну, суспільно-політичну роботу, виховну і просвітницьку робота УПА з населенням. Є й агітаційні матеріали про те, як треба виховувати дітей, є окремі звернення до вчителів, лікарів, студентів", - повідомив історик.
"Серед виявлених матеріалів - статистичні звіти, де описуються настрої населення. Є детальні описи голоду 1946-1947 років на території Тернопільщини. Є статичні дані щодо загиблих, померлих під час голоду. Окреме питання присвячене виборам в Радянській Україні. Є агітація проти цих виборів. Роз'яснення для населення, що ці вибори - це фікція, що це вибори без вибору. Також багато матеріалів присвячено внутрішнім питанням і проблемам, які існували в УПА", - додав Суровцев.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки