MENU

Ціна на газ повинна заповнити електронну декларацію

5498 0

Тільки-но дихнула холодком осінь, як не забарився турботою уряд: у поштову скриньку вкинули багатоколірну листівку "Чому необхідно було змінити ціну на газ?".

Перший рефлекс на назву: чого сором'язливе "змінити", а не правдиве "підняти"?

Друга рефлекторна реакція на гроші: не одного ж мене ощасливили увагою – скільки коштує платникам податків барвиста урядова ініціатива? За наші гроші нас же і потрошать.

На жаль, вартість та наклад листівки не вказані. Який регресний позов пред'являти за розтринькування народних грошей незрозуміло.

Третій імпульс на відправника: коли ж то уряд адресувався персонально до мене, до обивателя! Треба ж і назворот шанобливо відреагувати.

Реагую.

Пустопорожня риторика та пуста і порожня аргументація

Програмна заява авторів така ж елементарна, як і самовпевнена. "Арифметика дуже проста", – подвійно задекларовано у другому і третьому абзацах.

До слова, текстових абзаців дев'ять, менше половини загальної площі стандартного двостороннього аркушу формату А4. Решта – малюнки, схеми, графіки, де розрахунків немає.

Втім, немає їх і в тексті, обіцяна арифметика на перевірку виявилась не простою, а відсутньою: жодної арифметичної дії! Лиш подекуди вкраплені готові "результати", отримані за методою: стеля – підлога – близько того. Молодші школярі нарегочуться.

Ніби за останнє десятиліття "через штучно занижені ціни на газ Україна втратила 53 млрд доларів", ніби "максимальний обсяг субсидій, сплачених з державного бюджету, становитиме біля 40 млрд грн.", ніби держава доплачувала "Нафтогазу" за "дешевий" газ – більше 100 млрд.

Може, наведені цифри грають, може, гуляють – розрахунків же ніяких. Неапетитний і неїстівний вінегрет: у яких грошах і коли держава доплачувала? І яка така державна доплата державному ж підприємству? Держава що, сама собі доплачувала?

Краще б цей попсований типографською фарбою папір у топці спалили, хоч якась калорія. А так лише самі спалились.

І цю курзу-верзу нагородили замість того, щоб чесно оприлюднити калькуляцію ціни на газ. Що, до речі, слушно передбачено "тарифним пакетом" "Батьківщини", а саме законопроектом № 2832 від 13.05.2015.

Підкреслюю, саме вимога професійно обґрунтованої ціни міститься в цьому пакеті, а зовсім не школярська пропозиція низької ціни за будь-яку ціну (даруйте тавтологію), що інкримінують "Батьківщині" деякі простимульовані "технічні експерти".

Інша справа, що усім зрозуміло: справедлива, обгрунтована ціна буде в рази нижчою за свавільно нав'язані зверху тарифи.

Враження таке, що сама ідея дешевого газу ненависна урядовцям, поза тим обґрунтована вона чи ні. У семи абзацах з дев'яти вони довбають її у хвіст і в гриву. Такого нагородили: "Харківські угоди, ... анексія Криму і війна на Сході" усе це також через дешевий газ! Дешевий газ для населення їм, бач, погано, дешеві хліб і ковбаса – теж. А що добре? Дешева демагогія уряду? Дешеві машини, квартири і дачі урядовцям?

Щоб покінчити з цидулкою, вкажемо, що й два останні її абзаци не Шекспір: восьмий – обіцянка-цяцянка вибіркових субсидій, дев'ятий – посилання на реформи в Польщі, Румунії, Словаччини, Чехії в кінці 1990-х.  Хоча проведенні там мотивовані, системні, ринкові реформи мають до безпідставного, адміністративного підвищення цін таке ж відношення, як тогочасний сніг до снігопадів, що невдовзі випорожнять наші кишені через ваші тарифи.

"Ми підвищили ціну вам, бо інакше нічого буде красти нам!"

Як урядовий папірець не крути, а розумних доказів підвищення ціни на газ не викрутиш. Зате наявні докази інші.

Подібно, як на листі злодія залишаються відбитки його пальців, наразі проявились відбитки мізків урядових авторів.

У четвертому абзаці навіть явка з повинною: "Всі ми бачили "схеми Онищенка", коли газ купувався в державної компанії за дві тисячі гривень, а потім перепродавався вдвічі дорожче".

Хто це "всі ми"? Я, наприклад, "схем Онищенка" не бачив, сподіваюсь, і Ви, шановний читачу, – також. Гадаю, їх взагалі не бачив ніхто, окрім його посправників.

Хоч круть-верть, хоч верть-круть, а писано це посправниками розкрадача Онищенка. Вибовкали.

Що це не описка, свідчить додана схема НАБУ (і чого це "незалежна" агенція піарить урядові агітки?). Та "повернемось до наших баранів".

На схемі (додається) – алгоритм розкрадення коштів через "підприємства, підконтрольні Онищенку О. Р.". Узагальнено це виглядає так: зверху виробник газу, знизу – кінцевий споживач, а поміж ними посередник-розкрадач.  Це ніби минуле.

А ось сучасне. Добре чи не дуже, але газова галузь діє, увімкнув щойно конфорку – горить. Тож і виробник і кінцевий споживач на місці, а посередник?

Якби зробили по-людськи, то замість шахрая-посередника мала б з'явитися прозора логістична комунікація між виробником та кінцевим споживачем. Дивіться, люди добрі: так колись крав Онищенко, а так файно працюємо тепер ми: крадопровід заткнули, прозорий і ефективний газовий ринок увімкнули!

Читайте також: Парламент невиліковний – лікуємо парламентаризм

Куди там: Онищенко на втіках, а справа його незрушна, в газі не горить, в уряді не тоне. Хоч інфрачервоним, хоч ультрафіолетом урядовий опус просвіти іншого не виглядиш: яка схема діяла, та й досі діє. Це другий фрейдистський прокол авторів.

У результаті повний синхрон: ні прозорого ціноутворення, ні прозорого обігу блакитного палива.

Після розгорнутої явки з повинною, супроводженої доказовою схемою, далі розглядати урядове послання зайве. Точніше, подальший його розгляд слід перенести до слідчих кабінетів та суду.

Читайте також: Переможний мир: ось для чого ми потрібні НАТО

Залишається поіменувати "героїв". Та як на біду, цидулка анонімна: вихідних даних, необхідних для друкованої продукції (а не лише накладу), вона не містить. Тож автори і розповсюдники нариваються ще й на юридичну відповідальність за незаконне виготовлення і неправомірне розповсюдження недостовірної друкованої продукції. Втім, у порівнянні з іншою їхньою відповідальністю це такий дріб'язок.

P. S. Непрошена урядова ініціатива (непрошена двічі: ніхто їх не просив ні ціну піднімати, ні байки про це писати) відірвала мене від написання чергової статті щодо протидії "законотворчому цунамі". Може, воно й на краще – тема та специфічна, тож і розмістив я відповідні пропозиції на сайті експертному.

Борис БЕСПАЛИЙ для UAINFO


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини