MENU

Безалкогольні енергетики: так чи ні

1490 0

Про такі популярні напої як енергетики завжди багато суперечок і суперечливої інформації. Настав час розставити крапки над i. 


Для висновків про безпеку якого-небудь напою або продукту потрібно ретельно вивчити склад. Про це розповідає у блозі видання "Новое Время" Олег Швець, головний дієтолог Міністерства охорони здоров'я України.

Якщо ми подивимося на етикетку, то побачимо, що основні компоненти енергетиків - це вода (90 %), цукор і кофеїн. Також деякі виробники додають вітаміни, мінерали, біологічно-активні речовини та рослинні комплекси. Зокрема, таурин або L-карнітин. 

Читайте також: ТОП-6 відмінних замінників кави, які вам обов'язково сподобаються

Таурин - органічна речовина, що постійно присутня в організмі, впливає на ряд важливих функцій, включаючи діяльність серця і м'язову силу. У численних дослідженнях показана абсолютна безпека таурину навіть у відносно високих дозах, які неможливо отримати з енергетичними напоями.

L-карнітин - амінокислота, її вплив на різні функції організму людини продовжують вивчати. Встановлено чимало позитивних ефектів, в тому числі поліпшення витривалості, тим не менш, поки що немає підстав говорити, що L-карнітин може вживатися у великих кількостях і тривалий час. В цілому, всі речовини в складі енергетичних безалкогольних напоїв є безпечними і офіційно дозволені. Навіть їх комбінація не несе шкоди і загрози здоров'ю людини. Тим не менш, слід дотримуватися рекомендації щодо їх помірного вживання.

Основний тонізуючий ефект в енергетичних напоях дає кофеїн. Це речовина дійсно чинить мобілізуючу дію на організм, особливо в тому, що стосується розумової працездатності: підвищується увага і концентрація, поліпшується пам'ять. Є певний тонізуючий ефект і у фізичному плані, але він менш виражений. Багато хто, можливо, чув, що антидопінгові агентства наполягають на тому, що споживання кофеїну повинно обмежуватися. Проте достатніх наукових обґрунтувань впливу кофеїну на спортивний результат немає.

Обмеження, швидше, спрямовані на попередження небажаних ефектів від великих доз кофеїну. При цьому згідно з рекомендаціями експертів (в даному випадку Європейського агентства з харчової безпеки) при дотриманні норми вживання кофеїн не представляє загрози. А норма - це 400 мг на день для дорослої людини (приблизно стільки міститься в 500 мл кави). Для вагітних ця цифра ділиться на два - 200 мг на день. Якщо повернутися до енергетичних напоїв, то вміст кофеїну в них такий. В одній банці об'ємом 0,33 л міститься приблизно 100 міліграмів кофеїну. З урахуванням цього кількості і варто визначити міру у вживанні енергетиків.

При цьому не можна забувати, що кофеїн міститься ще в чаї, каві, деяких солодких газованих напоях, какао і шоколаді. До речі, для дітей до 12 років напої з кофеїном небажані, а продукти, що містять кофеїн, варто вживати в обмеженій кількості. При цьому до якихось непоправних змін у дитячому організмі кофеїн не призводить, але дитина може стати надмірно активною, буде погано спати. У дорослих же небажані наслідки (можлива тахікардія і проблеми з тиском) з'являються лише при вживанні 1000 мг кофеїну в день. Тобто ця доза досить висока.

Читайте також: BBC: Свята закінчилися. Поради по здоровому харчуванню на січень 2017

Часто, кажучи про кофеїн, згадують також і його сечогінний ефект, який нібито може призвести до зневоднення організму. Але навряд чи це стосується енергетичних напоїв адже, коли мова йде про кількість до 400 мг, цей ефект практично не проявляється. Випиваючи в день чашку кави, чаю або один енергетичний напій, нічого подібного ви не помітите, ці дози кофеїну практично не впливають на виведення рідини з організму. Так, якщо вжити багато кофеїну за короткий проміжок часу, визначений сечогінний ефект виникне, але він буде в рази слабкіше подібного ефекту від вживання алкоголю.

На сьогоднішній день головна рекомендація дієтологів у відношенні не тільки енергетичних, але і всіх безалкогольних напоїв в принципі стосується обмеження калорій, і насамперед - за рахунок цукру. Кожен грам цукру, який надходить в наш організм, це 4 кілокалорії. Якщо людина п'є напої з цукром і їсть багато цукровмісних продуктів, але при цьому веде малоактивний спосіб життя, висока загроза набрати зайву вагу.

Крім того, згідно з рекомендацією ВООЗ, цукор повинен становити не більше 10% добової калорійності раціону. Давайте порахуємо. У середньому людям з низькою фізичною активністю в добу необхідно споживати 2000 кілокалорій. Отже, на цукор з цієї кількості може доводитися тільки 200 кілокалорій - тобто не більше 50 г на день. В Україні, на жаль, цієї поради дотримуються далеко не всі, і в результаті в нашій країні вже понад 50% дорослого населення має зайву вагу.

Мода на здоровий спосіб життя серед українців тільки зароджується. Обмеження споживання калорій і підвищення їх витрати за рахунок фізичної активності повинні бути основними напрямками такої моди. Люди з активним способом життя можуть і солодкого собі дозволити більше, ніж ті, хто проводить час перед телевізором або за комп'ютером.

Що стосується заборони енергетичних напоїв, доказів того, що він якось вплине на здоров'я, не існує. Якщо алкоголь є першою причиною смертності серед молоді (через травми і ДТП), а куріння призводить у віддаленій перспективі до серйозних захворювань, то до енергетиків ні те, ні інше не застосовується. Будь-яка норма повинна бути науково обґрунтованою та відповідати міжнародним стандартам. В Україні дотримуються загальноєвропейських правил.

Читайте також: Чому в Україні основним споживачем системи охорони здоров'я вважається пацієнт?

А серйозних досліджень, що доводять шкоду або користь енергетичних напоїв, немає. Однак, резюмуючи сказане, неважко зробити висновок: якщо в енергетичному напої помірний вміст цукру, і людина, яка не перевищує добову норму кофеїну, вживання енергетиків в помірній кількості не представляє небезпеки. Людям, що страждають серцевими захворюваннями, психічними розладами, надмірною вагою, краще взагалі не пити енергетики. Інші ж підлітки і дорослі теж не повинні вживати їх постійно. Потрібно нормально відпочивати і отримувати енергію природним шляхом. Але дозволити собі одну-дві баночки у виняткових випадках, заради мобілізації уваги, можна.


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини