Коли найкраще пити каву
Без зайвих тривог, тремору та переживань, експерти радять пити каву у певний проміжок дня, пише NV, інформує UAINFO.org.
Так ви почуватиметеся найбільш енергійними та піднесеними. Але коли саме?
Багато людей починають ранок із кави, щоб підзарядитися і впоратися з викликами дня. Міцна та гірка, кисла та бадьорлива, вона смакує як холодною, так і гарячою у будь-який час доби. Кофеїн у каві підвищує увагу та продуктивність, тому її часто вживають перед роботою, навчанням чи спортом. Прикметно, що усі ці справи, які потребують кавового заряду, але виконуємо ми їх протягом дня. Останні дослідження показують, що час вживання кави важливий для максимального ефекту. Тож коли найкраще пити каву?
Звичайно, найкращий час доби для вживання кави залежатиме від індивідуальних особливостей людини та її розпорядку дня. Однак, за словами експертів, для звичайної людини, яка працює за стандартним графіком, існує ідеальне вікно вранці.
«Найкращий час для вживання кави — це середина-кінець ранку, зазвичай приблизно з 9:30 до 11:30 ранку», — розповідає для NBC доктор Радж Дасгупта, сертифікований лікар-фахівець із медицини сну та головний медичний консультант Sleepopolis. Він додає, що людям слід пити каву приблизно через годину-три після пробудження.
«Кава в середині ранку краща з фізіологічної точки зору», — додає для телепрограми Джулія Зумпано, зареєстрована дієтологиня Центру харчування людини Клівлендської клініки.
Переваги вживання кави в середині ранку
Пильність і настрій
Кофеїн є стимулятором нервової системи, тому він прискорює все в організмі та мозку. «Він забезпечує більшу пильність, більшу обізнаність і трохи більше енергії», — ділиться Зумпано. Вживання кави з 9:30 до 11:30 ранку може дати вам поштовх, щоб пережити ранковий спад сил. Кофеїн може покращити когнітивні функції на початку дня та покращити результати фізичних вправ перед ранковим тренуванням. Кава також може покращити ваш настрій, оскільки кофеїн стимулює дофамін — нейромедіатор, пов’язаний із задоволенням і мотивацією.
Зумпано зазначає, що дорослим безпечно споживати до 400 міліграмів кофеїну на день. Дасгупта додає, що в каві без кофеїну все ще міститься невелика його кількість.
Читайте також: Учені назвали напої та продукти, що подовжують життя
Здоров’я серця
Нове дослідження показує, що вживання кави до полудня пов’язане з меншою ймовірністю серцевих захворювань і смерті порівняно з вживанням кави вдень або ввечері. У дослідженні, опублікованому в European Heart Journal у лютому, дослідники вивчали закономірності часу вживання кави та зв’язки зі смертністю серед 42 000 дорослих у США в період з 1999 по 2018 рік.
Результати показують, що люди, які п’ють каву — з кофеїном або без нього — з 4 ранку до 12 години дня, на 16% менше схильні до смерті від будь-якої причини, ніж люди, які не п’ють каву, і на 31% менше схильні до розвитку серцевих захворювань. Однак ці ж переваги не спостерігалися серед тих, хто п'є каву протягом усього дня. «Якщо ви п'єте каву вдень, це не зашкодить вам, але ви не отримаєте цих переваг», — пояснила Торрес.
Читайте також: Вчені назвали найшкідливіші для серця продукти
Рівень кортизолу
Кортизол, відомий також як гормон стресу, підвищується після того, як ми прокидаємося, щоб допомогти нам почуватись більш пильними. «Він досягає піку через 30−60 хвилин після пробудження, а потім поступово починає знижуватись протягом дня, тому ідеально пити каву, коли рівень кортизолу вже знижується», — пояснює Цумпано. Вона додає, що залежно від людини, кортизол може знижуватись до чотирьох годин після пробудження. «Втім, з часом у бувалих споживачів кави піки кортизолу можуть ставати менш вираженими, оскільки організм адаптується», — додає Дасгупта.
Запалення
Багато корисних властивостей кави пов’язані з її антиоксидантами, які можуть допомагати боротися із запаленням, покращувати чутливість до інсуліну та знижувати ризик порушень серцевого ритму. Нове дослідження вказує, що деякі прозапальні маркери в організмі мають циркадні ритми, тобто їх рівень найвищий вранці. «Тому протизапальний ефект вживання кави переважно вранці може бути більш корисним», — написали дослідники в European Heart Journal. «Вранці, завдяки нашим циркадним ритмам, ми набагато краще засвоюємо антиоксиданти, ніж у другій половині дня», — пояснює Торрес.
Читайте також: Кориця може знижувати ефективність деяких ліків – дослідження
Вплив на сон
Вживання кави в середині ранку менш імовірно вплине на сон, який є важливим для загального здоров’я, зазначила Торрес. Оскільки кофеїн є стимулятором, він може ускладнювати засинання. «Організму потрібно приблизно п’ять-шість годин, щоб вивести половину спожитого кофеїну, отже половина ще залишається в системі через кілька годин після вживання», — ділиться Дасгупта. Кофеїн блокує аденозин — речовину в мозку, яка допомагає заснути. «Зазвичай аденозин накопичується в мозку під час неспання, викликаючи сонливість. Якщо випити каву занадто пізно, це може затримати засинання, скоротити тривалість сну та зменшити кількість глибокого і швидкого сну (REM)», — додає він. А от недосипання пов’язане з багатьма проблемами зі здоров’ям, зокрема втратою пам’яті, серцевими захворюваннями та підвищеним артеріальним тиском.
Деякі люди метаболізують кофеїн швидше або повільніше залежно від генетики, віку, функції печінки та інших чинників — саме тому важливо знати свою індивідуальну толерантність до кофеїну.
Коли вже пізно пити каву
«Добре дотримуватися правила припиняти споживання кофеїну принаймні за шість-вісім годин до сну. Отже, якщо ви плануєте лягати спати о 22:00, то, ймовірно, не варто пити каву після 14:00», — каже Дасгупта. Як альтернативу можна розглянути перехід на безкофеїнову каву пізніше вдень. Людям, чутливішим до кофеїну, можливо, доведеться припинити пити каву ще раніше. Якщо у вас виникають труднощі з засипанням, варто звернути увагу на споживання кофеїну і проконсультуватися з лікарем. Важливо також пам’ятати, що «кофеїн не замінює сон. Якщо ви покладаєтесь на нього, щоб подолати втому, варто переглянути свої звички сну, рівень стресу або раціон».
Якщо ви любите каву, можете насолоджуватися своєю ранковою чашкою разом із користю для здоров’я — але якщо ви раніше не пили каву, немає потреби починати її вживати через очікувану користь для здоров’я, стверджують експерти.
Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря.
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки