Україна починає згадувати ювілей УПА в річницю першого бою. ІНФОГРАФІКА
Першими українські повстанці атакували нацистів.
Цьогоріч виповнюється 75 років із часу створення Української повстанської армії, символічним днем заснування якої є 14 жовтня 1942 року. В лютому сотня УПА під командуванням 35-річного Григорія Перегіняка дала перший бій – це була атака на нацистський гарнізон містечка Володимирця на Волині. Тож цими днями саме антинацистський фронт УПА у фокусі уваги Українського інституту національної пам'яті.
Читайте також: Світло від темряви: чому Умланд не має рації щодо політики пам'яті в Україні
Відповідь нескореного народу. Таким є гасло інформаційної кампанії і так ми пояснюємо феномен УПА. Підпільної армії, котра боролася з тоталітаризмами найдовше в Європі.
УПА стала відповіддю на жорстоку окупаційну політику, що змусила українців організуватися у збройні підрозділи, котрі стали частинами Української повстанської армії. Армії, через яку пройшло понад сто тисяч осіб. За участь у повстанському русі чи його підтримку каральними органами СРСР було репресовано понад півмільйона людей.
Як свідчать результати соціологічних опитувань, оцінка українцями діяльності УПА залежить від рівня поінформованості про неї. Впродовж семи десятиліть архівні дані про українських повстанців були засекречені. Вільний доступ громадянам до документів КГБ і конфіскованих спецслужбою матеріалів УПА Україна відкрила щойно з 2015 року. Тож, на переконання Інституту національної пам'яті та громадських діячів, існує потреба донесення до громадськості фактів з історії боротьби ОУН та УПА під час і після Другої світової війни.
Упродовж року заплановано висвітлити інформацію про головні фронти боротьби УПА – антинацистський та антикомуністичний, про що розкажуть виставки й міжнародна наукова конференція. Інститут також бере участь у підготовці нового законопроекту про реабілітацію жертв політичних репресій. Державне агентство України з питань кіно планує провести спеціальний кінофестиваль.
Читайте також: Історія однієї підпільної друкарні: зброєю українських повстанців було і слово. ФОТО
Понад 10 тисяч документів з історії визвольного руху 1940-х доступні онлайн в Електронному архіві визвольного руху. До річниці першого бою повстанців оприлюднили спеціальну колекцію "Антинацистський фронт УПА".
Про антинацистську боротьбу також розповідає розроблена Українським інститутом національної пам'яті, Центром досліджень визвольного руху та Українським кризовим медіа-центром інфографіка "Антинацистський фронт УПА".
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки