MENU

Як і чому вибухали військові склади в Україні. ВІДЕО

2793 0

У ніч на четвер, 23 березня, почалися вибухи на складах зберігання боєприпасів, розташованих неподалік від міста Балаклія, Харківської області.

За словами головного військового прокурора України Анатолія Матіоса, однією з причин вибуху могла бути диверсія.

Наразі даних про жертв немає.

https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2FMatiosAnatolii%2Fposts%2F781131908704598&width=500

Варто нагадати, що у далекому 2008 та 2009 роках тема складів у Балаклії активно педалювалася після трагелії у Лозовій. Військові запевняли, що це найбільший арсенал у Європі, де зберігаються боєприпаси. Місцеві чиновники вимагали гроші на утилізацію зайвих снарядів.

Читайте також: Так розкрадалася українська армія. ІНФОГРАФІКА

Проте, час пройшов, проблема лишилася і сталося те, чого так довго боялися. Втім, варто згадати, що вибухи на військових складах в Україні - це далеко не вчорашній і навіть не позавчорашній день. Взагалі, схемі з підпалом складів, коли потрібно приховати розкрадання майна, вже більше 100 років. Але ми не стверджуємо, бо є офіційні версії слідства. Просто нагадуємо першу масштабну історію, де якраз винуватців посадили саме за розкрадання.

Бахмут (тоді ще Артемівськ), Донецька область. 10 жовтня 2003 року.

14 років тому на об'єднаних складах боєприпасів 52-ї механізованої бригади 6-го армійського корпусу Південного оперативного командування Сухопутних військ ЗС України сталася пожежа, яка знищила 10 з 17 складів, в яких зберігалося близько 3 тис. тонн снарядів. Більше тисячі снарядів вибухали від вогню і пошкодили 66 багатоквартирних і 120 приватних житлових будинків, 5 шкіл і 3 лікарні. Постраждали дві людини. Тоді винуватці отримали сроки.

Згідно з рішенням суду, начальник служби ракетно-артилерійских озброєнь, майор Володимир Бевз та начальник складу N14, з якого почалася пожежа, прапорщик Валерій Ботнар отримали по 8 років в'язниці з позбавленням військового звання. Як встановив суд, саме Бевз організував і налагодив систему розкрадань неврахованої при інвентаризації металу. Вони спільно з ще двома прапорщиками, начальниками складів Юрієм Петраков і Андрієм Комишевским, вкрали і продали більше 10 тонн різних металоконструкцій на суму майже 3 тис. грн. Різкою конструкцій займався найнятий у фірми-приймальника металу зварювальник Андрій Гребенюк. А в день пожежі на територію частини зварювальне обладнання, врозріз з правилами, пропустив черговий по складах прапорщик Ігор Гетьманський. Саме різка рейок в приміщенні складу N14 в 40 сантиметрах від ящиків з боєприпасами і стала причиною пожежі.

Новобогданівка, Запорізька область. 2004 - 2007 роки.


Три роки у Новобогданівці щось вибухало на складах. 6-го травня 2004 року, на артилерійських складах військової частини А-2985 (275-а артбаза) Міноборони, розташованої біля села Новобогданівка, сталася велика техногенна катастрофа. На режимному об'єкті спалахнула пожежа, а потім здетонували ракети і боєприпаси, в тому числі реактивні снаряди систем залпового вогню "Град", "Смерч", "Ураган". Їх там було багато - 90 тисяч тонн. Осколки майже тиждень розліталися в радіусі від 10 до 40 кілометрів. Була створена 10-ти кілометрова зона з якої із найближчих сіл тимчасово вивезли понад 1,5 тисячі людей.

Внаслідок події загинули п'ятеро людей, чотири постраждали, 81 чоловік був госпіталізований. Причиною загоряння на складі слідство визнало грубе порушення військовослужбовцями правил пожежної безпеки.

За рік ситуація повторилася, але з набагато меншими наслідками. 23 липня 2005 року пожежу з подальшою детонацією артснарядів на території 275-ї бази зберігання артилерійських боєприпасів вдалося локалізувати за 3,5 години. Вибухи снарядів, що почалися о 17.20, припинилися о 20.54. Паранення отримали 5 осіб. Причиною вибухів було самозаймання димової міни під дією високої температури навколишнього середовища.

9 серпня 2006 року в 14:15 на складі знову стався вибух, загорілося близько 3 га території складу. Були евакуйовані 1,5 тис. місцевих жителів. Поранення отримали чотири людини.

18 травня 2007 року, при проведенні планових робіт зі знищення боєприпасів на артскладах у Новобогданівці трапилось позаштатне спрацьовування боєприпасів, пошкоджених під час вибухів в 2004-2006 роках. Загинули два піротехніка, один отримав поранення

Лозова, Харківська область. 2008 рік.


27 серпня загорівся військовий склад боєприпасів в містечку Лозова, Харківської області. Пожежа поширилася на 390 га арсеналу, де зберігалося 95 тисяч тонн боєприпасів, серед яких тактичні ракети "Луна-М", артснаряди для танків і БМП, протитанкові УРи, ракети переносних зенітних комплексів і боєприпаси для реактивної артилерії. Через пожежу боєприпаси почали вибухати.

Читайте також: Армія України: між минулим і майбутнім

Внаслідок події був поранений охоронець одного зі складів. Постраждали споруди на території військової частини, школа і кілька будинків, розташованих поблизу. Загасити вогонь вдалося через три дні. За словами заступника начальника Генштабу 2005-2009 рр. Миколи Цицюрського, причиною пожежі стала спека. Перший віце-прем'єр-міністр 2007-2010 рр. Олександр Турчинов з цією версією не був згоден, зазначивши, що причини інші.

Згідно з рішенням суду винними в ПП були визнані двоє керівників військової частини - командир Олексій Поляков і його заступник Олександр Заїка. Саме вони, за версією слідства, вчасно не прибрали сміттєзвалище біля арсеналу, з якої і почалася пожежа.

В Міноборони вирішили розформувати частину, а боєприпаси вивезти подалі від арсеналу.

Грузевиця, Хмельницька область. 13 березня, 2010 року.

Сім років тому на території ДП "Укроборонсервіс" сталася пожежа - загорівся автомобіль, на який відвантажували боєприпаси малого калібру для транспортування в Шостку (Сумська область) з метою їх утилізації.

Боєприпаси здетонували. Поранення отримала одна людина.

Кривий Ріг, Дніпропетровська область. 20 березня 2014 року.

Надзвичайна подія сталася на території 17-ї танкової дивізії 6-го армійського корпусу Сухопутних військ Збройних сил України. Загорілися склади з танками, повністю заправленими паливом і з повними боєкомплектами. В результаті пожежі у боксах згоріли два танки Т-64.

Черкаське, Дніпропетровська область. 3 жовтня 2015 року.

На Новомосковському полігоні в ході обслуговування техніки відбувся спалах пускового підігрівача двигуна танка. При гасінні пожежі сталася детонація боєкомплекту танка, внаслідок якої постраждали троє людей.

Сватове, Луганська область. 29 жовтня 2015 року.

Остання до Балаклії трагедія сталася у прифронтовому Сватовому. Відбувся вибух на складі, де зберігалося близько 3500 тонн боєприпасів. Боротьба з вогнем тривала всю ніч і завершилася за добу. Загинули четверо людей - троє військових і місцева жителька. Було пошкоджено безліч будинків житлового сектору.

За словами Міністра оборони Степана Полторака, пожежа сталася внаслідок дій противника. Висувалися версії, що бойовики "ЛНР" обстріляли склади з ракетниці, а також, що підпал стався через теракт.

Головний військовий прокурор України Анатолій Матіос зазначав, що "причиною пожежі на складі боєприпасів в Сватовому стала недбалість посадових осіб, зокрема, начальника цього складу". За даними прокуратури, під час пожежі знищено боєприпасів на суму 134 млн грн. За попередньою версією, причиною загоряння стала сигнальна ракета, яка вистрілила і впала на ящики з боєприпасами. У Генштабі розглядали різні причини, в тому числі і версію терористичного акту. СБУ кваліфікувала вибухи боєприпасів під Сватове як терористичний акт, що спричинив загибель людей.

Балаклія, Харківська область. 23 березня 2016 року.

Пожежа сталася в ніч на 23 березня. Наразі триває ліквідація.

Андрій КОВАЛЕНКО


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини