MENU

Яку відзнаку слід запровадити за подвиги наших вояків

2143 0

Хорошою ідеєю було б назвати новий орден іменем Святого Мстислава Хороброго.

Мало хто знає, хто це такий, бо вчилися в радянській або пострадянській школі. А проте, Мстислав Хоробрий – єдиний канонізований церквою ще в Середньовіччі (!) наш воєначальник, не рахуючи Володимира Великого і Ярослава Мудрого.

Ось коротко історія:

Читайте також: Презумпція москаля: коли мова ненависті має право на існування

1169 року військо, спрямоване на Київ Андрієм Боголюбським, обложило столицю. Після трьох днів запеклих боїв на мурах загарбники обійшли захисників міста через гору Юрковицю. Кочовики берендеї й торки, дружини яких були на службі в київського князя, зрадили. Захопивши Київ, суздальський князь влаштував небувалий розгром. Літопис називає військо Боголюбського язичниками, оскільки у фіно-угорських краях Центральної Росії, звідки вони прийшли, ще не була завершена християнізація.

Боголюбский продовжив виганяти князів Київської династії – нащадків Мстислава Великого – з давніх володінь і організував похід на Новгород на Романа Мстиславича, майбутнього засновника Галицько-Волинського князівства, однак у 1170 році суздальці зазнали нищівної поразки.

На Київщині опір очолив Мстислав Хоробрий – найбільш відомий і улюблений князь у тогочасній Україні. Він наказав поголити послові суздальського князя голову й бороду.

Андрій зібрав у похід 50-тисячне військо у складі суздальців, рязанців та інших. Це одне з найбільших військ, про яке згадується в українських середньовічних літописах. Суздальці обложили Мстислава Хороброго у Вишгороді. Руське військо дев'ять тижнів на мурах і біля міста вело бої із суздальськими агресорами. Розгром суздальців під Вишгородом стався на початку зими 1173 року. Незабаром у Суздалі Боголюбського вбили змовники, які повстали проти його жорстокості.

Церква визнала Мстислава Хороброго, очільника розгрому суздальців, святим. Літопис повідомляє, що новгородці кликали його до себе на князювання, але він ні за що не хотів залишати Русь.

Читайте також: Розгром суздальців під Вишгородом: як Мстислав Хоробрий здолав Андрія Боголюбського

Син Мстислава Хороброго, князь Мстислав Удатний 1216 року в битві на річці Ліпиці розгромив військо володимиро-суздальського князівства. Як пише літопис, суздальський князь і його брат Ярослав, майбутній батько Олександра Невського, тікали у спідній білизні, загнавши семеро коней і залишивши на полі бою все військо. Під ударами князів київської династії Володимиро-Суздальське князівство розпалося.

Тож орден або медаль на честь такого князя була б дуже доречна.

Заслужили – і князь, і нинішні українські солдати.

Олександр ПАЛІЙ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини