Уроки історії: як радянські окупанти організовували в Польщі "народний референдум"
Як "контора" любить демократичні вибори організовувати.
30 червня 1946 р. в Польщі, окупованій радянськими військами, відбувався "референдум за народною ініціативою" напередодні парламентських виборів, запланованих на 1947 р. На плебісцит виносилися наступні питання:
1. Чи згодні ви з ліквідацією Сенату?
2. Чи бажаєте ствердження у майбутній Конституції економічного строю, заснованого на аграрній реформі та націоналізації основних галузей народного господарства при збереженні деяких визначених законом прав приватної ініціативи?
3. Чи бажаєте ви затвердження західних кордонів Польщі по Балтиці, Одрі та Нисі-Лужицькій?
Читайте також: Віддалений результат тієї війни
Референдум став відомим в історіографії під популярним слоганом "три рази так", оскільки комуністична агітаційно-пропагандистська машина наголошувала на одночасній підтримці цих трьох ініціатив, а тим часом відпрацьовувались технології для фальсифікації майбутніх парламентських виборів. Оскільки прорадянський режим В. Гомулки та Б. Берута не був упевнений в перемозі, довелося звернутися по допомогу до радянських фахівців-чекістів: 20 червня до Варшави літаком прибула група з 16 оперативних співробітників та експертів відділу "Д" (виготовлення документів прикриття) центрального апарату МДБ СРСР. Групу очолив полковник Арон Палкін, фахівець з застосування оперативної техніки. Його підлеглим довелося заново виготовити 5994 протоколи з підсумками голосування та намалювати майже 40000 підписів членів дільничних комісій, щоби в результаті референдум пройшов успішно, з результатом у 60% голосів на підтримку згаданих ініціатив. В реальності в жодному з воєводств Польщі підтримка не перевищила 15%. На парламентських виборах у січні 1947 р. аналогічним чином було забезпечено 80% результат прорадянського "Демократичного блоку", де домінували комуністи, хоча реальні результати електоральної підтримки не перевищували позначку 50%.
Полковник Арон Палкін був нагороджений орденом "Червоного прапора", що не врятувало його від неприємностей: у 1951 р. його заарештували та допитували в справі сіоністської змови всередині МДБ, вістря якої спрямували проти міністра В. Абакумова. Однак, Палкіну пощастило, і він мирно дожив на пенсії до 1989 року.
Читайте також: День пам'яті та примирення
Безпосереднє керівництво процесом оперативного супроводження парламентських виборів у квітні 1948 р. в Італії, де були сильні прокомуністичні симпатії, здійснював один з найталановитіших оперативників Управління стратегічних служб, майбутній керівник контррозвідки ЦРУ Джеймс Хесус Енглтон, якому допомагав у налагодженні контактів кардинал Джованні Батіста Монтіні - майбутній Папа Римський Павло VI (перший понтифік, який відвідав усі 5 континентів). Загальний бюджет, виділений американськими спецслужбами для контролю над ситуацією, становив 10 млн. доларів (станом на 2016 р. - практично 100 мільйонів). До фінансування та реалізації негласних заходів долучали представників мафіозних угрупувань та фінансово-промислових груп, зацікавлених в американських інвестиціях. Християнсько-демократична партія Італії здобула підтримку 48% виборців та сформувала коаліційний уряд, тоді як комуністично-соціалістичний блок "Народний демократичний фронт" набрав тільки 31 %. Наступного 1949 р. Італія увійшла до складу блоку НАТО під проводом центристського уряду Альчіде Де Гаспері.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки