MENU

Антикорупційний суд – негайно! А для чого?

2857 0

Система антикорупційних органів близька до завершення. Вже діють: Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК), Національне антикорупційне бюро України (НАБУ), Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП).

Нагадати про них варто, бо простим оком результатів їхньої роботи не видно, а мікроскоп є не у кожного.

Антикорупційний суд, як вінець системи

Система струнка й логічна:

НАЗК відшукує підозрілих, тих чиї статки, витрати і спосіб життя явно перевищують їхні офіційні прибутки. НАБУ веде слідство, САП слідство контролює і підтримує обвинувачення у суді. 

Проте незавершена: не вистачає антикорупційного суду. Не вистачає й результатів.

НАБУ утворено ще 16 квітня 2015-го. А до 30 квітня 2017-го його детективи та прокурори САП скерували до суду лише 65 обвинувальних актів. При тому, що за Індексом сприйняття корупції Transparency International у 2016-му Україна була аж 131-ю із 176-ти країн. Із показником 29 балів, як Іран, Казахстан, Непал, Росія.

Сподіватись, що кількість обвинувальних актів як слід зросте не випадає, бо зараз детективи НАБУ провадять усього 328 проваджень.

З судовим розглядом не краще, винесено лише 16 вироків, з них тільки п'ять до позбавлення волі, і усього один – без іспитового строку.

Як абстрактна, картина надихає: корупцію подолано, як реальна - кидає у розпач: корупція шалена і безкарна. Навіть 10 років тому було краще.

Читайте також: Напівживе Нацагентство з питань запобігання корупції хочуть добити. Депутати

Згідно узагальнення Верховним Судом судової практики розгляду кримінальних справ про службові злочини з ознаками корупційних діянь у 2007 р. за вироками, що набрали законної сили, засуджено за: зловживання владою або службовим становищем (ст. 364 КК) - 505 осіб, або 0,3% від числа засуджених за всі види злочинів; перевищення влади або службових повноважень (ст. 365 КК) - 217 осіб, або 0,1%; одержання хабара (ст. 368 КК) - 487 осіб, або 0,3%.

Порівняно з обсягом корупції числа ніякі, та поруч з нинішніми – Джомолунгма. Може утворення спеціалізованих антикорупційних судів зрушить воза?

Затяті оптимісти вірять, що так і буде. Може й так, але з фактів це не проглядає.

Оптимісти-реалісти вірять, що усе буде, але не все одразу: антикорупційні суди (як і інші антикорупційні органи) ефективно запрацюють не автоматично, а лиш після відмашки влади (мабуть, вже нової).

Антикорупційні органи у хорі ...

З точки зору теорії управління, спеціальні антикорупційні органи - надлишок.

На полі НАЗК грають Державна фіскальна служба України, що співпрацює навіть з Мальтійським орденом, Державна аудиторська служба України, Державна фінансова інспекція України, Державна служба фінансового моніторингу і т. д.

НАБУ – лише одна із шести правоохоронних структур (Національна поліція; органи безпеки; органи контролю за додержанням податкового законодавства; Державне бюро розслідувань; Національне антикорупційне бюро України; Державна кримінально-виконавча служба України), якій згідно ст. 216 Кримінального процесуального кодексу  визначена підслідність за 13 (із 447) статтями Кримінального Кодексу. Та й зі судової статистики 2007 року  видно, що корупційні справи не дають і одного відсотку кримінального валу.

САП –  і так підрозділ прокуратури.

Була б команда зверху "фас!" – хабарників у шматки порвали, при-будь-якій структурі. Тільки гроші на вітер кинули.

Це – правда формальної логіки і математики. Але не вся правда життя, принаймні нашого.

... і соло

У хорі можна затасувати й безголосого, у танцювальному ансамблі важче, але можна затулити нездару у куточку. А соліста? А без "фанери"? А ще й а капела?

Коли корупційні злочини розслідували міліція та прокуратура їх мізер розчинявся у статистиці побутових бійок, крадіжок, хуліганства. А після утворення НАЗК, НАБУ, САП у всій відразі проявилась статистична нікчемність, порожнеча, пустка.

Читайте також: Шабунін: У парламенті хочуть знешкодити НАБУ й посилити ГПУ та СБУ

А судова антикорупційна мікростатистика й досі розчинена у загальній кількості судових справ. Якщо виділити спеціальний Антикорупційний суд, це буде суд-безробітний!

І якщо НАЗК, НАБУ, САП діють за закритими дверима, то суди – відкрито. Безробітний суд – на очах у всіх. Одягнений не у судову мантію, а як андерсонівський казковий король – у повітря.

З антикорупційним судом влада тягне як може, не з правових мотивів (і там вчинять ступор), а з інформаційних – це ж відвертий показ відсутності судового переслідування корупціонерів!

Антикорупційний суд: стан та перспективи

Тиск наростає, коло замикається, стягується у зашморг. Одні вимагають антикорупційного суду, бо вірять, що він битиме корупцію, другі – задля інформації на кшталт е-декларування, інші – за компанію, за модним трендом. Тисне і українська громадськість, і закордонні партнери та патрони.

"Для того, щоб забезпечити, щоб переслідування корупційних діянь з боку посадових осіб високого рівня отримувало спеціалізований та пріоритетний судовий розгляд, ми започаткуємо діяльність антикорупційного суду, заснованого згідно прийнятого в червні 2016 року Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та діяльність якого відповідатиме Європейській Конвенції з прав людини та іншим стандартам Ради Європи. Для цього ми подамо до середини квітня 2017 до Верховної Ради відповідні проекти законодавчих актів для їх прийняття до середини червня 2017 р. (новий структурний маяк)" (Меморандум України та МВФ, п.26. С. Антикорупційний суд).

Квітень відквітував, що не зробила влада - зробила демократична опозиція: "Самопоміч", "Батьківщина", ізгої БПП 01.02.2017 зареєстрували Проект закону про антикорупційні суди, №6011.

Проект включено до порядку денного сесії. Варто підтримати його усім миром, бо, як сказав один із авторів І. Крулько, владою "Усе робиться для того, щоб антикорупційний суд не відбувся" .

Борис БЕСПАЛИЙ, для UAINFO


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини