Меркель мала рацію. Чому інтернет – терра інкогніта
Про демократію і заборону на прикладі Німеччини, про соціальні мережі й інтернет. Це важлива взагалі-то дискусія.
Колись давно до Меркель у гості приїхав Обама. У Німеччині якраз бушував скандал – саме виплило, що американці прослуховують німецьких політиків, вони контролюють забагато мережевої інфи пересічних німців і так далі. Тобто був доволі відчутний тиск всередині німецького суспільства на фрау Меркель, аби та, замість того, щоби приязнено приймати Обаму, краще зробила би щось для захисту німецького віртуального простору від американців.
Читайте також: Природний процес ампутації всього російського в собі
Тоді фрау Меркель сказала фразу "Інтернет – це терра інкогніта, й ми ще тільки повинні виробляти якісь правила". (Ґуґліть "Das Internet ist für uns alle Neuland"). Зі фрау Меркель, пам'ятається, довго реготали гіпстери й молоді журналісти: ви чули, що вона сказала? Ну, може для старенької це й терра інкогніта, а ми на цьому добре знаємося. Вже виросло нове покоління, яке в інтернеті, як у себе вдома.
Потім було величезне опитування населення Німеччини з різних тем, і серед усього іншого виплило дуже цікаве спостереження. Саме молоде покоління, яке виросло в інтернеті, на запитання "Чи варто дітям якомого раніше занурюватись в інтернет?" відповідало категоричним "ні". Я перевірила на своїх дітях – точно. Схоже, що саме це покоління буде встановлювати правила в інтернетах.
Відтак почалася ціла смуга прозріння, що американці тихо збирають інфу, а росіяни активно втручаються безпосередньо у формування громадської думки в німецькому віртуальному просторі. Онлайнові журнали досліджували походження однотипних коментарів, і було зрозуміло, звідки вони. Була ціла хвиля передач і публікацій, аби донести це відкриття до пересічного німця. Тепер я бачу, що можливість коментування до деяких статей закривають із самого початку.
Навіщо це робиться? Уявіть, що ви прийшли на демонстрацію демократично висловити свою позицію та знайти однодумців, зорієнтуватися, де ви зі своєю точкою зору перебуваєте в суспільстві. Ми не торкатимемося всіх когнітивних викривлень, які переслідують нас при прийнятті рішень навіть у найдоброзичливішому середовищі. Нами доволі легко маніпулювати. Але повернімося на демонстрацію. Раптом ви приглядаєтесь до учасників і бачите, що це все манекени з гаслами. Це один із найжорсткіших методів маніпулювання громадською думкою, він суттєво викривлює демократичне волевиявлення і дуже впливає на формування громадської думки. Серйозних інструментів протидії цьому поки що нема.
Читайте також: Настає ера IT-незалежності України від Росії
Тобто з висловом про "терра інкогніта" Меркель, як виявилось, у чомусь таки мала рацію. Вже цього року німецьке Міністерство юстиції підготувало законопроект про серйозну відповідальність за "мову ворожнечі" та фейкові публікації в соціальних мережах. Імплементація закону вимагатиме серйозних коштів і персоналу. Чи може собі Україна зараз дозволити файну підгонку мережевих правил, чи просто паушально прикрити найбільш уразливі місця – питання грошей і часу, а не демократії.
Просто щоб ви розуміли контекст, в якому відбуваються заяви НАТО, наприклад. На Заході вже давно точиться дискусія про рівень загрози від спотвореної інформації в інтернеті й роль соціальних мереж в її поширенні.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки