Постмодерн проти модерну: тенденції процесу
Nous quittons la vie ancienne!
Якщо стисло описати постмодерн - то це тотальне заперечення всього того на чому базується модерн, - все до чого звикли ми та, що до недавнього часу нам здавалося непорушним.
Але, все це є лише логічним завершенням розвитку "суспільства модерну" зі всіма протиріччями, проблемами та невідповідностями, які були закладені з самого початку в період його історичного становлення.
І це добре, оскільки ми можемо переглянути весь теоретичний та практичний досвід, нагромаджений тією чудовою епохою.
Читайте також: Влада зацікавлена у тому, щоб ми усвідомили власне безсилля - письменниця
Для початку ми маємо охарактеризувати три періода, з їх руйнівними для традиційного (домодерного) суспільства властивостями, які спричинили становленню "суспільства модерну":
1. Епоха Відродження (XV- XVI ст.) - протиставлення схоластичному аристотелизму нових ідей (гуманізму, містицизму, магії, алхімії) та їх "відродження".
2. Епоха Реформації (XVI-XVII ст.) - боротьба з католицьким віровченням, догматикою та світоглядом. Заперечення авторитету Церкви, індивідуальне та довільне тлумачення текстів Священного Писання, залежність віри від розуму та раціональних висновків людини.
3. Епоха Просвітництва (XVII-XVIII ст.) - остаточне заперечення уявлення світу, притаманного традиційному суспільству. Бачення людини як "індивідуму" - автономної неподільної одиниці і, відповідно, перегляд основ соціальної організації суспільства.
Читайте також: ТОП-7 новинок, які потрібно придбати на "Книжковому арсеналі"
Саме це стало базовою основою "суспільства модерну", побудованого на так званій "науковій картині світу" з власною логікою, системою доказів, базованою на власних авторитетах, аксіомах та теоремах, прийнятих як істина в останній інстанції.
Всі ці ідеї отримали своє втілення в Французькій революції. Недарма "Марсельєза" починається словами "Nous quittons la vie ancienne! - Ми покидаємо старе життя!".
Постмодерн прагне все це заперечити.
Так, що є шанс не тільки заперечити, а й надати цьому процесу власний зміст.
Поле діяльності - широке, можливості - необмежені.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки