Україна все більше переорієнтовується на ринки ЄС. З експортом досі проблеми
Минулого тижня Нідерланди ратифікували Угоду про асоціацію між Україною та ЄС (далі - Угода), тим самим ратифікаційний процес з боку Європейського Союзу завершено. Угода почне діяти у повному обсязі й ані в української влади, ані у бізнесу більше не буде жодного виправдання щодо того, чому вони не використовують усі можливості асоціації. Але вже зараз ми можемо проаналізувати економічні результати від підписання Угоди, адже вона набула чинності більше півтора року тому - 1 січня 2016 року.
У 2016 р. експорт українських товарів до країн Європейського Союзу зріс всього на 3,7 % у порівнянні з 2015 р. і становив, за даними Держстату, 13,49 млрд дол. США. Натомість, імпорт європейських товарів до України виріс на 11,8 % до 17,13 млрд дол. Тобто, зростання вітчизняного експорту відбувалося у декілька разів повільніше за зростання імпорту. В результаті, від'ємне сальдо у торгівлі товарами з ЄС становило 3,6 млрд дол. США.
Читайте також: Аграрний експорт та імпорт в торгівлі України з Росією
Зростання імпорту швидшими темпами, ніж експорту частково пояснюється тим, що Україна вже використала більшість потенціалу Угоди про асоціацію в частині зменшення митних платежів ще до того, як угода була ратифікована всіма сторонами. Адже ЄС ще з квітня 2014 р. застосовує автономні торговельні преференції для товарів, що походять з України. Тобто, країни ЄС в односторонньому порядку зменшили ввізні мита та збори на українські товари. А з початку 2016 р. вже й Україна почала зменшувати свої мита для товарів з ЄС.
Однак, треба розуміти, що зменшення мит матиме ефект тільки у короткостроковій перспективі та не є тим чинником, що суттєво впливає на зростання експорту, оскільки мита на товари вже були суттєво знижені після вступу України до СОТ. Набагато важливішими є переваги від адаптації до технічних, санітарних, фітосанітарних та інших стандартів і вимог ЄС. А в цій сфері Україна має ще чимало роботи, результати якої будуть відчутні тільки у середньостроковій перспективі.
Важливо й те, що Україна може запропонувати європейському ринку, а ЄС - українцям. Сьогодні український експорт компліментарний з європейським імпортом приблизно на одну третю в той час як європейський експорт з українським імпортом - приблизно на дві треті. Це означає, що товари, які пропонують українські виробники, не мають такого попиту на європейському ринку, як товари з ЄС на українському. Таким чином, для українських виробників можуть з'явитися чималі додаткові переваги, якщо вони змінять структуру експорту.
Читайте також: Що означає для України "добро" від Нідерландів
Сьогодні Україна експортує до ЄС переважно товари з низьким ступенем переробки та низькою доданою вартістю. Йдеться про сільськогосподарську продукцію, товари харчової промисловості та метали. Водночас на європейському ринку затребуваними є промислові товари з високим ступенем переробки. Основу імпорту ЄС з інших країн світу складають машини та транспортне обладнання: загальнопромислова техніка, електричні машини, телекомунікаційне обладнання та різні готові вироби, такі як наукові та контрольно-вимірювальні прилади, одяг та аксесуари, меблі. В цьому контексті позитивною тенденцією 2016 р. є зростання в загальному обсязі експорту з України до ЄС частки електричних та механічних машин з 13,8 % у 2015 р. до 14,7 % у 2016 р.
Хоча й повільно, однак Україна все більше переорієнтовується на європейські ринки. Позитивні зрушення відбулися й у 2017 р. Так, у І кварталі поточного року частка торгівлі товарами з країнами ЄС становила вже 38,4 %. У І кварталі 2017 р. експорт до країн ЄС виріс на 24,5 %, у порівнянні з аналогічним періодом минулого року та склав 3,97 млрд дол. США. Зокрема зріс експорт до основних країн-партнерів в ЄС: Польщі, Італії, Німеччини, Іспанії, Нідерландів та Угорщини.
Тепер Україна повинна сконцентруватися на роботі щодо наближення до європейських стандартів якості. Крім того, потрібно шукати ринки збуту для української продукції в ЄС. Якщо за цими напрямками українці докладуть достатньо зусиль, то в результаті отримають якісну продукцію, вищі доходи та більші можливості на ринках ЄС і в інших регіонах.
Довідка. У 2016 р. найбільші обсяги експорту до країн ЄС складали продукція агропромислового комплексу та харчової промисловості - 30,5 % від загального обсягу експорту, недорогоцінні метали та вироби з них - 22,9 %, чорні метали та вироби з них - 21,9 %, електричні та механічні машини - 14,7 %.
Країни ЄС найбільше експортували до України механічні та електричні машини - 21,1 % від загального обсягу імпорту, продукцію хімічної та пов'язаних з нею галузей промисловості - 17,8 %, мінеральні продукти - 15,2 %, товари агропромислового комплексу та харчової промисловості - 10,0 %, засоби наземного транспорту, літальні апарати, плавучі засоби - 8,9 %.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки