Кількість заручників російських окупантів і колаборантів зросла до 137 осіб
Закінчилася скайп-конференція мінсько] гуманітарно] підгрупи, в якій також взяли участь український обмудсмен В. Лутковська й експерти СБУ.
Із сьогоднішніх, 31 липня, "родзинок" – російські окупанти й колаборанти ОРЛО голосно заперечували щодо участі пані Лутковської, вимагаючи ноту МЗС. Абсурд, але цей ганебний спектакль було розіграно, аби уникнути відповіді щодо катувань Людмили Сурженко, долю якої обговорювали минулого засідання. Й тоді представники ОРЛО відверто брехали, що нічого не знають про її утримання, а в цей час пані Людмилу катували. Сьогодні українські представники жорстко поставили питання катувань пані Сурженко й інших заручників і звернули на це особливу увагу координатора ОБСЄ. Але так і не отримали відповіді.
На жаль, за ці два тижні збільшився список заручників, насамперед за рахунок цивільних, яких хапають просто за українську позицію та звинувачують у "диверсіях" і "шпигунстві". На сьогодні, як уже інформувала СБУ, ми вимагаємо звільнити з ОРДЛО 137 українців. Вони ж підтверджують утримання тільки 71 (сьогодні офіційно підтвердили утримання в тюрмі Донецька журналіста Станіслава Асєєва).
Читайте також: "Це не заморожений конфлікт, а гаряча війна". Спецпредставник США відвідав Авдіївку. ФОТО
Із важливого – нам вдалося домогтися, що в серпні координатор ОБСЄ Т. Фріш відвідає тюрми й заручників на окупованих територіях. Ми звернулися з вимогою, аби обов'язковим пунктом була Макіївська колонія, де утримують наших військових, також відвідини затриманих жінок, цивільних, зокрема Ігоря Козловського. Ми вимагали допуску до тюрем на окуповані територіі обмудсмена Лутковської, у відповідь знову почули, що ці тюрми вже відвідала одна народна депутатка й зауважень до умов утримання не було.
Ми звернули увагу координатора на заяви Спецпредставника ОБСЄ з питань свободи слова з вимогою негайного звільнення С. Асєєва, також звернулися до російських представників негайно сприяти у звільненні журналіста, враховуючи зокрема й позицію ОБСЄ, її заклик.
Ми звернули особливу увагу ОБСЄ на неприпустимість катувань незаконно утриманих. Вважаю, ця тема має бути в центрі особливоі уваги Тристоронньої контактної групи, що засідатиме 2 серпня в Мінську.
Представники ОРДО погодилися виключити зі списку осіб, звільнення яких вони вимагають, два десятки кримінальних злочинців, які не мають жодного стосунку до подій на Донбасі – це важливий і конструктивний момент. Але ОРДЛО при цьому продовжують вимагають амністії та звільнення ще 45 людей, які не мають стосунку до конфлікту, які здійснили важкі злочини – беркутівців, що розстрілювали Небесну сотню, організаторів терактів в Одесі та Харкові. Очевидно, що цей шантаж неприпустимий, і тому українська сторона обстоює готовність до компромісу щодо звільнення і передачі іншій стороні заради звільнення українських заручників тих, хто підпадає під дії мінських угод і де це дозволяє українське законодавство.
Читайте також: Політична біржа полонених: заручники як інструмент російської агресії проти України
Ще один пікантний момент – ОРДЛО включили в свої вимоги на звільнення російського "потіряшку", кадрового військового російськоі арміі Агеєва, буцімто це "ополчєнєц". Тут позиція Украіни однозначна – це військовий злочинець. Ми чекаємо, що влада РФ визнає його присутність в Україні ,суд має визначити міру його злочину, світ має знати деталі злочину, бо це факти російської військової присутності на Донбасі.
Також ми ще раз заявили чітку українську позицію, що вимагаємо не лише звільнення всіх незаконно утримуваних в ОРДЛО українців, але й звільнення всіх політв'язнів Кремля, зокрема і кримських татар.
Засідання ТКГ у Мінську 2 серпня. Там украінська сторона ще раз наполягатиме на негайному звільненні незаконно утримуваних, і ми готові до компромісу тут. І вимагатиме від РФ і ОБСЄ реакціі на факти катування заручників і приховування інформації про їхнє утримання.
Серед інших питань обговорювали будівництво мосту в Станиці Луганській, цей проект Міжнародного комітету Червного Хреста українська сторона підтримує, МінТОТ визначило технічні деталі майбутнього мосту. Також я запропонувала, аби особливою темою стало питання медичноі допомоги і доступу до медицини заручників, бо маємо десятки фактів, що заручникам не надається меддопомога, коли їх піддають психологічному тиску чи катуванням. Це потрібно негайно припинити.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки