Цієї осені гривні нічого не загрожує – експерт
Про курс гривні до долара.
Закінчується літо. Експерти та "експерДи" (с) прогнозують курс нацвалюти до бакса. Спробую і я виступити Оракулом, простою мовою, без конспірології про Лєру, Пєтю і Ротшильдів пояснити механізми курсоутворення. Хоча, звісно, це дуже невдячна справа.
Традиційно, щороку восени курс гривні починав падати. Звісно, є сезонні причини зростання попиту на долари. Серед них зростання закупівлі газу в сховища і розрахунок за нього із Московією та збільшення імпорту споживчих товарів для реалізації під кінець року.
Також, грала роль нерівномірність бюджетних видатків, коли за 2-3 останні місяці казначейство видавало з бюджету до половини річного обсягу коштів на держзакупівлі і надлишкова гривня, в пошуці надійності, виливалась на валютний ринок.
Читайте также: Роль МВФ в порятунку української економіки. Міфи і реальність
Крім цього, нерідко на сезонність накладалася несприятлива кон'юнктура зовнішніх ринків на імпортні/експортні товари, що посилювало девальвацію.
Для відв'язки від такої сезонності фінансові органи - Міністерство фінансів України та Національний банк України, а також Нафтогаз України - Naftogaz провели серйозну роботу. Це і перехід на 3-річне бюджетування, і відмова від утримання курсу гривні "до останнього", і відмова від газу від агресора тощо.
Зовнішня кон'юнктура цього року теж сприятлива - ціни на енергоресурси відносно невисокі, натомість вартість сталі на міжнародних ринках суттєво зросла і нівелює певне зменшення експорту Україною цього товару із-за війни на Сході країни. Врожай зернових теж очікується непоганий, вище недавніх прогнозів.
Наразі бачимо надлишок валюти на міжбанківському ринку, НБУ практично щотижня викуповує 40-50 мільйонів доларів для недопущення різкого зростання курсу гривні. Подібна ситуація і на готівковому ринку. Громадяни та дрібні бізнесмени більше продають валюти, ніж купують.
Важливим чинником стабільності на валютному ринку є здоровий стан державних фінансів. Дефіцит держбюджету буде меншим, ніж очікувалося. Уряд вже не зловживає емісією ОВДП, а Нацбанк не друкує незабезпечену гривню. Більше того, банки повертають старі кредити рефінансування, а Фонд гарантування вкладів фізичних осіб пришвидшив реалізацію майна та кредитів банків-банкрутів. Таким чином, мільярди гривень виводяться з обігу, повертаючись в НБУ і зникаючи там. А чим менше гривні на ринку, тим менший попит на валюту.
Читайте также: Платежный баланс Украины и курс гривны
Тому, вважаю, що цієї осені гривні нічого не загрожує. Якщо не буде "чорних лебедів", то курс гривня/долар коливатиметься в діапазоні 24.5/26.5 грн/дол. А якщо буде активна приватизація та восени Парламент ухвалить закон про вільний обіг землі с/г призначення, можемо побачити і курс 22-23 грн/дол.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки