Особливості маркетингу по-китайськи
Запорука успішного експорту – це продумана стратегія і правильно підібрані тактичні інструменти. Маркетинг – один із найважливіших інструментів для розвитку будь-якого бізнесу, якщо враховувати специфіку країни.
Які особливості маркетингу по-китайськи? Китайці дуже залежні від брендів і громадської думки. Для них важливо бути в тренді, "тримати обличчя", володіти новітніми гаджетами. З цієї причини масова реклама буде ефективним інструментом для компанії, яка тільки виходить на цей ринок. У Китаї незрозумілий і невідомий продукт ніхто купувати не буде.
Раніше в Китаї використовували лише кілька маркетингових інструментів: продзвони і реклама в метро. До 2012 р. китайці не займалися "холодним" залученням клієнтів. Єдине, що у них працювало, – роботизовані продзвони потенційної аудиторії по базах контактів. Але це коштувало шалених грошей. По-перше, тому що цільова аудиторія – 1 млрд осіб. По-друге, сама база мобільних операторів коштувала грошей. Це було дуже дорого і не завжди ефективно
У Китаї немає такого явища як білборди. У це складно повірити, але факт залишається фактом.
Читайте також: Китай. Две деревни, а между ними пропасть. ФОТО
А ось китайське метро було і залишається одним з найбільш ефективних інструментів для залучення "теплих" контактів. В Україні на це не роблять ставку, тому що немає такого скупчення людей в одній точці і в один час. Пасажиропотік пекінського метрополітену становить 3,2 млрд чол. у рік, київського – 536,2 млн осіб. Тому китайці витрачають колосальні бюджети на рекламу в метро.
Маркетингові інструменти практично перейшли в онлайн, і Китай слідує світовим тенденціям. Кількість інтернет-користувачів у Китаї досягло рекордного рівня – 731 млн чоловік, або 53,1% населення. При цьому, основна точка контакту зі споживачем – це мобільний інтернет. 95,1% населення користується доступом в інтернет через мобільні пристрої. Це 695 млн чол.
Позначу кілька принципово важливих нюансів інтернет-маркетингу в Китаї.
1. Кількість точок контакту і необхідний на це бюджет. Навіть якщо не ставити перед собою глобальну мету – підкорити Китай з 1,3 млд чол., Населення одного китайського міста –25-30 млн людей, провінції – 250 млн. І якщо на 1 людину витратити всього лише $1, то уявіть, якою буде маркетинговий бюджет. І це тільки щоб зробити один контакт з цільовою аудиторією. Врахуйте цей момент.
2. Обмеження при роботі в інтернеті. У Китаї їх безліч, що істотно відрізняє його від інших країн світу. По-перше, щоб працювало таргетування в цікавій для вас провінції, IP-адреса сайту, з якого йде ретрансляція, повинна відповідати цій провінції.
Якщо ви працюєте з Шанхая, то, з високою ймовірністю, в пошукову видачу запитів з Гуанчжоу не потрапите. Ви будете ретранслювати тільки на території Шанхая, де зареєстрована ваша IP-адреса.
Спроби налаштувати рекламу в інтернеті будуть також безуспішними, тому що іноземні сервери та IP-адреси не сприймаються китайськими приймачами. І, швидше за все, вони не пройдуть через китайський файрвол. Тому створіть окремий сайт з місцевим доменом і IP-адресою.
Читайте также: Как живут и работают украинские сборщики ягод в Швеции. ФОТО
3. Широка поширеність мобільних додатків. Якщо в Україні попитом користуються тільки Play Market і App Store, то у китайців 60-65 таких додатків. Вони працюють на всіх платформах: Android, iOS і т.д. і конкурують між собою. Відповідно, у них різні ціни і маркетингові підходи. На жаль, наші співвітчизники на це не зважають. Найпопулярніший мобільний додаток – Wechat (Вічат). Кожна компанія має свій аккаунт у цій мережі.
Маркетингова кампанія безпосередньо залежить від того, чим користується цільова аудиторія, і який магазин мобільних додатків стоїть у них на смартфоні. Інакше це будуть викинуті на вітер гроші.
4. Наявність локальних онлайн-ресурсів. У Китаї не працює Google і популярні глобальні онлайн-ресурси: Facebook, Twitter, YouTube і т.д. У китайців своя пошукова система Baidu, свої мессенжери, соціальні мережі. Тому немає сенсу робити контент-аналіз за допомогою Google Analytics і розробляти на підставі цього рекламну кампанію.
Залучайте китайського підрядника з інтернет-маркетингу, який візьме на себе створення, просування і техпідтримку ваших онлайн-ресурсів у Китаї. Крім того, він же забезпечить якісний контентний супровід.
Читайте також: Китайцы считают себя центром Вселенной, осью мира – бизнесмен
Не рекомендую робити переклад китайською своїми силами, особливо з огляду на те, що мова йде не про живе спілкування, а про рекламні повідомлення. І переклад, і адаптація тексту повинні виконуватися носіями мови.
Рекомендую також визначити KPI для підрядника. Багато агентства гарантують входження в ТОП-10, але не варто спокушатися. Прив'язуйте KPI не до кількості переходів на сайт, "лайків" і т.д., а до конкретних результатів, виражених у кількості продажів.
Варто згадати один з методів малобюджетного партизанського маркетингу, який використовують українські та російські виробники в Китаї, – це групінг. Основним дистриб'юторам і рітейлерам регулярно приходить запит на конкретний продукт, який вони не можуть задовольнити, так як даного товару у них просто немає. В результаті ритейлер сам приходить до наших постачальників.
Цей ненадійний спосіб ведення бізнесу вкрай не рекомендую. Рано чи пізно такі махінації стануть явними, і ваша репутація буде зруйнована. Відновити її в Китаї, за нашим досвідом, вкрай складно.
Резюмуючи вищесказане. Для успішного розвитку бізнесу в Китаї без маркетингу не обійтися. Застосування правильних маркетингових інструментів підвищить ефективність вашої маркетингової кампанії. І, звичайно ж, заощадить мільйонний бюджет, який у майбутньому можна витратити на виведення ще одного продукту на ринок – вже протоптаною стежкою.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки