MENU

Бюджет-2018: влада хоче збудувати поліцейську державу за рахунок громадян

2227 0

Процес децентралізації держави є неможливим без фінансової децентралізації. Ця складова передбачає збільшення повноважень і дохідної частини бюджетів на місцях. Натомість Кабмін другій рік поспіль продовжує перекладати на місцеві бюджети додаткове фінансове навантаження, зокрема сплату житлово-комунальних послуг освітніх та медичних закладів, покриття відшкодувань транспортним компаніям за перевезення пільгових категорій громадян. Йдеться про мільйонні видатки. І якщо великі міста ще зможуть їх покрити за рахунок фактичного спустошення своїх бюджетів розвитку, то більшість невеличких міст та районних центрів можуть закінчити поточний рік "в мінусі".

Так, норми, закладені Урядом в Держбюджеті-2018,порушують принципи децентралізації та передбачають фінансування з місцевих бюджетів ряду видатків,зокрема:

· Компенсацію транспортним компаніям витрат на перевезення окремих категорій громадян (пільговиків). Це обійдеться місцевим бюджетам мінімум в 2,5 млрд грн, тим часом, як за виконання цієї норми відповідальна держава. Так, пільговий проїзд обійдеться Харкову - у 476,3 млн грн, Дніпру - 148,4 млн грн, Запоріжжю - 186,3 млн грн, Білій Церкві - 21 млн грн.

· Фактичне утримання закладів освіти та охорони здоров'я. Обсяг субвенції на медицину в 2018 році зменшується на 4,5 млрд грн, це при недофінансуванні галузі мінімум на 30%. То за який кошт будуть покриті ці видатки? За кошти громад.

При цьому Уряд суперечить сам собі, коли закладає кошти на збільшення заробітних плат педагогам у розмірі 25%, а на освітню субвенцію надає на 16,5% більше у порівнянні із попереднім роком. То яким чином можливо підняти заробітні плати на 25%? Тільки за власний рахунок.

Читайте також: "Пенсійний закон" як можливість для Гроймана залишитись прем’єром до весни 2018-го року

Взагалі, історія медичної та освітньої субвенції почалась з того, що містам три роки тому урізали надходження від ПДФО з 75 до 60%, плануючи, що за рахунок субвенцій їх основні потреби будуть задоволені. По факту ж наступного 2018 року харківський міський бюджет покриє за свій рахунок дефіцит державної медичної та освітньої субвенції на суму 900 млн грн, львівський - на 358,4 млн грн, дніпровський - на суму 190,9 млн грн, запорізький - на 435 млн грн, бюджет Білої Церкви - на 313,7 млн грн.

· Оплату пільг на житлово-комунальні послуги відповідним категоріям громадян. Адже в державному бюджеті на наступний рік у частині міжбюджетних відносин із складу субвенції на оплату житлово-комунальних послуг виключено оплату пільг та залишено фінансування з державного бюджету тільки субсидій. Це додаткове навантаження в середньому обійдеться всім містам у 7 мільярдів гривень.

· Погашення заборгованості тарифної різниці на послуги ЖКГ за минулі роки (2013-2015). Комунальні підприємства не спроможні її виплатити, тож за рішення регулятора заплатять місцеві бюджети, що загалом становить 8 млрд грн. Харків, наприклад, має сплатити борг розміром 200 млн грн, а Запоріжжя - 210 млн грн.

· Фінансування утримання та розвитку професійно-технічної освіти.

Окрім цього, з 50 до 80% збільшується реверсна дотація, тобто кошти, що мають передаватись з місцевих бюджетів до державного. Так, Львів 2018 року має додатково надати до державного бюджету 194,4 млн грн, Дніпро - 428,2 млн грн, Запоріжжя - 208,2 млн грн.

Читайте також: Пенсионная реформа. Как депутаты ужесточили требования к страховому стажу

Загальні цифри додаткових видатків, що лягають за основними напрямками на місцеві бюджети, вражають. Харків у 2018 році додатково має знайти 1 млрд 576,3 млн грн, Запоріжжя - 1 млрд 658,5 млн грн, Дніпро - 1 млрд 300 млн грн, Львів - 692, 8 млн грн, Біла Церква - 424,7 млн грн.

Якщо відійти від цифр, рішення Кабміну щодо перекладання видатків з державного бюджету на місцеві мають вкрай високу ціну. Це і не впроваджені інфраструктурні проекти, не здійснені соціальні програми, не підвищений рівень економічного розвитку тощо.

При цьому, розуміючи потребу місцевої влади в грошах, Уряд запланував деякі дотації (наприклад, на утримання закладів освіти та охорони здоров'я), які будуть розподілятись на місцеві бюджети у ручному режимі. Цей процес не тільки ставить громади та міста в залежність від обласних адміністрацій (та від виконавчої влади як такої), а й нівелює всі надбання від децентралізації останніх двох років. Бюджет на 2018 рік передбачає виділення 6,7 млрд гривень на діяльність Генеральної Прокуратури України, що на 16% більше відносно минулого року, та збільшує видатки на МВС на 20% - до 63,9 млрд грн. Уряд будує поліцейську державу за рахунок пограбування громад.

Роман СЕМЕНУХА


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини