Мовні претензії Угорщини: чи доведеться Україні йти на поступки
Федеріка Могеріні* сформулювала своїми словами ту тезу, яка випливає з обговорення і резолюції Парламентської Асамблеї Ради Європи. Там теж є стурбованість і висловлено занепокоєння з приводу реформи освіти в Україні, але це відкладено до висновку Венеціанської комісії. У резолюції прямо записано, що потім буде обговорення на предмет того, як діяти і які кроки вживати європейській стороні.
Щодо висновків Венеціанської комісії, то наскільки я знаю всі вони, можливо за поодинокими винятками, місять як позитиви, так і негативи. Слід очікувати, так само буде і в іншому випадку щодо нашого закону про освіту і мовної статті, яка викликала найбільше занепокоєнь і найбільше зауважень. Відповідно все буде залежати від інтерпретації цього висновку. Ми будемо інтерпретувати його по-своєму, а ті депутати, які нас мучили на тій Парламентській Асамблеї, будуть усе по-своєму інтерпретувати.
Читайте також: Політолог: цей закон корисний хоча б тим, що він виявив всіх наших "друзів" на міжнародній арені
Але як би там не було, висновок Венеціанської комісії дасть підстави для того, щоб всі ці тривоги Парламентської Асамблеї, делегатів ПАРЄ і інших європейських органів були матеріалізовані. Тоді по відношенню до нас буде вироблена тактика, певна послідовність кроків. Я думаю, насамперед вона спрямована на переговорний процес, на діалог, але йти на поступки нам так чи інакше доведеться, або йти на конфлікти. Я думаю, що в даному випадку перший шлях більш продуктивний і більш конструктивний.
Читайте також: Державну мову мають знати всі з дитинства. Крапка, – Ірина Геращенко
Поступок може бути мільйон. Скажімо в таких країнах, як наша, де складна мовна ситуація об’єктивна і є політичні конотації в багатьох країнах, в тому числі і в європейських, цивілізованих, як Швейцарія, є державна мовна політика. Але ціла низка рішень і компетенцій передається на регіональний рівень. Якби ми цим шляхом пішли одразу, то взагалі цього би ґвалту не було, але на жаль, Міністерство освіти про це не подумало чи подумало пізно.
*Високий представник Європейського союзу з питань зовнішньої політики і політики безпеки
Павло РУДЯКОВ, експерт, директор інформаційно-аналітичного центру "Перспектива"
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки