Культурний тероризм: у столичних музеях "замерзає" культурне надбання
Вчора на презентації книги одного з київських колекціонерів я мала нагоду поспілкуватись із керівниками провідних українських музеїв, всі як один говорили про те, як «мерзне» наше культурне надбання. А потім заступник керівника музею Ханенків, пані Олена Живкова показала знімок психометра, на якому зафіксовано трохи більше +8,5 градусів.
Психометр – це прилад для вимірювання температури і вологості. За світовими стандартами, оптимальні показники мають бути такими: 18-19(+/- 2 градуси), відповідно вологість приблизно 50 відсотків.
Читайте також: Експерти знайшли невідому раніше роботу Леонардо да Вінчі. ФОТО
Сьогодні я зайшла в музей, щоб зрозуміти увесь масштаб катастрофи. Так от, відвідувачі (дорослі і діти) музею ходять по залах у куртках, хранителі – сидять біля імпровізованих обігрівачів (яких ясна справа на увесь зал не вистачає). І здається, ніби ну, що ж тут такого, все скоро увімкнуть. Логіка чиновників, які опікуються цим – це ж не жилі приміщення, а значить не так страшно.
Але реально страшно, бо Україна через неналежне зберігання, ризикує втратити картини, ікони, скульптуру, інші експонати колекцій. В наших комунальних музеях зберігаються шедеври світового рівня. Музейники кажуть, що за 35 років це вперше така температура у фондах. І хоча опалення пообіцяли зорганізувати вже в понеділок. Стрибок температури, може бути, для національного надбання, смертельним. Бо після різкого підвищення температури «замерзлі» роботи будуть швидко ссихатись: дерев'яні – почнуть руйнуватись, фарба – осипатись.
А поки музейники пишуть листи комунальникам, кутають батареї та обвивають пороги Міністерства культури. Думаю, такого б ніколи не трапилось в країні, де політична еліта мала б розуміння, що культура, ідеологічні принципи – основа національної безпеки. Автори нашої Стратегії національної безпеки забули про надважливу складову – культуру. Лише вона насправді є ефективною стратегічною зброєю у протистоянні з Росією.
Читайте також: Чому нам потрібен Музей монументальної пропаганди СРСР
Забезпечувати пріорітети культурного і гуманітарного розвитку – це запорука здорової громадянської ідентичності, повага до власної історії і патріотизму. А значить економічного процвітання, державного сувернітету і цивілізованої самобутності країни.
П.С. чекаємо понеділка і сподіваємось на притомність українських чиновників, бо зараз це все дуже схоже на диверсію.
Анна КОВАЛЕНКО, сотник 39 сотні Самооборони Майдану
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки