MENU

Верховна Рада й реформи: здобутки й невдачі парламентського листопада

1416 0

Парламентський листопад: початок роботи над виборчою реформою, окремі кроки в економрозвитку й децентралізації та відкат у реформі публічної служби., пише член Ради коаліції "Реанімаційний пакет реформ" Ярослав Юрчишин, підбиває підсумки роботи Верховної Ради цього місяця. Тижневі огляди роботи парламенту від РПР за 7-10 листопада за посиланням, за 14-17 листопада – за посиланням

Протягом двох пленарних тижнів у листопаді народні депутати змогли прийняти за основу такі важливі реформаторські законопроекти:

У виборчій сфері:

– проект закону №3112-1 "Виборчий кодекс України", який запроваджує нову виборчу систему з відкритими партійними регіональними списками.

У сфері протидії корупції та економічного розвитку:

– проект закону №4738-д "Про внесення змін до Закону України "Про публічні закупівлі", який передбачає встановлення автоматичних індикаторів ризиків, для проведення моніторингу закупівель органом державного фінансового контролю;

– проект закону №7066 "Про приватизацію державного майна", який спрощує процедури продажу, посилює їхню прозорість, запобігає корупції під час продажу, маніпуляцій із ціною та умовами продажу;

– проект закону №2845 "Про безпечність та гігієну кормів", який має на меті стимулювання виробництва безпечних та якісних кормів і тваринницької продукції.

Читайте також: Планка Бендукідзе: чому в Україні немає грузинських реформ

У сфері децентралізації:

– проект закону №6466 "Про внесення змін до Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад" щодо добровільного приєднання територіальних громад сіл, селищ до територіальних громад міст обласного значення;

– проект закону №6403 "Про внесення змін до Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", який передбачає розроблення документації зі просторового планування для об'єднаних територіальних громад.

У цілому були прийняті два законопроекти на підтримку українського кінематографу: №№3238-д, 3239-д, 3240, які запроваджують зміни до Податкового та Митного кодексів, спрямовані на стимулювання виробництва національних фільмів.

Найбільш антиреформаторським рішенням парламенту листопада стало блискавичне ухвалення – за 2 год 31 хв від початку розгляду до прийняття в цілому – проекту закону №7126 "Про внесення змін до деяких законів України щодо окремих питань проходження державної служби", який повернув президентові право одноособово без буть-якого конкурсу призначати голів місцевих державних адміністрацій та їхніх заступників, а отже систему "ручного" управління обласними й районними державними адміністраціями. Ухвалений законопроект №7126 фактично скасовує реформу державної служби на місцевому та регіональному рівнях і створює непередбачену Конституцією так звану "президентську вертикаль влади".

Блискавичність, яку владна більшість продемонструвала у проведенні цієї антиреформи, на жаль, є в дефіциті, коли йдеться про ухвалення реформаторських законопроектів, рекомендованих експертами Реанімаційного пакету реформ.

Також парламентарі не спромоглися ухвалити в цілому проект Закону №6106 "Про стратегічну екологічну оцінку", який у пакеті зі вже ухваленим законопроектом №2009а-д "Про оцінку впливу на довкілля", запроваджує європейські стандарти екологічної оцінки.

Крім того, ще кілька законопроектів, рекомендованих експертами РПР, так і не були розглянуті, зі браку чи то часу, чи то пріоритетності.

У сфері децентралізації:

– проект закону №4773 "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України (щодо добровільного приєднання територіальних громад)".

У сфері фінансів та пенсійної реформи:

– проект закону №6534 "Про внесення змін до статті 133 Податкового кодексу України (щодо забезпечення внесення пенсійних фондів до Реєстру неприбуткових установ та організацій)";

Читайте також: Державна влада на місцях: що справді важливо

– проект закону №2353а "Про реструктуризацію боргів фізичної особи або визнання її банкрутом".

У сфері національної безпеки:

– проект закону №6109 "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків під час проходження військової служби у ЗСУ та інших військових формуваннях";

– проект закону №6689 "Про внесення змін до статті 21-4 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", який передбачає підвищення рівня соціального захисту іноземців або осіб без громадянства, які проходять військову службу у ЗСУ.

Найбільше тривоги викликає відкладання законопроектів у сфері нацбезпеки. Реанімаційний пакет реформ закликає спікера Андрія Парубія та Погоджувальну раду голів фракцій запланувати на пленарні тижні у грудні хоч би півдня на розгляд пакету з дев'яти законопроектів для посилення соціально-правового захисту учасників війни проти агресії Російської Федерації та врегулювання питань порядку несення військової служби в ЗСУ.

Окрім "білого" списку рекомендованих законопроектів РПР на підтримку реформ, доводиться мати справу із "чорним" – антиреформаційним, які експерти РПР рекомендують парламентаріям відхилити.

Протягом листопада, експертам РПР зокрема довелося опонувати таким шкідливим ініціативам:

– проект закону №4835-д у сфері поводження з відходами, який пропонує встановити економічний стимул у вигляді "зеленого тарифу" для спалювання відходів, що не відповідає директивам ЄС у цій сфері;

– проект закону №7206 із патріотичною назвою "Купуй українське – плати українцям", який створює можливості для корупції, руйнує конкуренцію в публічних закупівлях та суперечить міжнародним зобов'язанням України.

Сподіваємося, у грудні ці ініціативи не знайдуть підтримки більшості депутатів. Зате знайдеться час як для позитивних рішень щодо законопроектів, які не розглянули в листопаді, так і для вирішення питання щодо законодавчого забезпечення стоврення антикорупційного суду, зміни складу ЦВК та інших перезрілих рішень. У Новий рік – без боргів із реформ!


Сообщить об ошибке - Выделите орфографическую ошибку мышью и нажмите Ctrl+Enter

Понравился материал? Смело делись
им в соцсетях через эти кнопки

Другие новости по темеПравила комментирования »  

Новости