MENU

Чи можна провокувати хабар?

2486 0

Я написав пост, де здивувався переслідуванню правоохоронців, що провокують чиновників на хабарі. Мені почали розказувати, що це світова практика. Я здивувався і поліз в німецьке право.

Прямого параграфу, що забороняє правоохоронцям це робити немає. Є параграфи проти корупції і хабарів, але там описують, за що і скільки можуть посадити чиновника-хабарника (Straftaten im Amt §§ 331-358). Слова для пошуку - Bestechlichkeit, Bestechung, Vorteilsgewährung/Vorteilsannahme.

Читайте також: Ведете війну з комарями, замість того, щоби осушити болото – Скрипін

Мабуть є спеціальні розпорядження (Richtlinien, Verordnungen), як бути в таких випадках силовикам, тому я звернувся до судової практики. Через те, що серед чиновників в Німеччині це марно шукати такі випадки, то я звернувся до загального пошуку, коли силовики когось провокували на скоєння злочину (Provokation einer Straftat).

Отже, у 2015-му конституційний суд Німеччини якраз розглядав справу, де силовики спровокували засудженного на скоєння протиправної дії. Загалом це ціла купа справ, що розглядались у Європейському суді з прав людини, коли силовики провокували продавців наркотиків на скоєння злочину. Зрештою, суд вирішив, що треба розглядати, чи силовики "пасивно" приймали участь у скоєнні злочину. Чи силовики мали якусь здогадку, щодо можливого скоєння злочину і т.п.

Суд пише своє рішення дуже обережно, бо прямої заборони на провокації злочину не було. Тобто, європейська практика навіть в плані продавців наркотиків дуже суперечлива. Що вже казати про чиновників.

Читайте також: Чому Захід постійно говорить про корупцію в Україні

Якщо повернутись до справи НАБУ проти ГПУ-СБУ. То ми маємо справу з мутним чиновником, який сам називає суму і веде себе дуже "активно". НАБУ особливо не витягає з неї ціну, провокує "пасивно". В свою чергу за чиновником вже є декілька незрозумілих справ, що обгрунтовують застосування провокації проти неї.

Отже, українські чиновники хитро скористались "світовим досвідом" і у нас з'явилась недолуга стаття про провокацію хабаря, по якій тепер можна саджати всіх працівників НАБУ-СБУ-ГПУ чи будь-чого ще, що захоче боротись проти корупції.

Антон ПАВЛЮШКО


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по теміПравила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини