MENU

Волонтерський рух – маркер нашого сьогодення

874 0

Англійською "волонтер" і "доброволець" перекладаються однаково – "volunteer". Такий лінгвістичний поворот певною мірою урівнює волонтерів і бійців-добробатів, котрих ніхто не мобілізував і не залучав до цієї війни. І, якщо говорити про розбудову громадянського суспільства, про готовність брати на себе відповідальність за те, що відбувається навколо, – то це про них. Насамперед про них, пише для "Тижня" Олена Максименко

Вони так само ризикують життям (й іноді гинуть); так само вигорають і носять у собі ознаки посттравматичного стресового розладу.

Якщо чотири роки тому на волонтерів (так, уже й тоді існували такі!) в нашому соціумі дивились як на диваків чи сектантів, або ж щонайменше як на людей, у яких не склалося особисте життя, то сьогодні благодійність і волонтерство увійшли у звичну систему ціннісних координат, стали ознакою хорошого тону, новою етикою.

Волонтерський рух було "легалізовано" в березні 2015-го – набув чинності закон №1408 "Про волонтерську діяльність", що дозволяє здійснювати її всім без обмежень, скасовує бюрократичну процедуру реєстрації волонтерських організацій, надає право займатися волонтерством школярам, ліквідовує фінансово обтяжливе страхування волонтерів тощо.

Читайте також: Парубій: Волонтерство стало справжнім українським феноменом і ознакою сучасної України

Під час прийому на роботу в одну зі престижних арт-галерей столиці на співбесіді кандидатам на посаду ставили запитання: а де ви волонтерите? Певно, відповідь на нього не була вирішальною, проте вона однозначно стала таким собі маркером – маркером сучасного українця, маркером нашого сьогодення, що дає право на краще життя.

Волонтерство – це не лише про війну. Точніше, не лише про війну в її класичному розумінні. Це також догляд за безпритульними тваринами; це допомога паліативним хворим і їхнім родинам (себто таким, що не мають шансів на одужання, проте потребують підтримки й елементарного спілкування); це юридична допомога в судах у справах розстрілу Майдану; це госпіси, дитячі будинки, інтернати для дітей із вадами розвитку тощо. Це будь-яка незахищена категорія суспільства або ж окрема людина, що потрапила в халепу і їй простягають руку.

Це, певно, те позитивне із суто європейської традиції, що гідне запозичення – адже там у волонтерстві беруть участь понад 100 мільйонів громадян. Більше того, це непоганий спосіб мандрувати без значних витрат – безліч міжнародних програм дозволяють молоді їздити світом, виконуючи просту роботу за їжу та житло. Нормальне явище, коли після коледжу людина рік чи два катається світом за подібними програмами, приміряючи на себе різні галузі, й лише потім обирає майбутній фах і відповідний виш для продовження освіти. У Європі ця тенденція давно стала нормою, а віддавати одну десяту частину заробітку на ту чи іншу благочинність – ознакою гарного тону.

Читайте також: Сергій Притула привітав українців з Днем волонтера. ВІДЕО

Взимку 2014-го рамках форуму майданів у Харкові мені пощастило зустрітися зі Збігневом Ромашевським, очільником польського руху "Солідарність" (що свого часу суттєво допоміг Польщі видряпатися із совка). За кілька днів після нашої зустрічі видатного польського реформатора і громадського діяча не стало, тож моє імпровізоване з ним інтерв’ю вийшло останнім. Він підтримував Україну як під час протестів 2004 року, так і тоді. Він говорив про розбудову громадянського суспільства – такого, за якого буде байдуже, хто стоїть "біля керма": "А така дискусія, як була тут, – вона будує громадянське суспільство. І неважливо, хто в такому суспільстві буде президентом і прем'єром! Адже буде збудоване громадянське суспільство! Коли ми, громадяни, організовуємо наше життя і вирішуємо усі справи!". Волонтери і громадські активісти – це ті, хто ведуть війну за розбудову саме такого суспільства.  

Здатність віддавати, не сподіваючись на дивіденди, – це ще одне наше надбання останніх чотирьох років. Живий ланцюг, де з рук у руки передають по цеглинці для укріплення барикад, – він тягнеться з 2013 року в майбутнє. Ознака здорового соціуму, сьогодні це стає трендом. І це круто.  Попереду ще багато роботи. Але вектор руху задано. Із днем вас, "воїни добра"! 


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини