MENU

Чим харчуватися, щоб зміцнити імунітет

2525 0

Однією з найбільш популярних у журналістів "зимових" тем є імунітет та "харчування для зміцнення імунітету". І всі чекають розповідей про часник-цибулю-квашену капусту і шипшину. Це правда, але цього не достатньо:)

Перед тим, як говорити про їжу, варто зрозуміти, як змінюється наш імунітет з роками.

Організм менше виробляє особливо важливих Т- і B-клітин імунної системи, що підвищує ризик інфекцій, затяжних хворінь, і суттєво зменшує ефективність відповіді на вакцинацію (людину вакцинують, а вона все одно хворіє).

Тимус (вилочкова залоза), орган, який "навчає" нові Т-клітини імунної системи, втрачає свої функції. 
Функція тимуса довше зберігається у жінок, ніж у чоловіків. Тому і імунна відповідь у жінок також формується краще.

Хронічні інфекції також прискорюють старіння імунної системи. Наприклад, тривале приховане інфікування організму цитомегаловірусом, вірусами герпесу з віком послаблює імунітет та сприяє вкороченню життя. 
І навпаки, низьке вірусне, бактеріальне, грибкове навантаження є захистом від передчасного старіння та дає шанси на довголіття.

Читайте також: Як швидко схуднути до свят: три кроки

Збільшується кількість аутоантитіл - імунних білків, що атакують власні тканини. До них відносяться: ревматоїдний фактор, антиядерні антитіла (атакують хромосоми ядер), антитиреоїдні (руйнують щитовидну залозу), антитіла до кардіоліпіну (основного компоненту стінок енергетичних станцій клітин-мітохондрій) та багато інших антитіл.

В результаті в середньому та літньому віці нерідко прогресує ревматоїдний артрит, гіпотиреоз, системна червона вовчанка.

Хроніне запалення теж впливає на імунітет. З хронічним запаленням пов'язані цукровий діабет 2-го типу, більшість злоякісних пухлин і хвороба Альцгеймера.

Депресія, тривалий психологічний стрес, соціальні фактори, громадська ізоляція, проблеми в сім'ї теж впливають на імунітет. При хронічному стресі виробляється гормон кортизол, який пригнічує імунітет. Негативну роль відіграють виснажлива фізична робота, переохолодження окремих ділянок тіла (ноги, голова). 

Читайте також: 5 переконливих причин замінити цукор на мед

Дефіцит в їжі мікронутрієнтів (цинку, селену, фолієвої кислоти (вітаміну В9), вітамінів В6, В2, С, А, D і Е), викликаний незбалансованим і одноманітним харчуванням і зниженим засвоєнням поживних речовин. 

Дефіцит білка також пригнічує активність Т-клітин і макрофагів, скорочує вироблення антитіл, тобто послаблює опірність інфекціям.

Незбалансовані за складом продукти харчування сприяють збільшенню ваги та ризику запалень, оскільки жирова тканина виділяє велику кількість речовин, які викликають запалення.

Харчове зло

Запальні процеси виникають при вживанні смаженої їжі (картоплі, котлет, оладів і т.д.), солодкої газованої води, рафінованих вуглеводів (білий і будь-який пухкий хліб, випічка), маргарину та випічці на ньому, надміру червоного та навіть незначної кількості глибоко переробленого м’яса (гамбургери, стейки, сосиски, ковбаси).

Ці продукти містять КПГ (кінцеві продукти глікації), насичені і окислені жири, і викликають запалення при попаданні в організм.

Читайте також: 11 простых советов, которые помогут вести правильный образ жизни даже самым занятым людям

Тому як дорослим, так і дітям не потрібні магазинні і навіть "домашні" тістечка, вафлі, крекери, рогалики з цукровою пудрою, солодкі сирки, і смажені домашні биточки. Ви не помрете сьогодні, з'ївши їх, але при регулярному харчуванні ними, шанси на це дуже зростуть.

Варто мати на увазі, що понад 60% імунної системи і понад 80% імуноглобулінів знаходяться в слизовій оболонці кишечника і забезщпечують захист від чужерідних тіл, харчових антигенів, хвороботворних бактерій та токсинів.

Харчування

Протизапальну дію на організм мають помідори, різноманітні ягоди, горіхи (мигдаль, волоські), насіння льону і чіа, оливкова олія extra virgin, листові і зелені овочі (шпинат, капуста всіх сортів, особливо білокачанна і броколі), бобові, квашені продукти, топінамбур, жирна риба (лосось, скумбрія, тунець, сардини), кава, зелений чай. 

Вони містять поліфеноли, Омега-3 і інші біологічно активні речовини, що пригнічують активність запальних ферменті, зміцнюють кишечний бар'єр та посилюють здатність печінки до детоксикації.

Мій сніданок

Сочевиця. Джерело білку.

Зелені овочі: капусти рукола і броколі, перець.Броколі стимулює синтез надзвичайно важливої речовини -- глутатіону, що забезпечує не лише нормальну роботу печінки, але й активність кишечних ферментів, тобто перетравлюваннята засвоєння їжі та всіх її компонентів.

Морква свіжа. Джерело каротиноїдів та клітковини. Пригнічує розмноження грибків у кишечнику, зменшує вздуття та надмірне газоутворення.

Топінамбур. Джерело інуліну, який дає можливість зберігати різноманітність мікрофлори кишечника, та посилює кишечний імунітет. Сприяє росту Біфідо- та Лактобактерій.

Квашена капуста з хроном. Джерело молочної кислоти, яка також необхідна для кишечнрх мікрофлори.

Помідори в'ялені(привіт з Італії) – джерело каротиноїду лікопену, який має протизапальні властивості та 

Вівсяні пластівці запарені з насінням льону (не варені) – 1 столова ложка.

Читайте також: Каким должен быть полезный перекус в офисе

Ягоди гранату, брусниці, ожини і малини, жменя. Джерело поліфенолив, які маєть сильні протизапальні властивості, посилюють дію вітаміну С, захищають мозок від старіння та хвороби Альцгеймера.

Брусниця – пригнічує розмноження грибкових інфекцій Candida в кишечнику.

Гранат – не дає розмножуватись бактеріям роду Shigella.

Журавлина – гнилісні бактерії.

Малина – діє на стафілококи.

Насіння чіа розмочене, пів кавової чашечки. Джерело рослинної омега-3, розчинної клітковини. Оздоровлює роботу травної системи.

А як же ж часник: цибуля, хрін, гірчиця, редька, лавровий листок, гвоздика кориця?

Вони дружньо пригнічують розмноження стафілококів в організмі, тобто є природніми антибіотиками широкого спектру дії.

Оксана СКИТАЛІНСЬКА, дієтолог


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини