MENU

Екс-міністр фінансів: Ці дві цифри є свідченням серйозних системних проблем

3342 0

У коментарях до моїх дописів читачі підняли проблему кредитної активності банківської системи України. Тема варта окремої уваги. Оприлюднені попередні дані 2017 року дозволяють зробити деякі важливі оцінки та висновки.

За минулий рік банки збільшили обсяг кредитів, наданих резидентам України (юридичним і фізичним особам), майже 19 млрд. грн. Водночас обсяг кредитів, наданих урядові (через інструмент ОВДП), збільшився на 105 млрд грн.

Ці дві цифри є свідченням серйозних системних проблем.

Читайте також: Чому в Україні бізнес не чує політиків

Проблема перша. На ринку кредитних послуг українських банків "працює" непідйомний для економіки конкурент за гроші. Видно, хто виграє в цьому змаганні. І це не економіка. Банки надають перевагу кредитуванню уряду. 

Дуже важливо розуміти базову причину такого явища, що завжди негативно впливатиме на економічний розвиток країни. А такою причиною є великий дефіцит бюджету. Це ще один поганий наслідок хронічного життя з нестачею коштів. А нестача, за моїми оцінками, перевищує оприлюднену за 2017-й цифру в 47,8 млрд утричі. Поряд із погашенням старих боргів на ринку виникає проблема пошуку додаткових сум у розмірі дефіциту бюджету. За таких умов уряд постійно витіснятиме з ринку позик українську економіку. До того ж тут і доходність пристойна, і справно платять за зобов’язаннями.

Проблема друга. За всієї привабливості позик уряду в економіці можна знайти сектори, де є можливість заробити більше від кредитування. Та ця первинна "привабливість" може перетворитися на свою протилежність. Бо ризики великі, чимало невизначеності. Велика частина цих ризиків знову ж таки зумовлена бюджетними проблемами. Але не тільки. Це й питання судової системи, корупції, регуляторної політики, захисту прав власності й чимало чого іншого.

Читайте також: Як Україні позбутися економічної несвободи

У результаті маємо справу з явищем, коли банки, "хлібом" для яких є гроші, відмовляються від цього "хліба". Українським банкам не дуже потрібні гроші. Бо їх складно кудись вкласти. Наголошу: не "витратити", що часто перетворюється на "втратити", а вкласти там, де вони будуть повернуті з доходом.

Дві прості цифри. А як багато вони говорять для тих, хто хоче їх розуміти й адекватно діяти. Діяти для того, щоб банки стали партнерами зростання української економіки.

Віктор ПИНЗЕНИК


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини