Російська пропаганда навряд істотно вплине на результати президентських виборів – політолог
Не думаю, що для нас скандал із витоком даних і використанням Facebook на виборах така ж болюча проблема, як на Заході, пише у своєму блозі на "Новому часі" Володимир Фесенко. Але все ж проблема існує.
Витік даних поки мало торкнувся України, і скандал із Facebook лише побічно вдарив по нас. Хоча аудиторія тепер стане підозріліше ставитися до різних фішок соціальної мережі.
Я особисто стримано ставлюся до цієї платформи – вона радше для вираження емоцій, ніж для серйозних обговорень. Це майданчик для лайків, а не обміну думками. Серйозні тексти в Facebook не читають.
Тому в нас навряд чи станеться бойкот і масова відмова від соцмережі з тієї простої причини, що їй просто немає заміни. Для нас Facebook – головний майданчик неформальній суспільно-політичної комунікації.
Звичайно, використання інструментів Facebook у рамках майбутньої президентської кампанії в Україні можливе. Російські спецслужби й та величезна інформаційна армія, яка з ними пов'язана, працює в соцмережах. Саме тому офіційний Київ відрізав або хоча б спробував знизити вплив російських соцмереж, за допомогою яких можна було впливати на наші вибори.
Такі Facebook-технології як робота з великою кількістю даних і тарґетування добре знайомі Москві. Вони спрацювали на американських виборах і на голосуванні за "Брекзит", спрацюють і на наших виборах. Проте ефект буде обмежений.
Читайте також: Магера: Мажоритарка для України нині є абсолютним злом
Річ у тому, що основна маса української аудиторії все ж черпає інформацію з телевізора. Із позиції отримання новин інтернет і соцмережі охоплюють не більше 50% населення. А з позиції активного отримання інформації ця частка ще менша.
До того ж частина активної аудиторії соцмереж взагалі не ходить на вибори, на відміну від телевізійної. Наша партія телевізора куди активніша, ніж партія соцмереж. А тому і вплив на наші вибори буде меншим, але все ж таки буде.
Річ у тім, що український Facebook дуже сегментований. Є умовна аудиторія патріотів, є любителі/не любителі Порошенка, є різні критики – тут гратимуть, як у США, за настроєм. Російські спецслужби й усі, хто працює на фронті інформаційної війни в Росії, знавці своєї справи. Тут треба віддати належне – вони працюють не в лобову, а на внутрішніх українських конфліктах.
Буде кілька ліній російського впливу в соцмережах.
По-перше, гра на настроях – посилення конфліктів, роз'єднаності, емоцій "зрадофільства" і розчарування. Спробують мобілізувати електорат на користь проросійських кандидатів – від Рабіновича до Бойко.
На протилежному фланзі майданних і постмайданних партій буде дещо по-іншому. Тут ставка на роз'єднання і розкол аудиторії. Ті, хто поділяє європейські цінності і підтримував Майдан, стануть між собою воювати. Додатково потрібно посилити депресивні настрої так, щоб більшість людей із подібними переконаннями не пішли на вибори.
Читайте також: Як Росія використовує кемеровську трагедію в інформаційній війні проти України
Ну і третя група – це ті, хто перебуває у стані гострого політичного неврозу або під синдромом Савченко. Тобто люди, які відчувають украй агресивне ставлення до влади. Ідея полягатиме в тому, що змінювати владу потрібно силою, а не за допомогою виборів.
Методи захисту від подібних тактик існують. Найефективніший – залізна завіса. Кажуть, що проти лома немає прийому. Але це тільки у прислів'ї так, в інтернеті все інакше. Так, існують програми, що дозволяють обходити блокування російських соцмереж, але їхня заборона все ж істотно знизила вплив пропаганди на наш інформаційний простір.
Заборона російських телеканалів спрацювала ще краще. Звичайно, їхня українська аудиторія була не такою великою, але як показала ситуація зі Кримом і Донбасом – вплив росТВ виявився дуже сильним.
Залізна завіса – найпростіший, нехай і не стовідсотковий метод впливу на ситуацію.
Росіяни впевнені, що добре знають українців. Однак вони далеко не завжди розуміють нашу ментальність, її соціологічну і політичну специфіку.
Тому на президентських виборах буде багато пострілів у молоко – ККД російського втручання тут не передбачається високим. У вирішальній мірі результати наших виборів залежатимуть від українських громадян, а не від російської пропаганди в соцмережах.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки