MENU

Ліки через Інтернет: що потрібно змінити

6349 0

Питання якості та доступності ліків в Україні – одне з найболючіших питань для наших громадян. Оскільки Україна належить до країн з низьким доходом на душу населення, то відповідно далеко не кожен українець може собі дозволити придбати якісні ліки. Наші аптеки переповнені фальсифікатом та ліками з низькою терапевтичною ефективністю, а багатьох життєво важливих препаратів в українських аптеках просто не існує. Але знайти їх можна на чорному ринку. Замовити потрібний вам препарат можна в Інтернеті. Єдине що – ви ніяк не зможете проконтролювати походження, умови зберігання та якість таких ліків. Вам залишається лише сподіватися на те, що замовлений вами препарат, який не зареєстрований в Україні, не є підробкою, хоча імовірність цього є замалою.

Купівля ліків у мережі – це окрема проблема в Україні. До цих пір діяльність інтернет-аптек у нашій країні не легалізована. Але у березні цього року до Постанови Кабінету Міністрів України N929 від 30.11.2016 "Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами, імпорту лікарських засобів (крім активних фармацевтичних інгредієнтів) ", у березні цього року було запропоновано внести зміни, які спрямовані на легалізацію роздрібної торгівлі лікарськими засобами через Інтернет. При цьому у проекті Постанови зазначається, що займатися дистанційною роздрібною торгівлею дозволяється лише через веб-сайти, які належать зареєстрованим в країні аптекам.

Що насправді потрібно змінювати

У експертів не має сумнівів, що від легалізації купівлі ліків в інтернет-аптеках для пересічного українця нічого не зміниться. Що говорити про купівлю ліків онлайн, якщо фальсифікат доходить до аптечних полиць. Яка різниця, де саме придбає українець препарат, якщо він однаково буде неефективним? За словами заступника міністра охорони здоров'я Романа Ілика, на ринку України трохи більше 2% фальсифікованих ліків, але експерти говорять, що ця цифра сягає мінімум 10%. За даними Держлікслужби, найчастіше фальсифікують антибіотики та гормональні препарати.

На що дійсно слід звернути увагу, так це на нормативно-правову базу, правоохоронні структури та органи державної влади, які мають опікуватися цими питаннями. Без цього легалізація інтернет-аптек для громадянина України не принесе нічого корисного; це стане лише інструментом, завдяки якому у підприємців з'явиться можливість отримувати більші прибутки.

Читайте також: Як обрати лікаря, якому довіряєш

Перед тим, як проводити легалізацію продажу ліків в Інтернеті, слід врахувати наступні обставини:

Лікарський засіб не є вибором пацієнта. У всьому цивілізованому світі ліки купуються в аптеках лише за рецептом лікаря. Так, ліки не є вибором пацієнта. Препарат має бути отриманим з рук спеціаліста – фармацевта або ж провізора. Якщо мова йде про торгівлю через Інтернет, то у більшості випадків споживач сам обирає лікарський засіб, а доставляє йому ліки кур'єр, який не має відповідної освіти.

Лікарський засіб потребує особливих умов зберігання. Усі ліки мають зберігатися на складах належним чином, що зазначено у листку-вкладиші. Для дотримання усіх норм по зберіганню препаратів має бути відповідна матеріально-технічна база та персона з відповідною кваліфікацією. Ви не можете бути впевненими у тому, що куплений в мережі лікарський засіб, зберігався належним чином. Для багатьох ліків має бути дотриманий холодовий ланцюг – технологія безперервного дотримання холодної температури при зберіганні та транспортуванні препарату. Чи буде він дотриманий у випадку торгівлі через Інтернет?

Ліцензія для інтернет-аптек. Згідно з новими поправками до згаданої вище постанови Кабінету Міністрів, продаж ліків через Інтернет будуть мати право лише аптеки, які мають відповідну ліцензію. Рішення розумне, адже усі аптечні заклади перебувають під постійним контролем державних органів. Але виникає питання – як саме Держава зможе контролювати продаж ліків у мережі? Як саме буде перевірятися діяльність того и іншого веб-сайту? Чи зможемо ми бути впевненими у якісній роботі наших правоохоронних структур та органів державної влади в умовах, коли через Інтернет можна придбати навіть наркотичні препарати?

Читайте також: Что происходит с телом, когда ты пьешь кофе каждый день или отказываешься от него?

- Контроль якості та походження. Для того, щоб українці отримали доступ до якісних ліків, має бути налагоджений контроль за походженням лікарського засобу, його якістю за терміном придатності. Важливою є можливість простежити за рухом кожного препарату від виробника чи імпортера по споживача. При купівлі ліків через Інтернет такі вимоги не виконуються.

Варто звернути увагу, що користувачі Facebook переважно прихильно ставляться до легалізації продажу ліків через інтернет, що видно з результатів опитування. Це, звісно, не зріз усього населення України, але ми можемо стверджувати, що ліберальна частина суспільства налаштована висловитись "за" легалізацію. Проте, знову ж таки, прихильникам варто усвідомлювати, що продаж лікарських засобів через інтернет мусить бути ефективно врегульований і відбуватися лише в умовах чіткого законодавства і налагодженої роботи наглядових органів державної влади.

Ще одна важлива проблема, на яку слід звернути увагу нашим можновладцям – відсутність на українському ринку численних препаратів, які є життєво-важливими для певних груп хворих. Як правило, це рідкісні (або орфанні) захворювання. Людина, що страждає на таку хворобу, вимушена шукати препарат деінде, і коли виникає питання порушувати закон, чи врятувати собі життя, то відповідь очевидна. Дуже часто такі хворі отримують ліки через Інтернет досить сумнівної якості. Держава має втрутитися у це, і якщо Україна не здатна забезпечити такими ліками своїх громадян, то нам слід просити гуманітарної допомоги. Це єдиний можливий шлях отримати якісні препарати, які будуть допомагати.

Глобальна проблема 

Разом з тим, купівля лікарських засобів у мережі Інтернет стає проблемою світового рівня. Експерти ВООЗ встановили, що підробити можна абсолютно усі види лікарських засобів, починаючи від знеболюючих препаратів та закінчуючи ліками для лікування смертельних захворювань (WHO/EMP/RHT/2017.02). І якщо раніше проблема фальсифікату медпрепаратів стосувалася виключно країн, що розвиваються, то тепер це стосується абсолютно всіх. Поштовхом до цього стало експоненційне зростання інтернет-користувачів, завдяки чому фальсифікатори отримали доступ до глобального ринку. При цьому найактивніше розповсюдження фальсифікованих або некондиційних препаратів відбувається у країнах з низькою якістю нормативної бази та правоохоронної системи у сфері лікарських засобів. Наприклад, придбати ліки в мережі Інтернет можна і в Німеччині, і в Україні, але німецька регуляторна система та діяльність відповідних структур зводять до мінімуму вірогідність купівлі низькоякісного препарату, у той час як у нашій державі це зовсім не так.

Варто зазначити, що саме через загрозу розповсюдження фальсифікату у більшості країн ЄС торгівля ліками через Інтернет заборонена. А ВООЗ для боротьби з фальсифікатом у мережі у 2013 році створила Глобальну систему з нагляду та моніторингу. Дана система збирає інформацію про інциденти з фальсифікованими та некондиційними препаратами, надає екстрену допомогу та технічну підтримку країнам та регіонам, що стикнулися з цією проблемою, а також надає рекомендації із запобігання розповсюдження фальсифікованих лікарських засобів.

Якщо ви придбали ліки в мережі

Громадська організація Платформа Здоров'я закликає українців бути пильними при купівлі ліків в мережі Інтернет. Ось перелік контрольних питань, які вам потрібно пояснити для перевірки якості купленого препарату:

- Чи отримали ви саме той препарат, який замовляли? Чи не привезли вам генерик, або препарат з подібною терапевтичною дією?

- Чи витримане вказане дозування?

В якому стані упаковка препарату, чи не забруднена вона, чи не порушена цілісність захисних ярликів?

- Чи є у ній листок-вкладиш для пацієнта українською мовою?

- Чи не має препарат нехарактерного виду, форми чи консистенції?

- Чи вказано у податковій декларації, що мова йде саме про лікарські засоби?

- Чи співпадають номер та термін придатності на внутрішній та зовнішній упаковках?

- Чи не помітили ви раптом підозрілих операцій з вашою кредитною карткою після оплати товару?

Будьте уважними при купівлі ліків у мережі Інтернет, і якщо вам продали товар неналежної якості, то ви маєте повне право вимагати якісний препарат або гроші, які сплатили. За Законом України придбання ліків є звичайним договором роздрібної купівлі-продажу. Це означає, що протягом 14 днів, не рахуючи дня купівлі, ви маєте право повернути товар. Але у випадку з лікарськими засобами відповідно до частини 8 ст. 8 Закону України "Про захист прав споживачів" обміну та поверненню підлягають лише придбані ліки неналежної якості (наприклад, якщо у препарату вийшов термін придатності).

Тимофій БАДІКОВ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини