MENU

"Дорости до конституціоналізму" набагато важливіше, аніж просто одержати Конституцію

960 0

Дорости до конституціоналізму

Звісно, коли ми говоримо про форму державного правління, то це часто виглядає суцільною абстракцією.
Проблема ж, зрештою, не у ній, а у тому що сама ідея конституціоналізму для українців – абстракція.

Наприклад, тривалий час у нас точилася дискусія щодо федерального устрою. Хоча зараз сама ідея федералізації дискредитована та міцно асоціюється з федералізмом. Але, загалом, не можна сказати, що федералізм якесь безумовне зло. Просто, очевидно, що він – зло для сучасної України.

Читайте також: Конституція як Біблія права. Чи треба її міняти?

У США існує чіткий поділ компетенції між центром і суб'єктами федерації. Кожен займається своїми питаннями і не лізе в чужі. І ця система працює. В умовах України будь-яка спроба федералізації мала б лише два варіанти та сценарії розвитку: Боснійський та Російський. Тобто, або регіони би перетягнули ковдру на себе, і держава стала би конгломератом феодальних вотчин, або би вся федеративність стала би номінальною, і центр би все зосередив у своїх руках.

Тому федерація – не для України.

Те саме і з формою правління. Нинішня наша конституційна модель – не така погана. Так, недосконала, але як модель – нормальна.

Але хіба в Конституції написано, що генпрокурор має бути кумом президента?

Але і в громадян розуміння компетенції та того, що у кожного є своя сфера відповідальності, теж відсутнє наглухо.

Вони за гречку обирають мерів (а здебільшого – взагалі не ходять на вибори), а потім чекають, що президент їм вивозитиме сміття.

Читайте також: Сезон відкритих списків: чи внесе осінь ясність у схему виборів?

Ми одержали Конституцію раніше, аніж доросли до конституціоналізму. Десятиліттями сама ідея "правил гри" витравлювалася з суспільної свідомості, і результати цього – очевидні. Ніхто не хоче дотримуватися правил, але всі хочуть дотримання правил, щодо себе.

Звісно, наша Конституція не ідеальна, і я маю чимало ідей, як її можна змінити. Але ці зміни не матимуть смислу, якщо не спиратимуться на розуміння простих істин: правила потрібні, якщо вони потрібні всім – їх всі і мають виконувати. Це в є "дорости до конституціоналізму", що набагато важливіше, аніж просто одержати Конституцію.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Петро ОЛЕЩУК, політолог


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі


Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини