MENU

А куди ділись гроші?

2900 0

За перший квартал економічний ріст США сягнув 4%. У нас – близько 3%. Думаю, що у другому кварталі буде точно 3%. Та українські реалії значно складніші.

Згадаймо два періоди спаду – у 2014-2015 роках це було 15%. Не забуваємо 2009 рік, де теж було майже 15% спаду. Та є ще більш важлива річ – якість економічного росту. І це мене надзвичайно хвилює.

Щоб зрозуміти проблему, наведу цифри минулого року. Цього року картина та сама, але цифри не такі показові. Торік українська економіка виросла на 2,5%. Але візьмемо промисловість, де +0,4%, і сільське господарство, де  -2,7%. Тож у людей виникає питання – а що дало економічне зростання у 2,5%?

Торгівля. Вона зросла на 8,8%. Виникає наступне питання – а чим торгували? Якщо промисловість майже по нулях, сільське господарство у мінусі, значить торгували імпортними товарами. Ось так знову виходимо на проблему обмінного курсу і торгівельного балансу.

Читайте також: Почему у правительства осталось так мало денег

Минулого року сталися недобрі речі. Хоча багатьом людям може це й подобається: зарплата і пенсія виросла на 37%. І це при тому, що економіка – на 2,5%.

І не треба бути економістом, щоб зацікавитись – а куди ділись ті гроші? Перша частина пішла в ціни, друга – в імпорт. Так, ми у плюсі та це не здорове зростання.

І потім, економіка не може розвиватися без інвестицій. Щоб випускати якусь продукцію, треба вкластися. Торік ми залучили 15%, що значно менше ніж було у попередні роки. Та всі ці гроші йдуть не на розширення, а на заміну старого зношеного обладнання. Тому це не той рівень, при якому економіка може розвиватися. Приросту іноземних інвестицій немає.

Читайте також: Яблоко за триллион: почему капитализация Apple в восемь раз превышает ВВП Украины

Якщо подивитись на структуру іноземних інвестицій, то в окремі роки відбувався приріст за рахунок фінансового сектору, образно кажучи рекапіталізація. Це інвестиції під дулом кулемета. Це коли вам кажуть – або вкладаєте у банк, або ми його забираємо. Це не добровільний внесок.

Розберімося, чого боїться інвестор. В Україні можна заробити дуже багато, але ключова проблема – оцінити результати роботи. Якщо не знати, який курс тут буде через 2-3 роки, то як можна інвестувати? А якою буде інфляція? І тут ми знову повертаємося до проблеми дефіциту бюджету. Це фундаментальні речі.

Згадаймо, що було 10 років тому – чи розвивалась країна? Розвивалась – з темпами у 6-10%. Чи була корупція? Була. І я не хочу зменшити цю проблему, але паралельно потрібно вирішувати і структурні речі.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Віктор ПИНЗЕНИК


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини