Заперечення, страх, прийняття. Онлайн-сервіси таксі та Україна
Державам час змиритися з фактом, що поширення онлайн-сервісів таксі – неминуче. Заперечення, страх, прийняття – так виглядає взаємодія державних, правових та економічних структур з онлайн-сервісами таксі, пише для НВ.Бізнес Олександр Дяченко.
Що відбувається в світі?
Онлайн-сервіси таксі, вдираються на ринки перевезень, та займають нішу традиційних перевізників. Автоматизація процесу, а також доступ до дешевих водіїв непрофесіоналів, призводить до того, що вартість поїздки сильно знижується, а служби старого зразка, які звикли заробляти багато і платити великі податки (податки + вартість ліцензії) стають нерентабельними.
Природно, що протести проти таких змін охопили мегаполіси, в яких з'явилися потужні, в більшості випадків іноземні онлайн-сервіси таксі. Незадоволеними виявилися таксисти традиційних служб. По інший бік барикади опинилися пасажири, яким сподобалася ціна і простота процесу замовлення авто – не відриваючись від смартфона.
Стан "страху" перед онлайн-сервісами таксі можна спостерігати на актуальних прикладах Греції та Іспанії. Водії традиційних служб таксі страйкують, блокують дороги і вимагають від влади обмежити діяльність доступних і зручних онлайн-сервісів. Держави, виконуючи роль регулятора, в цій ситуації діють по-різному. Залежно від країни, рішення про регулювання таксі приймається на державному або місцевому рівні. У тих випадках, де регулювання таксі обов’язок місцевої влади, остання виявилися заручником таксистів, які вимагають прибрати з ринку онлайн-сервіси. В той самий час, онлайн-сервіси популярні серед місцевого населення. Відповідно влада займає різну позицію щодо онлайн-сервісів таксі залежно від країни. Португалія легалізувала Uber, а ось Франція обмежує роботу компанії.
Читайте також: Uber як система формування відносин між споживачами та бізнесом
Місцем епічної битви таксі нового типу і місцевої влади став Лондон. Починаючи з вересня 2017 по червень 2018 стався конфлікт в результаті якого Uber позбавили ліцензії, але врешті-решт онлайн сервіс отримав ліцензію назад.
На загальноєвропейському рівні, боротьба з онлайн-сервісами таксі вилилася в позов іспанської асоціації таксистів до суду Євросоюзу. В результаті позову міжнародний сервіс замовлення таксі Uber визнали транспортною компанією, яка відповідно зобов'язана дотримуватися вимог транспортного законодавства країн учасниць ЄС, в тому числі щодо таксі.
Позиції держав визначають перспективи розвитку нового таксі у світі. Продумана політика влади, може підтримати національні сервіси і допомогти їм вийти на новий рівень. Наприклад, як повідомляє Financial Times, у Великобританії, онлайн сервісу Uber конкуренцію, незабаром складе Індійська компанія OLA. Також з появою онлайн-служб традиційні кеби Лондона почали приймати оплату карткою, цього від них не могли домогтися користувачі.
Легалізація онлайн-сервісів, після заборони, відбулася не так давно в Фінляндії і Швеції. Урядом були прийняті необхідні поправки до законодавства, щоб легалізувати інформаційні сервіси таксі.
Таким чином, не дивлячись на опір, онлайн-сервіси таксі поширюються, замінюючи в сучасному технологічному світі традиційні таксі. Чи матиме конкретна держава користь з цієї тенденції або втратить час і гроші на боротьбу з нею – залежить від мудрості конкретного уряду і гнучкості онлайн сервісів таксі.
Чого чекати Україні?
На відміну від європейських зарегульованих ринків перевезень, унікальність нашої ситуації полягає в тому, що онлайн-сервіси, як локальні, так і зарубіжні проникли в нерегульований український ринок перевезень. На відміну від налагоджених роками систем регулювання таксі в Європі, український сегмент з розваленого радянського швидко перейшов в стихійний стан. Застаріле законодавство і відсутність контролю, призвели до того, що ринок таксі розвивався сам по собі не завдяки, а всупереч державному регулюванню.
У поєднанні з відсутністю дієвого контролю за діяльністю таксі, це призвело до різноманіття компаній і ускладнило контроль. В результаті близько 99% ринку таксі зараз знаходиться в тіні. При цьому розв'язані руки недобросовісних перевізників, які працюють на шкоду безпеці пасажирів і якості обслуговування, процвітає місцева мафія в таксі, яка контролює "хлібні місця" (вокзали, аеропорти, інші місця скупчення людей).
Читайте також: Спільна риса українського бізнесу: набрати оберти та перетворитись на г*вно – блогер
Великі національні онлайн-сервіси, виступають, чи не єдиним організуючим фактором дикого ринку перевезень. Вони не є панацеєю, але забезпечують відносний порядок: проводять моніторинг стану авто, відсівають неблагонадійних водіїв, інвестують в якість для створення репутації. Таким чином, на відміну від Європи, практично всі водії в Україні замість протестів природним чином інтегрувалися в роботу нових служб.
Незадоволеною в цій ситуації виявилася "агресивна меншість": близько 5% перевізників преміум сегменту, які в силу великої вартості поїздки можуть дозволити собі витрати на податки, а також чиновники, зацікавлені взяти галузь під контроль.
Основні проблеми, пов'язані з нашими реаліями полягають у тому, що, відсутність контролю забезпечує існування на ринку недобросовісних перевізників, які конкурують за рахунок найнижчої ціни ігноруючи стандарти якості та безпеки. Таким чином, 95% водіїв (а це близько 200 тисяч осіб), опинилися поза правовим полем. Вони всіляко уникають ліцензування через занадто велике податкове навантаження, або недовіру до влади та юридичні ризики, пов'язані з веденням підприємницької діяльності
Виходячи з перерахованих проблем, а також груп інтересів, можна припустити 2 сценарії, розвитку подій.
1) План агресивної меншості, передбачає покладання, відповідальності за діяльність таксі на інформаційно-диспетчерські служби – ІДС та оподаткування водіїв за ставками, закріпленим в податковому кодексі - ПКУ.
У таких умовах, єдиним "постраждалим" виявиться ІДС яка легально працює в Україні. Адже на практиці притягнути до відповідальності водія дуже складно. Не передбачено ніяких реальних дій для боротьби з нелегальними ІДС, а також тими, чиї офіси розташовані за кордоном. Тиск на українські ІДС призведе до згортання великих легальних компаній і зростання ноунейм проектів, які регулярно змінюють назви і збирають клієнтів по SMS. Незначно виросте преміум сегмент таксі, якісний, але недоступний більшості через велику ціну і малу кількість автомобілів. На місцевому рівні, буде ще більше можливостей для розвитку корупції, адже нелегали все одно платять, хоч і не в бюджет, будуть розвиватися повністю нелегальні компанії, наприклад заборонене Яндекс таксі.
Читайте також: Три стратегічні помилки, яких в Україні припустився Uber
2) Галузеве рішення полягає у тому, щоб спростити вимоги законодавства для водіїв, які співпрацюють з онлайн-сервісами. Таке спрощення, передбачає виділення непрофесійних перевізників в окрему категорію. Для цієї категорії передбачена реєстрація за заявним принципом і відсутність звітів/штрафів (тобто без рішень чиновників, а значить без корупції) плюс невеликий фіксований податок близько 1-2 МЗП на рік.
Такий підхід в разі реалізації, вирішить основну проблему, а саме несплату податків більшістю водіїв. Введення нової категорії водіїв і їх регулювання не торкнеться діючого ліцензованого таксі, і дозволить ефективно боротися з рештою недобросовісних перевізників. Нова категорія водіїв необхідна ще й тому, що більшість сучасних "нелегалів", мають основне місце роботи крім таксі (чого раніше не було), і не можуть використовувати існуючі податкові системи. Невеликий, але масовий податок, дозволить зберегти роботу і підробіток для водіїв, доступні ціни для пасажирів і забезпечить близько 1 млрд гривень на рік для бюджету. Безсумнівно такий крок це істотне податкове послаблення для громадян, але воно необхідне в умовах розвитку економіки України, адже працюючий громадянин, який платить мізерний податок, набагато корисніший для держави, ніж безробітний, який знаходиться на утриманні. В іншому випадку, спроба влади прийняти законопроект, який передбачає "зловити на гарячому" 200 тисяч українських водіїв, або не призведе ні до чого, або викличе масові протести перевізників.
Перший шлях вже випробуваний окремими депутатами, законопроекти які передбачають "закручування гайок" уже 6 років припадають пилом в ВРУ. Альтернативний законопроект, який влаштовує галузь і вигідний пасажирам буде представлений громадськості цієї осені.
Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitter і Telegram
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки