Економічний парадокс: чому нам здається, що ціни зростають значно швидше, а статистики щось "мутять"
Щойно Укрстат повідомив, що споживчі ціни в серпні не змінилися, а з початку року інфляція становить всього 3.6%.
Проте, мабуть більшість громадян готові битися об заклад, що ціни зростають значно швидше, а статистики щось "мутять". Таке сприйняття інфляції не тільки в Україні, а й в розвинутих країнах. В більшості випадків громадяни вважають, що реальна інфляція вища за офіційні цифри.
Цей парадокс має досить просте пояснення. Справа в тому, що ми звертаємо свою особливу увагу на ті товари чи послуги, які зросли останнім часом найбільше. Потім вираховуємо відсоток зростання і вважаємо цей показник "справжньою" інфляцією. Хоча, зростання, наприклад, ціни на яйця на 50% при незмінності інших цін, практично не впливає на інфляцію.
Звісно, буває, що влада справді тисне на статистиків, заставляючи тих маніпулювати різними показниками для досягнення владою своїх політичних цілей.
Згадаймо фразу, яку в свій час Марк Твен приписав прем‘єру Великої Британії Дізраелі: "Існує три види брехні: брехня, нахабна брехня і статистика". В Совєтському Союзі і деяких його уламках таке було і нині триває.
Маю небезпідставну надію, що у нас не так. Нацбанк, проводячи політику інфляційного таргетування, протягом року підвищував облікову ставку (наразі вона 18%) з метою зниження інфляції до цільового показника 5%. Багатьом така політика НБУ не подобається, але, як бачимо, в порівнянні з попередніми роками інфляція зменшується.
Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitter і Telegram
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки