MENU

Жодного разу, з вини України, не було перервано постачання блакитного палива до ЄС – експерт

1494 0

Усім відомо, що Україна дуже тісно пов’язана з країнами Європейського союзу через енергетичну інфраструктуру, більш за все через газотранспортну систему.

Саме через це наші опоненти розвивають тезу про те, що українська інфраструктура неконкурентоздатна та перебуває в критичному стані. Насправді ситуація не виглядає настільки категоричною. Україна безперебійно виконує усі покладені завдання по надійному постачанню ресурсів.

Читайте також: Ціна на газ: як вибратися із тарифної пастки

Якщо говорити про природний газ, Україна стабільно виконує таку задачу більше 50 років. Жодного разу, з вини України, не було перервано постачання блакитного палива до ЄС. Були два випадки переривання поставок природного газу в 2006 та 2009 році, які виникли внаслідок форс-мажорних дій політичного керівництва Росії. Тому цей аргумент про ненадійність української інфраструктури не відповідає дійсності.

Водночас є вузькі місця, вони є в кожній системі, над якими потрібно працювати. Тому підтримання надійності енергосистеми України, і покращення її технічних характеристик це нерозривне питання, яке пов'язане з проведенням реформ в енергетиці.

На сьогоднішній день в енергетичній галузі України проводяться реформи, головним дороговказом в енергетиці є Енергетична Стратегія України до 2035 року. Даний документ розроблявся робочою групою під керівництвом експертів Центру Разумкова та був схвалений Урядом України в 2017 році. Одним з важливих пріоритетів є інтеграція української енергетичної системи до європейського ринку та її синхронізація з ENTSO-E. У 2016 році було підписано відповідний договір, який передбачає об’єднання енергосистем України та Молдови з європейською енергомережею. Заплановано, що загальний переток складатиме близько 4 ГВт електричної енергії в режимі експорту або імпорту. Дуже важливо також реалізувати таку синхронізацію і з політичних причин, – це насамперед обмежитись від російської енергосистеми.

На сьогоднішній день Україна в цьому питанні рухається послідовно згідно із планом дій. Для повноцінної реалізації такого плану потрібно близько $0,3 млрд. Немає жодних сумнівів що такі заходи будуть виконані своєчасно та в повному обсязі. За оцінками, до 2022 року, Україна зможе досягти повної інтеграції з енергосистемою Європейського Союзу.

Головною складовою реформ енергетичної галузі є оновлення потужностей, оскільки знос основних фондів енергосистеми України досягає критичного значення – 70%. На превеликий жаль попередні методики визначення тарифів будувались по системі “витрати плюс”, що не сприяло залученню інвестицій.

Читайте також: Снова осень и снова – дефолт стучит в двери Украины

Сьогодні заплановано впровадження системи RAB-регулювання, тобто коли буде визначитись тариф в залежності від вартості активів. Такий підхід дозволить покращити стимули для інвесторів, надасть можливість підприємствам більш якісно проводити довготермінове планування своєї діяльності. На сьогоднішній день жодних альтернатив даній системі немає. Така методологія дуже добре себе показала в країнах Європейського Союзу. Думаю це дозволить дати поштовх для посилення надійності та безпеки енергетичної системи України.

Революційним кроком в реформах стало рішення Уряду України про перехід на новий формат ціноутворення на природний газ та вугілля на імпортний паритет. Що це означає? Це означає, якщо раніше фактично до 2016 року ціни встановлювались адміністративним шляхом під політичним тиском. Так рішення про прив’язку цін, на період повноцінного становлення ринку, до імпортного паритету дозволило залучити додаткові фінансові потоки для підтримання інфраструктури.

Зараз багато запитань щодо коректності так званих формул “Ротердам плюс” та “Дюсельдорф плюс”. Дані системи не можна назвати ідеальними, але їх запровадження це серйозний крок вперед на зустріч ринку, який створити за короткий час просто неможливо. Тому альтернативи таким формулам в цей період не існує. Якщо говорити про “Ротердам плюс”, від неї можна буде безболісно відмовитись не раніше 1 липня 2019 року, коли суб’єкти ринку будуть готові і сам ринок електричної енергії повноцінно запрацює. Після запуску ринку ми перейдемо на ціноутворення по індикаторам, які будуть формуватись в ринковому середовищі на базі попиту та пропозиції.

Зв’язок реформ та інфраструктури дуже важливий, адже лише після синхронізації української енергосистеми з ENTSO-E та ENTSO-G, відбудеться повноцінний запуск ринків електричної енергії та природного газу, що створить додатковий імпульс для розвитку вітчизняної економіки.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Володимир ОМЕЛЬЧЕНКО


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини