MENU

Червоно-чорний стяг. Яким був прапор УПА

5182 0

Про червоно-чорний прапор в УПА.

Останнім часом загострилися спекуляції довкола червоно-чорного прапора, зокрема – його використання у визвольній боротьбі ОУН та УПА. Є такі, що помилково називають цей стяг прапором УПА, а є такі, які, теж помилково, взагалі заперечують його використання повстанцями й навіть існування в той час.

Мушу нагадати й одним, й іншим статтю чотирирічної давності, де це питання було з’ясоване. Ось основні положення щодо прапорів в УПА:

– Червоно-чорний прапор – офіційний стяг ОУН, затверджений ІІ великим збором у Кракові в квітні 1941-го.

Читайте також: Історія однієї підпільної друкарні: зброєю українських повстанців було і слово. ФОТО

– УПА не мала якихось власних окремих прапорів. Жодних документів про це не виявлено. У діяльності використовувалася національна (державна) символіка – синьо-жовтий прапор і тризуб

– У джерелах зафіксовано й випадки використання червоно-чорного стяга в УПА. Це не означає, що він був прапором УПА. Жодних документальних підтверджень цьому немає. У відомих випадках використання червоно-чорного прапора він не фігурує самостійно, а поряд із синьо-жовтим. Натомість самостійно національний прапор повстанці вживали значно частіше, й, відповідно, згадок про це в джерелах (документах, спогадах, піснях тощо) в десятки, а може й сотні разів більше. Це чітко свідчить про те, що червоно-чорний прапор був додатковим, другорядним. Але його використання в УПА – не випадковість чи примха окремих членів ОУН. За кілька років від затвердження в 1941 роцы він став символом націоналістичного руху й загалом визвольної боротьби ("революційної боротьби" чи "української революції", як це подавалося в націоналістичних виданнях)

– Хоч ОУН і УПА – дві різні структури, але тісно пов’язані як на ідейно-політичному, так і на організаційному рівнях. Про основні аспекти ролі ОУН у діяльності УПА писав провідний ідеолог визвольної боротьби Осип Дяків-"Горновий" в опублікованій у 1948-го статті "Вклад ОУН у справу утворення і розбудови УПА". Виходячи з цього, можна вважати, що червоно-чорний прапор вживався в УПА не стільки як прапор спорідненої організації (ОУН), а ширше – як прапор українського націоналістичного руху та прапор визвольної революційної боротьби.

Читайте також: 77 років тому остаточно постала революційна ОУН із Бандерою на чолі. ФОТО

– Є ще один важливий фактор, який впливає на сучасне розуміння червоно-чорного прапора. Зараз дуже поширеним є ототожнення всіх учасників збройної боротьби ОУН і УПА 1940–1950-х рр. із власне вояками Української повстанської армії. Відповідно, до таких зараховують і всіх, хто був у підпіллі ОУН. А їх було не менше, ніж вояків УПА.

Вояки самооборонних кущових відділів (СКВ), охоронних відділів, працівники референтур – господарчої, пропаганди, Служби безпеки, Українського Червоного Хреста (УЧХ) та ін. – ксі вони були членами або симпатиками ОУН. Червоно-чорний прапор – їх організаційний прапор. Зрештою, відділи УПА впродовж 1946–1949 рр. були демобілізовані, і їхні вояки продовжили боротьбу знову ж таки в підпіллі ОУН.

– Саме тому сьогоднішнє трактування червоно-чорного прапора як прапора збройної боротьби ОУН і УПА 1940-1950-х років є логічним і виправданим. Але при цьому не треба забувати, що він не був прапором Української повстанської армії, а прапором Організації українських націоналістів

Більше про використання червоно-чорного прапора в українській традиції – у статті на "Історичній правді".

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Володимир МОРОЗ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини