MENU

Вартість хліба в Україні вже фактично зрівнялась із цінами наших європейських сусідів, – експерт

5114 2

Осінь в Україні – це час традиційного зростання цін на продукти харчування, товари побутового вжитку та житлово-комунальні послуги. Поточний 2018 рік не став винятковим і продовжив цю ганебну традицію.

Насамперед зростати в ціні продовжили так звані "соціальні" продукти харчування: хліб, молоко, макаронні вироби, яйця, пшоно та манна крупа. За прогнозами експертів до кінця року хліб може подорожчати на 10-30% залежно від того, як будуть змінюватися ціни на збіжжя на світовому ринку, а також через зростання вартості газу та електроенергії в Україні.

Нагадаю, що за даними Української асоціації постачальників торгівельних мереж, вартість хліба в Україні вже фактично зрівнялась із цінами наших найближчих європейських сусідів. Так, найдешевший білий хліб в Україні коштує за 28 грн за кілограм. У той час у Литві найдешевший вартує 44 грн (в перерахунку) за кілограм. У Польщі хліб – від 27 грн, тобто дешевше, ніж у нас. В Естонії – від 39 грн, в Румунії – від 38 грн, в Угорщині – від 34 грн за кілограм.

Читайте також: Сейчас любое подорожание газа и отопления губительно – журналист

Найдешевший чорний хліб у нашій країні коштував цього тижня так само, як і білий – 28 грн за кілограм. Тоді як у Литві – від 13 грн. У Польщі – від 45грн, в Естонії – також від 28 грн, як в Україні, в Румунії – від 41грн, в Угорщині – від 58грн.

Найближчим часом, після нетривалого зниження ціни, очікується зростання вартості овочів, зокрема, картоплі, цибулі, моркви та буряка. А також фруктів і ягід, насамперед яблук та слив.

У свою чергу, подорожчання збіжжя, соняшника та кукурудзи призведе до збільшення вартості кормів для худоби та птиці, що позначиться на вартості свинини, яловичини, курятини, а також яєць.

Девальвація гривні, що вже призвела до збільшення вартості пального та мінеральних добрив, які Україна переважно імпортує, позначиться і на посівній. Тому вже зараз можна прогнозувати додаткове зростання вартості продуктів харчування як восени так і навесні. Чому восени? – так тому що до девальвації гривні додається ще й зростання вартості кредитів через підвищення Нацбанком облікової ставки. А всі сільгоспвиробники працюють саме за допомогою кредитних коштів. І чим більше вартують кредити, тим вищі будуть ціни, бо іншого джерела, щоб їх віддати – немає.

І... щодо газу. Цього тижня Уряд і МВФ домовилися про поступове підвищення ціни на газ для населення до рівня імпортного паритету до 2020 року. Наразі, рівень цього паритету майже 14 000 грн і надалі, до 2020 року, він буде безумовно рости. До 2020 – рік і три місяці. І за цей термін ціна на газ для домогосподарств зросте майже в 2 рази.

Читайте також: Реформа ЖКХ: сколько мы ещё будем "выдыхать" совок?

Відповідно, кумулятивний ріст ціни на газ за три роки складе... 14 (!!!!) разів! Якщо декого дивує подібний розмір "паритету", то наведу простий приклад. Так, нещодавно, ТОВ "Львівгаззбут" повідомило свої клієнтів про зміну вартості природного газу з 01 вересня 2018 року. Ціна природного газу з 01 вересня 2018 року становитиме 11 441,60 грн. за 1000 куб. м., крім того ПДВ – 2 288,32 грн., всього з ПДВ – 13 729,92 грн. (тринадцять тисяч сімсот двадцять дев’ять грн. 92 коп.) з врахуванням тарифу на транспортування природного газу магістральними газопроводами.

Майже таке саме попередження отримали і клієнти інших компаній, що продають газ непобутовим споживачам. Це і є ціна для промисловості, до якої, впродовж наступного року, будуть прирівняні ціни на газ для населення. До речі, у поданому урядом Володимир Гройсмана до Верховної Ради проекті закону про державний бюджет на 2019 рік, обсяг коштів на субсидії по оплаті послуг з ЖКГ для населення скорочено до 55 млрд грн з цьогорічних 71 млрд грн. Тобто газ –дорожчатиме, а компенсувати збільшення тарифів на ЖКГ влада не збирається. Відповідно, криза неплатежів, а населення вже заборгувало за ЖКГ близько 40 млрд грн, буде лише поглиблюватись.

Читайте также: Павловський: Система субсидій, яка нині діє – сприяє "тінізації" економіки

Нагадаю, що довгий час Юлії Тимошенко дорікали так званою "кабальною ціною" на газ, яка в уяві її критиків становила аж 450 доларів США за 1000 куб. м.. Відчуйте різницю: сучасна "реформаторська та некабальна" ціна на газ вже становить 490 доларів США за 1000 куб. м. І це ще за півтора місяці до початку опалювального сезону 2018/2019. А як завжди, з наближенням зими ціни на енергоносії збільшуються, тому й 490 доларів США за 1000 куб. м. це не гранична вартість газу цього року.

P.S. Традиційно, в середині вересня, Держстат оприлюднив дані щодо інфляції за серпень. Вона склала... 0,0%. Тобто, офіційна статистика вважає, що зростання цін в серпні не було вщент. А продукти харчування навіть на 0,6% подешевшали. Також, на думку Держстата подешевшали одяг та взуття. Вочевидь, варто в черговий раз запропонувати суто український start-up: відкрити на базі Держстату інтернет-супермаркет и продавати там продукти харчування та товари побутового призначення за цінами, на які у своїх "дослідженнях" він посилається.

Гарантую широку клієнтську базу впродовж місяця-двох, бо де ще можна буде купити у жовтні м'ясо за липневою ціною, здешевіли яйця та фрукти  чи одяг та взуття, які не подорожчали з січня по той самий жовтень поточного року?

Юрій Гаврилечко для UAINFO

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини